Sejm wraca do gorących ustaw o sądach. Coraz więcej wiadomo o porozumieniu Pałacu i PiS

Posłowie będą głosowali na listę piętnastu kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, przygotowaną wcześniej przez prezydium Sejmu, a nie na poszczególnych kandydatów - to jedna z poprawek jakie znalazły się w prezydenckim projekcie ustawy o KRS, do których dotarł RMF FM.

Dziś Sejm zajmie się prezydenckimi projektami ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Jak podaje RMF FM posłom zostanie zaprezentowana wersja kompromisowa uzgodniona we wcześniejszych rozmowach między ekspertami Pałacu i PiS. Jednym z punktów negocjacji był postulowany przez otoczenie Andrzeja Dudy warunek, że obsadzanie KRS musi zakładać możliwość udziału opozycji.

W poprawce określono, że każdy klub parlamentarny będzie mógł przedstawić maksymalnie 9 swoich kandydatów i co najmniej jeden z nich musi zostać uwzględniony - ustalili dziennikarze RMF FM. Oznacza to, że najpierw kluby przedstawią swoje propozycje. Ostateczną listę zatwierdzą marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu. Jak podaje RMF FM w składzie KRS będzie musiało być co najmniej dwóch przedstawicieli sądów rejonowych.

Uzgodniono, że posłowie będą mogli więc zaakceptować całą listę albo ją odrzucić. Do przegłosowania potrzebna będzie większości 3/5 głosów. Jeżeli jej zabraknie w drugim głosowaniu wystarczy większość bezwzględna. 

Zobacz także
 • Wybory samorządowe 2018. Lista kandydatów - Warszawa Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Warszawa
 • Psalm 'Pan miłuje prawo i sprawiedliwość' "Pan miłuje prawo i sprawiedliwość" - usłyszą wierni w kościołach. To zbieg okoliczności
 • Kraków. Kto zostanie prezydentem Krakowa? Wybory samorządowe 2018. Kto wygra w Krakowie? Podsumowanie sondaży
Komentarze (106)
Sejm wraca do gorących ustaw o sądach. Coraz więcej wiadomo o porozumieniu Pałacu i PiS
Zaloguj się
 • olewca

  Oceniono 33 razy 23

  Komuna wraca!!! Ha ha ha !
  Jeszcze pare lat temu nikt by w to nie uwiezyl.
  A teraz polowa polactwa tego chce, ale jaja!!!

 • evergreen111

  Oceniono 26 razy 16

  Kanalia, Adrian i ich kolesie PO RAZ KOLEJNY W PRZESTĘPCZY SPOSÓB ZŁAMIĄ KONSTYTUCJĘ!

 • endrju1521

  Oceniono 24 razy 16

  Taką Polskę, niebawem szlag trafi...

  Potem będzie skowyt, ale będzie już za późno.

 • aronia0

  Oceniono 20 razy 14

  Faktycznie, ale kompromis. jednak Adrian pozostanie Adrianem, chocby na uszach stawal. Na szczescie zostalo mu tylko 2.5 roku do konca tej upokarzajacej Polske kadencji.

 • konigin

  Oceniono 18 razy 12

  Pisowskie szumowiny na czele z Adrianem, gietkim plastikiem, zafundowaly nam wlasnie PRL-bis. Suweren przeszczesliwy, bo myslec juz nie musi, krotko przy pysku trzymany bedzie tak jak lubi, a kase na socjal i tyk mu za nic panstwo da. Rechot historii.

 • jeziorak.pl

  Oceniono 15 razy 11

  Tylko DEBIL moze uwazac, ze rozwiazania pis-duda sa zgodne z konstytucja.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 11

  czyli reforma Dudy polega na tym że ostateczną listę kandydatów do KRS zatwierdzą marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i jak się nie uda jej przegłosować przez 3/4 posłów to w drugim glosowaniu wystarczy ze zagłosują już tylko pisiory, czyli jedyna słuszna partia...
  jak to nie jest PRL bis to co to jest?

 • zrn001

  Oceniono 17 razy 11

  Banda czworga decyduje o losie 38 milionów Polaków.
  Jak to się nazywa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje