Kulisy głośnego wpisu Tuska. "Tylko czekał na pretekst". Mógł dostać zielone światło z UE [OPINIA]

Jacek Gądek
Tak poważne wypowiedzi Donalda Tuska zawsze są przemyślane - mówią politycy PO. Jeden z nich dodaje, że słowa Tuska jednoczą opozycję. A inny podkreśla, że Tusk, nieformalnie zapewne, dostał od przywódców UE zgodę na angażowanie się w sprawy krajowe.

Przywódcy Unii Europejskiej, w tym Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, spotkali się na zakończonym parę dni temu szczycie w szwedzkim Göteborgu.

Wśród opozycji panuje wrażenie, że Tusk zachował się w sposób bezprecedensowy, bo wbrew unijnej logice zachowywania przez szefa RE dystansu do spraw kraju, z którego się pochodzi - słyszymy od posłów.

Premierowy wpis Donalda Tuska

Szef Rady Europejskiej napisał w niedzielę na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

Polityk PO z kręgów brukselskich na pytanie, czy mocny wpis Tuska na Twitterze to zwiastun nowej strategii szefa Rady Europejskiej, odpowiada tajemniczo: - Dajmy się temu rozwinąć.

O ile zatem cytowany tweet to najmocniejsze słowa Donalda Tuska o sytuacji w Polsce od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, to - jak sugeruje nasz rozmówca z PO - nie ostatni. Nie będzie to koniec aktywności Tuska na krajowym podwórku, ale wstęp.

Ukraiński pretekst

Warto zwrócić uwagę, że jako pierwszy wśród powodów do "alarmu" Tusk w swoim wpisie uznał "ostry spór z Ukrainą". To nawiązanie do tego, że Światosław Szeremeta (szef ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień ofiar wojen i represji) nie został wpuszczony do Polski. To wydarzenie z pewnością stanowi zgrzyt i incydent, ale jego waga jednak nie jest zbyt duża.

Nasz rozmówca z kręgów bliskich szefa Rady Europejskiej: - Tusk czekał na pretekst, który mu pozwoli wyjść z takim mocnym wpisem. Zatrzymanie ukraińskiego urzędnika na granicy taki pretekst mu dało.

I podkreśla, że kryje się za tym przemyślana strategia Donalda Tuska: scenariusz powrotu do uczestnictwa w polskiej polityce, ale rozumiany jako zabieranie głosu, a nie stanowiska w państwie, bądź ubieganie się o takowe.

Wedle naszych informacji Tusk w coraz większym stopniu wątpi w obecne przywództwo Platformy. - Zdaje sobie sprawę z tego, że przywództwo PO jest jałowe. On wie, że aby doszło do jakiegokolwiek jednoczenia opozycji, to on sam musi się z powrotem stać elementem polskiej polityki.

Polityk PO z kręgu Tuska: - Proszę zauważyć, że te jego słowa jednoczą opozycję.

PiS daje odpór Tuskowi

Słowa Tuska o alarmie wywołały falę komentarzy i bardzo ostrą krytykę ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości: premier Beaty Szydło, szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, ministrów, marszałków, szeregowych posłów. Wręcz prześcigają się w dawaniu odporu Tuskowi.

Rozmówca z opozycji: - I Tusk takiej reakcji PiS-u chciał.

Donald Tusk potrafi prowokować reakcje samego Jarosława Kaczyńskiego i skłaniać ekipę PiS do gwałtownych zachowań. Ta zdolność Tuska jest w Platformie legendarna. - Jest w tym mistrzem - słyszymy od kilku polityków.

Wcześniej - przed 11 listopada - Donald Tusk przyjął zaproszenie na państwowe obchody Święta Niepodległości organizowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Samo jego pojawienie się na uroczystości sprowokowało krytykę w obozie władzy i mediach publicznych. Tusk wówczas jeszcze się nie wypowiadał w tak alarmistycznym tonie. Teraz to się zmieniło. Uszczypliwości i podteksty zastąpił słowami już zupełnie wprost.

Deklaracje i spekulacje

Polityk z kręgu bliskiego Tuskowi: - Donald realnie wszedł w polską politykę. Widzimy jego realny powrót, ale rozumiany jako uczestnictwo w tej polityce, a nie zajmowanie jakiegoś stanowiska w państwie - podkreśla rozmówca Gazeta.pl.

Wszyscy nasi rozmówcy wskazują na kontekst tak mocnej deklaracji Tuska. A są nimi: rezolucja Parlamentu Europejskiego, która otwiera drogę do użycia przez Brukselę "broni atomowej" (czyli art. 7, który zakłada możliwość wprowadzenia sankcji na Polskę), ale i fatalne obrazki z Marszu Niepodległości.

Przeczytaj też: Jest śledztwo prokuratury ws. Marszu Niepodległości >>>

Gdy tylko Tusk nawiązuje do Polski, wracają spekulacje o jego prezydenckich ambicjach w 2020 r. Tusk jak ognia jednak unika deklaracji, czy - po zakończeniu 5-letniej kadencji szefa RE - będzie się ubiegał o jakieś stanowisko w krajowej polityce, prezydenta czy też lidera partii.

Tusk 2020?

Europoseł Dariusz Rosati (PO) kręci głową: - Wszyscy szukają dodatkowych podtekstów, a w moim przekonaniu nie ma tu dodatkowych motywacji w postaci planów Donalda Tuska na przyszłość czy chęci włączenia się do polityki krajowej.

Europoseł Tadeusz Zwiefka (PO): - Tusk jest rasowym politykiem, więc nie będzie sobie zamykał żadnej drogi. Wszystkie pozostają otwarte, a jeśli dobrze odczytujemy nastroje społeczne, to wielu Polaków widziałoby Tuska w roli prezydenta. Ja osobiście bym sobie tego życzył.

Dariusz Rosati: - Skoro Tusk nie zadeklarował się ani na tak, ani na nie, to sprawa jest otwarta.

Póki co jednak - mówi Zwiefka - "Tusk jest przerażony sytuacją, którą mamy w kraju", a Rosati dodaje, że "szef RE też nie może udawać, że nic się nie dzieje".

Poznasz, która to polska komedia? Kadry z filmów
1/15Jaki tytuł ma ta polska komedia?
Zobacz także
 • Szef BBN o "klimacie nieufności między ministerstwem a ośrodkiem prezydenckim"
 • Donald Tusk i politycy PiS podczas obchodów Święta Niepodległości "Łasił się do Putina", "Będzie bolało!". Politycy PiS rewanżują się Tuskowi za wpis
 • Rafał Trzaskowski na konwencji PO Trzaskowski: Bitwa o Warszawę to najważniejsza polityczna bitwa w najbliższych latach
Komentarze (282)
Donald Tusk "realnie wszedł w polską politykę". Nieformalnie mógł dostać zgodę od UE
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 44 razy 36

  Napisał dokładnie to, co wielu Polaków myśli.
  Od miesięcy na tym forum piszę, że państwo PIS jest nadwiślańską mutacją Rosji Putina, a sama partia jest klonem Jednej Rosji. Odwiedzam Rosję dość regularnie, kilka razy w roku. Podobieństwa rozwiązań prawnych oraz propagandy jest uderzające. To są dokładnie te same slogany (wstawanie z kolan, podmiotowość), te same działania ("odzyskiwanie" mediów, kampanie propagandowe w internecie, wykorzystywanie półprawd raczej, zamiast otwartych kłamstw), to samo dążenie do militaryzacji społeczeństwa (WOT, strzelnica w każdym powiecie, organizacje paramilitarne), ta sama erupcja nacjonalizmu. Te same zresztą mechanizmy wdraża z powodzeniem od lat Orban Jemu udało się pójść krok dalej i wytworzyć na Węgrzech warstwę oligarchii, analogicznej do rosyjskiej.

 • Jan Osik

  Oceniono 53 razy 35

  siemanko pisowskie komuszki!

  wiecie, że skaczecie tak jak wam Tusk kazał?
  he, he, he, he, he, he, he, he, he....

 • kocurxtr

  Oceniono 49 razy 35

  zaraz rozjazgoczą się trole PiSowskie - co jest koronnym dowodem na to, że Pan Premier Donald Tusk ma rację

  prawda w oczy kole co pisiorki ?

 • zbych21

  Oceniono 44 razy 34

  Podziwiam jak treściwie umieścił to wszystko w jednym tweecie. Strzał w dziesiątkę.

 • elzbietttta

  Oceniono 39 razy 33

  Ale jazgot pisowych trolli. Znaczy boją się Tuska, jak święconej wody.

 • japka_putina

  Oceniono 38 razy 32

  Ostrość i jednoznaczność tuskowego alarmu wskazuje bardziej na jakieś fakty, które poznamy w najbliższym czasie, niż na zachętę kolegów do wejścia w polskie szambo.

 • kocurxtr

  Oceniono 40 razy 30

  nieźle
  Kain Kaczyński zabił brata bo ten zwąchal, że Kain wącha się z Kremlem ?

  to by miało sens ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje