PiS zburzy Pałac Kultury? Wicepremier "nie ma nic przeciwko" i zdradza, że są takie pomysły

Wicepremier i minister kultury był pytany, czy Pałac Kultury i Nauki mógłby zostać zburzony na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Niespodziewanie przyznał, że "są takie pomysły".

Piotr Gliński w rozmowie z RMF FM powiedział, że kilku ministrów chciałoby zburzenia Pałacu Kultury i Nauki. - Ja nie mam nic przeciwko. Tylko musielibyśmy szybko zbudować tam coś sensownego, bo ta dziura w mieście stoi pusta, bo jakoś włodarze Warszawy nie potrafią podjąć dobrych [decyzji] - mówił wicepremier. 

Wcześniej zaznaczył, że choć "są takie pomysły", to sam się "akurat tym nie zajmuje". - Ja się staram budować np. w okolicach Pałacu Kultury. Jest bardzo ciekawa działka z budynkiem szpitala, który w czasie getta był też używany jako szpital. Chcemy to kupić i przeznaczyć na budowę Muzeum Getta Warszawskiego - mówił.

Prawdopodobnie chodzi o budynek Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów między ulicami Śliską a Sienną. W ciągu ostatnich kilkunastu lat placówka stopniowo pustoszała, a w 2016 roku samorząd województwa mazowieckiego wystawił nieruchomość na sprzedaż. 

Sikorski: Musiałbym pochwalić PiS

Wielkim zwolennikiem zburzenia Pałacu jest Radosław Sikorski. "Uważam, że byłby to spektakularny akt dekomunizacji przestrzeni publicznej i musiałbym rząd PiS pochwalić. Moje sprawdzam: czy wicepremier Gliński, jako minister kultury, wykreśli PKiN z rejestru zabytków?" - odniósł się do słów premiera były szef MON.

Minister kultury chce eksmitować kulturę

Z kolei były premier Leszek Miller zauważył, że Pałac jest siedzibą bardzo wielu instytucji kulturalnych. "Minister kultury mówi, że nie ma nic przeciwko zburzeniu czterech teatrów, kin, muzeów, uczelni, młodzieżowego domu kultury, sali widowiskowej, basenu, siedziby Polskiej Akademii Nauk. Był już taki gość, który na dźwięk słowa kultura odbezpieczał rewolwer" - napisał.

Te książki w PRL-u młodzież przekazywała sobie z rąk do rąk. Sprawdź, czy pamiętasz wszystkie
1/12Siostra i brat z książki ''Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek'' Hanny Ożogowskiej, którzy byli do siebie tak podobni, że mogli zamienić się rolami, mieli na imię:
Zobacz także
 • Kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk podczas wieczoru wyborczego Miał być "Zysk dla Poznania", ale starczyło na 20 proc. Kandydat PiS przegrał z Jaśkowiakiem
 • Poznań. Niekontrolowany wystrzał pistoletu w gabinecie lekarskim. Kula przeleciała obok pacjentów Poznań. Lekarzowi w gabinecie lekarskim wystrzeliła broń. Kula przeleciała obok pacjentów
 • WWybory samorzadowe 2018 - wieczor wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Warszawie Wyniki wyborów samorządowych w Warszawie. Więźniowie zgodnie wybrali Rafała Trzaskowskiego
Komentarze (549)
PiS zburzy Pałac Kultury? Wicepremier Piotr Gliński "nie ma nic przeciwko"
Zaloguj się
 • ojtomek

  Oceniono 89 razy 73

  Mniej więcej jak bojownicy ISIS niszczący zabytki antyku... Zresztą myślenie jednych i drugich jest w wielu punktach zbliżone. Szkoda tylko, że "dekomunizatorzy" nie zauważyli, że PKiN od dziesięcioleci służy tysiącom zwyczajnych warszawiaków - choćby przez liczne instytucje kultury, nauki czy sportu. A PIS co? Zburzy i odda działkę Rydzykowi jako zadośćuczynienie za "prześladowania" w czasach rządu PO?

 • tilow3

  Oceniono 51 razy 35

  To jeszcze tak... Proponuje wyburzyć "gierkówkę" - co ta drogą, którą wymyślił komuch! wyburzyć "Nową Hutę" wiadomo dlaczego! zlikwidować wszystko co wybudowali komuniści, a już najlepiej, to chyba rozstrzelać wszystkich urodzonych przed 1989 r. (za wyjątkiem pisowców - bo wiadomo, że pisowski komuch, to już nie komuch, a każdy niepisowski komuch to lewak) i będzie spokój - pełna dekomunizacja!

 • punter

  Oceniono 35 razy 29

  To może poj.by zburzcie też Dworzec Centralny i Trasę W-Z ?

  Ewidentne pomniki socrealizmu, kojarzące się jak nic z komuną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje