"Polakom żyje się lepiej, o to nam chodzi". Prezes i Szydło podsumowują 2 lata rządów PiS

Premier Beata Szydło razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim podsumowała dwa lata rządów. Pierwszeństwo miał prezes. Zaczął od mini expose.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej premier Beata Szydło pod czujnym okiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podsumowała dwa lata rządów.

Prezes ma pierwszeństwo

Na początku głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Uznaliśmy, że w Polsce mamy do czynienia z tak dużym zakresem nadużyć, że chociażby częściowe zahamowanie tego patologicznego mechanizmu pozwoli na skuteczną politykę społeczną - zaczął prezes. - Jest kwestia odpowiedzialności karnej za doprowadzenie do takie sytuacji, nie tylko odpowiedzialności politycznej - powiedział prezes PiS.

- Minimalna płaca, minimalna renta, spadek bezrobocia, plan Morawieckiego, wyrwanie z niewoli kredytowej - wyliczał Kaczyński sukcesy rządu. - Polakom żyje się lepiej, o to nam chodzi - zapewniał Kaczyński. Mówił też o planach, m.in. o Centralnym Porcie Lotniczym.

- Nasza polityka międzynarodowa, w przeciwieństwie do naszych totalnych przeciwników jest polityką podmiotową. Chodzi o wzmocnienie polskiej pozycji - stwierdził prezes PiS. Jarosław Kaczyński podziękował premier - Za to Beato, że się tego podjęłaś i w trudnych warunkach to prowadziłaś - powiedział. - Totalna opozycja rzucała kłody pod nogi. to wymagało spokoju, ale i zdecydowania. Dziękuję pani premier, że w tych trudnych sytuacjach nie zawiodła. Wielkie dzięki - powiedział i dodał, że PiS musi kontynuować obraną drogę.

"Dziękuję za zaufanie"

Następnie głos zabrała premier, która w pierwszych słowach podziękowała prezesowi "za zaufanie, które otrzymałam 2 lata temu". Później podziękowała współpracownikom z rządu i Polakom. - Dziękujemy Państwu za te dwa lata - powiedziała Szydło.

- Praca mogła być szybko realizowana, bo mieliśmy dobrą diagnozę i dobry program. Ministrowie mogli od razu usiąść i pisać ustawy. Rząd zaczął pracę 16 listopada 2015 roku, będziemy obchodzić tę rocznicę - powiedziała premier.

- Przywróciliśmy polskim rodzinom dobrego życia, a polskiej gospodarce możliwość konkurowania. Polakom daliśmy prawo do decydowania - powiedziała premier. wymieniła trzy główne filary programu PiS: rodzina, rozwój, bezpieczeństwo. Beata Szydło na pierwszym miejscu wymieniła program 500 plus. Pochwaliła też ministra Morawieckiego, "dzięki któremu są na to pieniądze". - Program stał się też kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedziała premier. Dodała, że wyzwaniem na kolejne lata jest program "Mieszkanie Plus".Premier Beata Szydło wymieniła też wsparcie dla seniorów i wprowadzenie darmowych leków. - Gdy PO i PSL podnieśli wiek emerytalny wbrew Polakom, zapowiedzieliśmy, że cofniemy tę reformę, i tak zrobiliśmy - powiedziała premier.

"Ta reforma wzbudzała emocje"

- Reforma edukacji budziła wiele emocji, przeciwnicy mówili, że się nie uda, a powiodła się - stwierdziła premier. Pogratulowała minister Zalewskiej i dodała, że powstało 17,5 tys. nowych miejsc pracy.

Następnie premier przeszła do tematów związanych z bezpieczeństwem. Wspomniała m.in. modernizację armii oraz szczyt NATO. - Kładziemy nacisk na to, by polski przemysł zbrojeniowy produkował dla polskiej armii. To się dzieje - powiedziała.

"UE ugięła się pod wpływem nieugiętej postawy Polski"

Premier pogratulowała też ministrowi Błaszczakowi, który "modernizuje polską policję". - Jesteśmy krajem wolnym od terroryzmu - powiedziała Szydło. Dodała, że polska "nie wpisała się w politykę migracyjną UE", za to przeznacza coraz więcej pieniędzy na pomoc humanitarną. - UE zmieniła podejście do polityki migracyjnej pod wpływem nieugiętej postawy Polski - powiedziała premier. - Wygraliśmy ten spór z UE, będziemy pokazywali dalej, jak chronić europejczyków - dodała.

Następnie premier Beata Szydło przeszła do tematów gospodarczych. Wśród sukcesów wymieniła reformowanie górnictwa. - Polska będzie bezpieczna, bo będzie zabezpieczona energetycznie środkami, które mamy - powiedziała.

Pochwała dla Morawieckiego

- Nie byłoby rozwoju, gdyby nie stabilna sytuacja finansowa. Mamy doskonale realizowaną politykę odzyskiwania dochodów, które były wyprowadzane wcześniej z budżetu - powiedziała i pochwaliła ministra Morawieckiego. - Dzięki jego determinacji dochody są prowadzone wzorowo. Przez to stać nas na programy społeczne - powiedziała premier. 

"Musimy wprowadzić reformy sadownictwa"

Przed nami kolejne dwa lata. Musimy dokończyć realizację obietnic. Musimy wprowadzić reformy sądownictwa. Wierzę, że ten proces dokończymy - powiedziała premier Szydło. - Sądy mają być przywrócone obywatelom - dodała. Premier wspomniała też o błędach, jednak nie doprecyzowała, co ma na myśli. - Staramy się z nich wyciągać wnioski - powiedziała.

Na koniec premier jeszcze raz podziękowała ministrom, posłom PiS i Zjednoczonej Prawicy oraz Polakom, po czym rzeczniczka partii Beata Mazurek zakończyła konferencję. Dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

Prezydent Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na premiera 13 listopada 2015 roku.

Te 14 pytań pokaże, jak dobrze znasz lata 80. Ci powyżej 30 lat mają fory
1/14W którym roku miała miejsce awaria reaktora atomowego w Czarnobylu?
Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (380)
Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumowali 2 lata rządów
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 61 razy 45

  Kaczyński pocałował kobietę. Jakie to musiało być dla niego obrzydliwe.

 • remo29

  Oceniono 54 razy 42

  A co ten szeregowy poseł wie o życiu Polaków? Widział jakiegoś z bliska?

 • wicipinski

  Oceniono 53 razy 41

  Przemówił ludzki pan i jego syntezator. Paplanina o nieustającym paśmie sukcesów, jak za komuny.

 • puuchatek

  Oceniono 54 razy 38

  Propaganda sukcesu jak za Gierka, cholera.

  I spłacać PiSowskie pomysły będziemy pewnie równie długo.

  "Jest kwestia odpowiedzialności karnej za doprowadzenie do takie sytuacji, nie tylko odpowiedzialności politycznej - powiedział prezes PiS."

  No to na co czekacie? Rządzicie już ponad dwa lata, macie prokuraturę na posyłki, gdzie te procesy, oskarżenia?…

  Żenujący stary oszust.

 • def11

  Oceniono 36 razy 34

  i Polacy są coraz bardziej wolni, a Polska demokratyczna, zapomniał prezes dodać

  p.s.
  "Polakom żyje się lepiej", na krechę panie Kaczyński, ale przecież to nie pan będzie te długi spłacał, choć żywię nadzieję, że poniesie pan odpowiedzialność karną za swoje mafijne, w strukturze, rządy.
  O pani Szydło można powiedzieć tylko : bezwolne o nienachalnej inteligencji narzędzie polityki prezesa, co nie umniejsza jej odpowiedzialności w przyszłości choćby za łamanie konstytucji.

 • apolis

  Oceniono 43 razy 33

  Zakłamani, niekompetentni hipokryci, z Bogiem na ustach i naziolami pod rękę
  - przeproście i spi....jcie!

 • tyfus.wolski

  Oceniono 38 razy 32

  Nikomu nie żyje się lepiej - pińcet dostały tylko króliki i kulsony - reszta Polaków ma gorzej, podwyżki wody, prądu, żywności, transportu. Wszystko drożeje, kredyty mają podrożeć o nawet 30%, węgla na składach nie ma, palimy byle czym, syfiastym ruskim słabym węglem, dodatkowo zasmradzając już zanieczyszczone powietrze. Strach wyjechać za jakąkolwiek granicę, bo patrzą jak na faszystów, można na parkingu w mordę dostać, kolejki w szpitalach jak były, tak są, nawet dłuższe ... wróciło cło na auta, samochody są drogie, ubezpieczenia to jakaś chora paranoja po 500% w górę, bezrobocie jak było, tak jest - bo to ściema ze nie ma, po prostu tysiące ludzi poszło na wcześniejsze emerytury lub wyjechało, stąd spadek ... A że lokomotywy potaniały? W dupie to mam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje