Taki obrazek ma przejść do historii. Kuchciński znalazł sposób na zapełnienie sejmowych ław

Puste ławy sejmowe

Puste ławy sejmowe (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Ławy sejmowe nie będą już puste, bo posłowie zamiast na sali plenarnej siedzą w komisjach. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński chce zmienić tryb pracy izby - podaje "Rzeczpospolita".

Marszałek Marek Kuchciński planuje wprowadzić cykl trzytygodniowy, w którym osobny tydzień będzie poświęcony obradom plenarnym, kolejny komisjom, a trzeci - pracy w terenie. Obecnie posłowie najczęściej pracują przez trzy dni raz na dwa tygodnie. Jednocześnie w trakcie obrad plenarnych zazwyczaj odbywają się prace w komisjach, dlatego przemawiający często mówią do świecących pustkami ław. To ma się wkrótce skończyć.

Przemówienia RPO słuchało 11 posłów

Dążenia Marszałka Kuchcińskiego potwierdza Centrum Informacyjne Sejmu. O planach w trakcie ostatniego Konwentu Seniorów zostali poinformowani posłowie. - Marszałek argumentował, że obecny system powoduje absencję zarówno na komisjach, jak i w sali plenarnej - powiedziała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w "Rzeczpospolitej". Tak było w kwietniu w trakcie debaty nad ustawą o KRS, w lipcu, gdy pierwsza prezes Sądu Najwyższego składała sprawozdanie z działalności SN czy we wrześniu, gdy przemawiał Rzecznik Paw Obywatelskich, Adam Bodnar. Jego wystąpienia słuchało 11 posłów.

"Nie sądzę, by frekwencja znacząco wzrosła"

Zdaniem Lubnauer, proponowane zmiany nie zawsze się sprawdzą. - Często Sejm zajmuje się wąskimi branżowymi tematami. Nie sądzę, by w ich przypadku frekwencja znacząco wzrosła - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Jej zdaniem, zmiany mają inny cel. - Intensywny tryb odpowiadał PiS, któremu zależało na błyskawicznym przeforsowaniu ważnych dla niego ustaw. Teraz tempo zmalało, więc PiS może być na rękę organizowanie posiedzeń co trzy tygodnie pod pretekstem uzdrawiania obyczajów - powiedziała.

Wcześniej podobne zmiany próbowali wprowadzić Marek Borowski i Ewa Kopacz.

Rasistowskie hasła, race i zatrzymania. 11 listopada w Warszawie

Rozpoznasz znane budowle tylko po fragmencie? Quiz dla spostrzegawczych
1/11To fragment:
Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (77)
Marszałek Marek Kuchciński chce, by sala sejmowa była pełna. Wprowadzi zmiany w trybie pracy izby
Zaloguj się
 • nemo1946

  Oceniono 8 razy 8

  A to posłowie w ogóle pracują....?????????.Nieprawdopodobne.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 12 razy 8

  "... Adam Bodnar. Jego wystąpienia słuchało 11 posłów."

  ... to znaczy,że ok. 448 posłów w tym czasie debatowało w komisjach ? Bajki to dzieciom na dobranoc proszę opowiadać.

 • opiniamoja

  Oceniono 7 razy 7

  ciekawe, a kiedy posłowie zmienicie kodeks pracy tak, żeby normalny człowiek pracujący na etacie też AŻ TAK DŁUGO mógł pracować????

 • tyfus.wolski

  Oceniono 6 razy 6

  PiS - najbardziej oderwany od rzeczywistości rząd Polski, żyjący całkiem czym innym niż normalny Obywatel - który chce spokoju, szczęścia, dobrobytu, taniego masła, czystego powietrza i ciepłej wody w kranie. Ta wasza nadęta pisia martyrologia, pomniki, ordery, historia, marsze, wieńce, militaryzm, nacjonalizm, klęczenie na kolanach w żarliwej modlitwie, lekceważenie medycyny i stawianie wiary nad nauką ... PiS to XIX wiek, nas to wali, powrót do ogarka i plebana rozpychającego w każdym łóżku.

 • iremus

  Oceniono 6 razy 6

  Wystarczyłoby aby jeden poseł mógł działać tylko i wyłącznie w 1 komisji a nie brać forsę za działanie w 3 albo 9 komisjach.
  Poza tym skąd się biorą takie olbrzymie potrzeby uchwalania i zmieniania ustaw? Czy 2 tiry ustaw uchwalonych w ciągu ostatnich 28 lat to jeszcze mało?

 • kukunapniu

  Oceniono 6 razy 6

  "Często Sejm zajmuje się wąskimi branżowymi tematami. Nie sądzę, by w ich przypadku frekwencja znacząco wzrosła ...."

  a co to jakaś łaska? ciężką robotę a nie tylko darcie ryja jeden na drugiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje