Dwa przemówienia Kaczyńskiego w miesięcznicę. "10 kwietnia przyszłego roku staną pomniki"

91. miesięcznica smoleńska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w otoczeniu zwolenników podczas przemarszu wygrodzonym Krakowskim przedmieściem. Warszawa, 10 listopada 2017

91. miesięcznica smoleńska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w otoczeniu zwolenników podczas przemarszu wygrodzonym Krakowskim przedmieściem. Warszawa, 10 listopada 2017 (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

- Jesteśmy coraz bliżej, teraz już naprawdę blisko - zaczął swoje wystąpienie podczas miesięcznicy Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, kiedy spodziewa się odsłonięcia nowych pomników smoleńskich. Później przemawiał z okazji jutrzejszego Święta Niepodległości.

Przypadająca dzisiaj 91. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej była połączona z organizowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość "Społecznymi Obchodami Narodowego Święta Niepodległości". 

Przed Pałacem Prezydenckim głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Chcę powtórzyć to, co mówię tutaj od lat co miesiąc. Jesteśmy coraz bliżej, teraz już naprawdę blisko - zaczął prezes PiS.

Zakończył się konkurs na pomnik ofiar katastrofy. Przed nami ostatnie rozstrzygnięcia co do pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale wiemy już gdzie, wiemy jak i jestem przekonany, że 10 kwietnia przyszłego roku te pomniki staną. I że będziemy znali prawdę.

- Sądzę, że to, co dziś można powiedzieć, to to, co powinien powiedzieć ktoś inny, nie ja. Nie wiem, czy jest tutaj pan wojewoda. Już jest, zapraszam. On ma naprawdę dobre wiadomości - mówił prezes PiS. Po nim głos zabiera wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. 

- Od dziś możemy likwidować to, co było symbolem ucisku,co było symbolem bardzo niedobrych lat - powiedział wojewoda Zdzisław Sipiera o przeprowadzonej przez niego dekomunizacji nazw ulic w stoicy. Jak powiedział, "najważniejszą decyzją" było dla niego zmienienie nazwy al.Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

Za barierkami była grupa osób protestujących przeciwko polityce PiS. - Jesteśmy wolni. Po tej stronie jesteśmy wolni - skandują, opisywał nasz reporter Tomek Golonko.

"Chorej Europie pokazuje drogę do uzdrowienia"

Obchody po tym przeniosły się na Placu Piłsudskiego. Tam złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka w 99. rocznicę jego przyjazdu do Warszawy, a także przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

- Dziś wigilia dnia, który uznajemy za dzień odzyskania niepodległości - zaczął przemówienie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego prezes PiS. 

- To szczególna rocznica. Zaczynamy setny rok, chciałoby się powiedzieć niepodległości, ale jeśli chcieć być w zgodzie z prawdą historyczną, to setny rok od odzyskania niepodległości w 1918 roku. Bo Polska przez 50 lat z tych 99 była niepodległości pozbawiana - mówił. - Ten rok, który jest przed nami, to będzie rok szczególnie ważny. Powinniśmy uczynić wszystko, by wiele wiele z tych niezabliźnionych ran się zabliźniło. By wzmacniała się nasza duchowość, polski duch, nasza wspólnota - powiedział Kaczyński.

- Musimy ten rok wykorzystać dobrze. Musimy pokazać, że ci, którzy 100 lat temu potrafili połączyć myśli i czyn, nie byli ostatnim takim pokoleniem. My też musimy być takim pokoleniem - powiedział Kaczyński. - Cześć i chwała bohaterom - skandują zgromadzeni. - Stoimy przed wielką szansą budowy Rzeczpospolitej, która będzie dla wszystkich, która będzie silna, dumna - kontynuował.

- To jedyna droga ku Polsce, która będzie nam wszystkim, a także dzieciom i wnukom tego pokolenia zapewniała bezpieczeństwo, dobrobyt, siłę godność. Poczucie,że być Polakiem, to znaczy być kimś ważnym; to znaczy być kimś, kto w Europie znaczy; być kimś, kto w dzisiejszej chorej Europie pokazuje drogę do uzdrowienia, do powrotu do fundamentalnych wartości, do prawdziwej wolności, do zwycięstwa i umocnienia naszej, opartej o chrześcijaństwo cywilizacji. Polska ma taką siłę. Wykorzystajmy ją - apelował Kaczyński.

Zobacz także: "Wiele nie podoba mi się w Polsce, ale jest jedna rzecz, z której jako patriota jestem bardzo dumny"

[5x5] Pięć pytań, pięć kategorii - quiz wiedzy ogólnej dla ambitnych
1/25Kategoria I - Owoce

Truskawka jest odmianą:
Zobacz także
 • Zdobywczyni tegorocznej nagrody 2018 Man Booker Prize - Anna Burns z Irlandii Nagroda Bookera 2018 przyznana. Laureatką Anna Burns za powieść "Milkman"
 • Hanna Zdanowska. Według radnego wojewoda łódzki chce ogłosić wygaszenie jej mandatu Wojewoda chce wygasić mandat Hanny Zdanowskiej przed wyborami? "Polecenie z Warszawy"
 • Patryk Jaki w drodze na debatę Jaki został zapytany, czy wróci do partii po przegranej w wyborach. "Zobaczymy, co będzie"
Komentarze (390)
Miesięcznica smoleńska. Kaczyński: 10 kwietnia przyszłego roku staną pomniki
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 80 razy 64

  O mało się nie pozabijali kto ma nad prezesem parasolkę trzymać. Reszta prawie jak zwykle.

 • batura3

  Oceniono 67 razy 57

  Żałosny, pełen kompleksów życiowy nieudacznik. Suweren wita Pana Premiera Donalda Tuska:-))) 27:1:))

 • freud1

  Oceniono 53 razy 47

  "Poczucie,że być Polakiem, to znaczy być kimś ważnym; to znaczy być kimś, kto w Europie znaczy".
  Odpowiem Schopenhauerem:
  Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić πυξ και λαξ [rękami i nogami] wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują".
  Tak wiem, powtarzam sie. Nie chce byc gorszym od prezesa.

 • dyst2

  Oceniono 46 razy 40

  "Poczucie,że być Polakiem, to znaczy być kimś ważnym; to znaczy być kimś, kto w Europie znaczy; być kimś, kto w dzisiejszej chorej Europie pokazuje drogę do uzdrowienia, do powrotu do fundamentalnych wartości, do prawdziwej wolności, do zwycięstwa i umocnienia naszej, opartej o chrześcijaństwo cywilizacji. Polska ma taką siłę".

  Dla mnie to żart roku i przejaw paranoi urojeniowej. Bo dzieki PiSowi tylko wstydzic sie można swojej polskosci.

  Jest to typowa gadka szmaciarzy z biednych krajow: "my jestesmy nosnikami wartosci a inni sa zgnili i tylko my ich mozemy uzdrowic". Polactwo, Ruscy, rozne muzulmanskie kraje...
  wszyscy przepelnieni "wartosciami" a maja syf, biede i poyebane spoleczenstwa pelne pogardy dla jednostki i odbierajace wolnosc myslenia i decydowania o sobie.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 48 razy 40

  Bełkot sfrustrowanego starucha, który przegrał życie i nienawidzi ludzi.

 • sil.m

  Oceniono 38 razy 36

  PRL trwał wiele lat i upadł nie dlatego że Polacy tak ukochali wolność tylko dlatego że cukier i mięso były na kartki. W czasach pe-er-elu w Polsce nie rządzili sołdaci z pepeszami tylko POLACY dbali by system działał urządzając się całkiem dobrze. Wracamy w to samo miejsce. Rasa kundli pisich panoszy się pod wodzą bojara Zbynia i wuja Płaszczaka. Postępują jak Beria – dajcie mi człowieka a przyzna się że jest „cesarzem …” – tylko nie mogą jeszcze wystawiać skierowań na wczasy za Kołymą .Pis dobrze rozpoznał swój elektorat i na razie ma skąd brać pieniądze by kupować jego przychylność. Jak pieniędzy ubędzie nasili się terror, na razie mamy jego początki w decyzjach o sądach czy akcjach milicji, pardon, policji. Jak nisko upadło wielu, że tak tanio za 500zł zostali kupieni i zafundowali innym ten koszmar’
  Na marginesie---W grudniu 2017 odbędzie się w Gdańsku symboliczny pochówek bohaterów obrony Wybrzeża – oficerów Marynarki Wojennej ofiar represji komunistycznych – skazanych i zamordowanych w 1952 gdy prokuratorem wojskowym był pulk. Armii Czerwonej Wilhelm Świątkowski –wuj Jarosława K. Ten problem historyczno- prawny nie interesuje p. Cenckiewicza bo z całą mocą chce udowadniać związki Lecha Wałęsy z SB i przekonać Polaków ,że bracia K. przeskoczyli płot stoczni, zorganizowali wielki strajk i „Solidarność” i obalili komunę. Nie dowiemy się od niego , że tatuś Rajmund był sekretarzem POP na Politechnice ---a to partyjna nomenklatura PZPR/PRL, którą pan PAD nazwał wraz z dziećmi i wnukami/ zdrajcami RP.
  Dobrze, że pani Jadzia przejrzała tak jak wcześniej p. Bugaj i inni co opuścili Kapitułę Orła Białego w której PAD przeprowadził głosowanie z vacatami by wybrać swoich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje