Śpiewają o Łupaszce, MSZ zapłaciło 150 tys. zł na promocję Polski. Efekt? "Trasa widmo"

Muzycy zespołu Contra Mundum, grający - jak sami deklarują - "patrio rock", wrócili właśnie z "tournee" po Wyspach Brytyjskich. MSZ dał na ten projekt ponad 150 tys. złotych. "To była trasa widmo" - komentuje portal "Vice".

Zespół Contra Mundum istnieje od zaledwie trzech lat. Od tamtej pory muzycy nagrali dwie płyty: "W wierszu i boju" oraz "Cześć i Chwała Bohaterom". Na swoim koncie mają też m.in. teledysk do filmu "Wyklęty" oraz występ podczas tegorocznej Nocy Muzeów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O czym śpiewają? Przede wszystkim o polskiej historii - w tym o Żołnierzach Wyklętych, nie pomijając przy tym tak kontrowersyjnych postaci, jak np. major Zygmunt Szendzielarz, pseudonim Łupaszka, którego podkomendni byli odpowiedzialni za mordy na cywilach pod koniec i po zakończeniu II wojny światowej.

"Ambasadorzy" w "trasie widmo"

W maju MSZ przyznało Stowarzyszeniu Trzy Kropki 157 tys. złotych na realizację projektu "Wspólnie tworzymy Europę - Contra Mundum ambasadorem kultury polskiej". Został on dofinansowany w ramach konkursu "Dyplomacja publiczna 2017".

Jak czytamy, pomysł miał polegać na zorganizowaniu "tournee" po Wyspach Brytyjskich. W rzeczywistości pod koniec października muzycy mieli wystąpić kolejno jedynie w Southampton, Londynie oraz w Manchesterze - przy czym koncert w brytyjskiej stolicy w ogóle nie doszedł do skutku. Odwołano go w ostatniej chwili.

"Nie zostały spełnione podstawowe zabezpieczenia techniczne, do których zobowiązał się organizator na terenie Zjednoczonego Królestwa" - tłumaczy w krótkim oświadczeniu Stowarzyszenie Trzy Kropki z Lublina, które zgłosiło projekt do konkursu MSZ.

To jednak nie jedyne kontrowersje związane z występami Contra Mundum na Wyspach. Branżowy portal "Vice" pisze wręcz o "trasie widmo", która miała cieszyć się znikomym zainteresowaniem - głównie z uwagi na brak należytej promocji i informacji w języku angielskim. Stąd pojawiają się też pytania, w jaki sposób muzycy chcieli promować za granicą naszą kulturę i skomplikowaną historię, śpiewając wyłącznie po polsku.

Tymczasem - zgodnie z wymogami konkursu MSZ - celem projektu miało być "wzmocnienie wizerunku Polski wśród społeczności międzynarodowej" m.in. poprzez "zainteresowanie i pozyskanie zrozumienia dla polskiego punktu widzenia oraz przezwyciężanie stereotypów w dialogu historycznym i międzykulturowym".

Contra Mundum: byliśmy tylko podwykonawcą 

Po serii artykułów w mediach zespół Contra Mundum zamieścił oświadczenie na stronie Stowarzyszenia Trzy Kropki. Grupa podaje, że beneficjentem i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Trzy Kropki, a zespół jest tylko podwykonawcą. Jednocześnie przyznaje, że kwota ponad 150 tys. złotych przeznaczona została na ich koncerty w Wielkiej Brytanii (wynajęcie sal z nagłośnieniem, oświetleniem, obsługą, usługę agencji koncertowej, przejazdy, noclegi i wyżywienie oraz promocję, projekt i druk plakatów). 

"Kwota jaką otrzymał zespół za wykonanie 3 koncertów w Wielkiej Brytanii jest 7-krotnie mniejsza od podawanej przez media. Faktura wystawiona przez zespół Organizatorowi objęta jest tajemnicą handlową i tylko z tego powodu nie udostępniamy skanu (do wglądu). Stawka w przeliczeniu na każdego muzyka była równa stawkom na koncertach w Polsce" - pisze zespół.

Twierdzi też, że "atak na zespół Contra Mundum jest zorganizowaną akcją środowisk, którym nie jest na rękę propagowanie wartości jakie niosą słowa poezji śpiewanej przez zespół". Pisze również o "kulturowej wojnie w Europie" i "akcjach, które miały na celu zapobiec przyjazdowi zespołu do Wielkiej Brytanii".

Duda na Święcie Wojska Polskiego: To nie jest armia prywatna!

Więcej o:
Komentarze (173)
Stowarzyszenie Trzy Kropki dostało od MSZ 150 tysięcy złotych na trasę Contra Mundum w UK
Zaloguj się
 • tyfus.wolski

  Oceniono 69 razy 59

  Mamy już Stadion Narodowy, przeróżne Instytuty Narodowe, Wystawy Narodowe, Reżyserów Narodowych - ale że mamy Zespół Narodowy to mi kopara odpadła .. Pany całkiem odleciały

 • polakadam

  Oceniono 48 razy 36

  Standardy pisowskie. Pojechali do brytoli promować Polskę po polsku. Ale kasę od pisobolszewikow wzięli. I jeszcze ten Łukaszka. Odpowiedzialny za zabicie kilkunastu cywilów w litewskich Dubinkach. To była akcja odwetowa w której zginęły kobiety i dzieci. Najmłodsza ofiara miała kilka miesięcy.

 • K S.

  Oceniono 41 razy 33

  Nie, że bym się czepiał, ale gdyby tak pogrzebać w kontaktach, to okaże się, że mamy do czynienia z protekcją.
  Przecież to nic nowego w pislamie.

 • spyderman2

  Oceniono 36 razy 30

  KORYTO+
  kolejny pisowski wałek i okradanie Polaków

 • Waleria Ksycka

  Oceniono 39 razy 27

  Taki czas że bohaterami są bandyci i zdrajcy. Młodzież która ma niewielkie pojęcie o historii ma być ambasadorem kultury? Na to idą pieniądze z naszych podatków?

 • def11

  Oceniono 31 razy 25

  Skoro Fundacja Narodowa ws wizerunku Polski może za ciężkie pieniądze produkować kalumnie na polskich sędziów, to czy coś może jeszcze dziwić ?
  A na pewno już nie w resorcie kierowanym przez Jasia Fasolę spraw zagranicznych

 • varranzcomodo242

  Oceniono 31 razy 23

  "Patrio-rock"! To w sumie jeszcze lepszy wynalazek od disco-polo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX