Nie ma decyzji Dudy ws. nominacji generalskich. Może ich 11 listopada w ogóle nie wręczyć

Wręczenie nominacji na stanowisko Dowodcy Generalnego Rodzajow Sil Zbrojnych, Warszawa 08.02.2017

Wręczenie nominacji na stanowisko Dowodcy Generalnego Rodzajow Sil Zbrojnych, Warszawa 08.02.2017 (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nominacji generalskich 11 listopada. Jak mówił w TVP1 prezydencki rzecznik, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zwróciło się do MON z wnioskiem o dodatkowe informacje związane z wnioskami.

- Zmiany w armii są konieczne i one się dokonują. Prezydentowi zależy, żeby nominacje generalskie i cała polityka kadrowa była przewidywalna i oparta o jasne kryteria. W tej chwili ostatecznych decyzji nie ma - mówił w programie "Kwadrans Polityczny" w TVP1 Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. 

Jak dodał Łapiński, "Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wystąpiło do MON o dodatkowe informacje związane z wnioskami o nominacje generalskie". Rzecznik prezydenta zaznaczył jednak, że w ostatnich latach nie było zwyczaju, by nominacje były wręczane w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

- To nie jest tak, że co roku 11 listopada są nominacje generalskie. Ostatnie nominacje 11 listopada były w 2010 r. Pan prezydent wręczał nominacje generalskie w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Są też inne daty - przekonywał Łapiński.

Bez nominacji w sierpniu

Prezydent Andrzej Duda zrezygnował w tym roku z wręczania nominacji generalskich w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Uzasadnił swoją decyzję brakiem "warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich". "Gazeta Wyborcza" informowała, że MON wysłało wtedy ponad 40 wniosków o nominacje generalskie. 

Decyzja prezydenta podsyciła komentarze dotyczące braku porozumienia między Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem. - Minister obrony narodowej nie jest osobą, która powinna publicznie komentować tego typu decyzje prezydenta - mówił wówczas w Radiu Maryja szef resortu obrony. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Masz szansę wygrać milion w Milionerach? Te pytania ułożył dla Was Hubert Urbański
1/15Który król pojął za żonę Barbarę Radziwiłłównę?
Zobacz także
 • Dwa łaziki wylądowały na asteroidzie Ryugu Pierwsze roboty w historii wylądowały na asteroidzie! To dwa japońskie łaziki
 • W tygodnikach Gajos o roli w filmie "Kler": To film nie tylko o księżach, ale i o Polsce [W TYGODNIKACH]
 • Dzieci - ofiary eksperymentów w Auschwitz Tak "Anioł Śmierci" eksperymentował na dzieciach. "Zszył im plecy. Czuć było smród gangreny"
Komentarze (73)
Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji ws. nominacji generalskich
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 20 razy 18

  Te wnioski to chyba trzeba wysłać na Kreml. Adrian to zły adres

 • jxl82

  Oceniono 23 razy 17

  Tutaj niby "wojna na górze", a tymczasem kuzyn Jarosława Kaczyńskiego niejaki Konrad Tomaszewski, który od dwóch lat rządzi Lasami Państwowymi, od początku 2016 roku samemu sobie przyznał łącznie 70 tys. złotych premii! Z pozdrowieniami od PIS dla lekarzy rezydentów, pielęgniarek i ratowników medycznych.

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 17

  Najpierw po nocach podpisywał co mu prezes podetknął, teraz zgrywa się na zwierzchnika. Słabo to wygląda.

 • owca888

  Oceniono 12 razy 12

  Nie kryguj się, pantofelku, nie kryguj.
  Jesteś bezkręgowcem i nie po to ta emanacja jadu cię wywindowała na tę funkcję, żebyś jej fikał. On już już jest jedną nogą w grobie, a ty? Jesteś plazmą - podpisałeś ust. o sądach powszechnych, o którą w gruncie rzeczy chodziło. Nominacje generalskie - fasadowa przepychanka - daruj sobie ten cyrk. Teraz trudniej ci będzie zdobyć wiarygodność. Dużo trudniej. Jesteś nikim. I to nie jest hejt, tylko smutne stwierdzenie fakty przez osobę, która by chciała mieć prezydenta z prawdziwego zdarzenia. Na razie jesteś plazmą i nikt myślący nie nabierze się na te pozorne ruchy.

 • liberau

  Oceniono 12 razy 12

  Żałosna ta wojenka pokazująca, że nawet urząd prezydenta RP dla bolszewickiej kasty pisowskiej jest kompletną fikcją, która można przewrócić jednym kopniakiem. To ma być zwierzchnictwo prezydenta nad armią? Ludzie! Gdzie ten Duda ma wstyd i honor?

 • kastoripollux

  Oceniono 12 razy 12

  Panie Duda, weź się pan do roboty i spowoduj aby wykopano tego ruskiego agenta z rządu. Jak można tolerować ruską agenturę w tym gronie? W przyszłości będziecie sądzeni za działalność przeciwko Polsce. Kto bierze udział w tej hucpie i nie sprzeciwia się jest współwinny. Chyba można otworzyć japę i się wypowiedzieć. Można a nawet wypada, aby niezłomny chłopak z Krakowa w końcu jasno określił swoje stanowisko. Precz z ruską agenturą w strukturach rządu.

 • def11

  Oceniono 11 razy 11

  "BBN wystąpiło do MON o dodatkowe informacje związane z wnioskami o nominacje generalskie"

  np skąd we wniosku stopień Генерал - лейтенант ?

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 8

  NAJSZYBCIEJ "dobrej zmianie" przychodzą decyzje o przelewaniu publicznych milionów na konta rydzyka i o przejmowaniu państwowych instytucji przez sektę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje