Macierewicz chce zbudować "Kolumny Niepodległości" w całej Polsce. Nowy pomysł MON

"Kolumny Niepodległości" - to najnowszy pomysł MON na przyszłoroczne obchody stulecia polskiej niepodległości. W ramach programu w całym kraju pojawią się okolicznościowe monumenty właśnie w formie kolumn.

- Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością – mówi cytowany w komunikacie MON minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Przyjęty w resorcie program zakłada trzy etapy powstawania kolumn: najpierw konkurs na projekt artystyczny, potem konkurs na przyznanie dotacji od MON, a na zakończenie - uroczyste odsłonięcie pomnika w setną rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku.

Inicjatorem budowy takiego monumentu mogą być samorządy, ale też osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze czy stowarzyszenia proobronne - wylicza MON.

Resort przypomina, że w podobny sposób obchodzono już dziesięciolecie niepodległości w 1928 roku. W całym kraju powstały wtedy okolicznościowe pomniki, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (168)
Kolumny Niepodległości. Program MON
Zaloguj się
 • zielonyludek

  Oceniono 22 razy 22

  A może zamiast budować kamienne penisy kupmy żołnierzom śmigłowce i systemy obronne?

 • lahcimmichal

  Oceniono 18 razy 18

  Ciągłe rozpamiętywanie historii to mają opanowanie do perfekcji, szkoda że nie potrafią w tym samym czasie myśleć o przyszłości.

 • mobisek

  Oceniono 17 razy 17

  "- Powiedz mi, po co są te kolumny niepodległości?
  - Właśnie, po co?
  - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi taka kolumna? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest kolumna na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą kolumną? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo!"

  Bareja wiecznie żywy.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 16 razy 16

  Tylko kolumny!!! Żadnych lekarzy!!! Cała Polska buduje kolumny!!!

 • tomekaraja

  Oceniono 14 razy 14

  W tym szaleństwie jest metoda. Odpowiednio gęste umieszczenie kolumn w granicach Polski stworzy krąg mocy, przez który nie przenikną wrogie nam siły. Odpowiednia Komisja podeprze tę teorię odpowiednim wykresem na konferencji zwołanej w najbliższy poniedziałek.

 • niko8472

  Oceniono 14 razy 14

  Wieze Bismarcka tylko ujowe;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX