Awantura o większy budżet dla RPO. Pawłowicz do Bodnara: "Niech pan szuka oszczędności"

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o zwiększenie budżetu dla jego instytucji. Sprawa wywołała na sali dużo emocji.

W posiedzeniu komisji brała udział m.in. poseł Krystyna Pawłowicz (PiS), która przekonywała, że RPO nie wykonuje swoich konstytucyjnych zadań i jest rzecznikiem środowisk "patologicznych obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie".

Nie ma powodu wspierać takiej turystyki antyrządowej, byłoby to demoralizujące. Należałoby się przyjrzeć i nie tylko nie dawać podwyżki, ale zaproponować oszczędności. Niech pan szuka oszczędności

- mówiła Pawłowicz, zwracając się do Adama Bodnara. - Cóż to byłby za rzecznik, który broniłby rządu, a nie obywateli? - pytał zdziwiony poseł PO Marcin Święcicki. - Rzecznik ma bronić obywateli przed państwem, ma też bronić mniejszości. Większość ma inne narzędzia, by bronić swych interesów - dodał.

Będzie większy budżet dla TK

Bodnar wnioskował o zwiększenie budżetu dla biura RPO na 2018 rok o 5 milionów złotych w porównaniu do tego roku.

Jak tłumaczył, chce m.in. otworzyć placówkę terenową w Białymstoku oraz powiększyć zespół przeciwdziałający torturom i okrutnemu traktowaniu w miejscach pozbawienia wolności, szpitalach psychiatrycznych czy domach opieki.

W 2016 roku parlament zmniejszył budżet RPO do poziomu z 2011 roku. Rok później dokonano kolejnej obniżki - o prawie 4 mln złotych. Tegoroczny budżet wyniósł około 37 mln złotych.

Jednocześnie komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek m.in. o zwiększenie w przyszłym roku wydatków Trybunału Konstytucyjnego.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

"Skoro nie potrafimy robić publicznych mediów, zlikwidujmy je". Oto kulisy działania TVP [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 8]

Więcej o:
Komentarze (213)
RPO bez większego budżetu w 2018 roku
Zaloguj się
 • dyst2

  Oceniono 43 razy 41

  jest rzecznikiem środowisk "patologicznych obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie"

  Czyli bedzie bronic praw Krystyny Pawlowicz.

 • Helena Kowalska

  Oceniono 36 razy 32

  Jak w każdym przypadku, antyspołeczne decyzje rządzących i kretyńskie tłumaczenia Pawłowicz,jakoś sobie nie ujmuje złotówki,ale innym i owszem.

 • 99venus

  Oceniono 33 razy 31

  Czy posłanka Pawłowiczówna obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie jest normalna?

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 18

  Sama sobie szukaj

 • jael53

  Oceniono 20 razy 16

  Szanowna Pani Posłanko; nie głosowałam na Panią i nigdy bym Pani nie uznała za swoją reprezentantkę. Natomiast dr Adam Bodnar jak najbardziej reprezentuje mnie oraz wielu innych obywateli. Mogę więc oczekiwać, że będzie miał środki odpowiednie do tego, aby dbać o prawa obywateli, których jest rzecznikiem.

 • crotalus1

  Oceniono 20 razy 16

  Idiotka, szkoda gadać...

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 16

  Pawłowicz jak zwykle wcina się miedzy wódkę a zakąskę

 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 16

  Dofinansować sałatki. Na sali sejmowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX