Abp Jędraszewski przyjął paliusz papieski. Wśród gości purpuraci, prezydent z żoną, premier

Abp Marek Jędraszewski, premier Beata Szydło i minister Beata Kempa

Abp Marek Jędraszewski, premier Beata Szydło i minister Beata Kempa (Fot. KPRM)

W katedrze wawelskiej arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio. W uroczystości na Wawelu wzięli udziała m.in. hierarchowie Kościoła, przedstawiciele władz z prezydentem wraz z żoną Agatą oraz premier Szydło.

Arcybiskup Jędraszewski otrzymał paliusz w symbolicznym dniu - w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II.

Abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas mszy świętej w katedrze wawelskiej, podczas której nałożono na niego paliusz metropolity krakowskiego, powiedział, że jako pasterz kościoła lokalnego ma nie tylko widzieć i dostrzegać otaczająca go rzeczywistość, ale każdego dnia swej posługi musi tej ziemi nadawać głębszy i większy sens niż tylko ten, który wypływa z niej samej. - Ta Ziemia naznaczona krzyżami ma stawać się prawdziwie domem zamieszkałym przez Boży lud - mówił arcybiskup.

Nowy metropolita krakowski zaznaczył też, że dobry pasterz na wzór Chrystusa, Jedynego i Najwyższego Pasterza nieustannie upomina się o miejsce Boga we współczesnym świecie. Jak dodał, czyni to „w porę i nie w porę, a także oddaje swoje życie za owce właśnie po to, aby one mogły pozostać do końca Chrystusowymi.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że paliusz jest symbolem odpowiedzialności biskupa za powierzony mu lud, a także jedności danego biskupa z papieżem. - Od czasu nałożenia paliusza biskup jest świadomy, że to, co powie, jest w duchu odpowiedzialności za powierzone mu owce - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

- Tak było w przypadku Karola Wojtyły, kiedy papież Paweł VI włożył paliusz na jego ramiona. A w tym roku po raz pierwszy w historii katedry wawelskiej paliusz zostaje nałożony na nowego metropolitę krakowskiego przez nuncjusza apostolskiego w Polsce. Jest to historyczne widzenie choćby z tego punktu widzenia - mówi ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik tłumaczy, że papież Franciszek chciał, aby paliusze były nakładane na ramiona metropolitów w kościołach lokalnych, aby ludzie mogli to zobaczyć, że dany biskup jest za nich odpowiedzialny.

Paliusz jest wstęgą w kształcie okręgu, która z przodu i z tyłu ma dwa zwisające końce. Wykonany jest z białej wełny z wyhaftowanymi czarnymi krzyżami. Kardynałowie noszą go na ornacie podczas uroczystości liturgicznych.

W uroczystości na Wawelu wzięli udział między innymi hierarchowie Kościoła katolickiego, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą wraz z małżonką oraz premier Beatą Szydło.

Diabelski quiz wiedzy ogólnej
1/20Powiedzenie "nie taki diabeł straszny, jak go malują" oznacza, że:
Zobacz także
  • Katedra wawelska. Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej Abp Jędraszewski o aborcji: Kiedyś była selekcja na rampach kolejowych, dziś w laboratoriach
  • Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas której obmył stopy 12 mężczyzn z Domu Pomocy Społecznej w Skale Arcybiskup porównał kontrmiesięcznicę do prześladowań księży w stanie wojennym
  • Arcybiskup Marek Jędraszewski Cywilizacja śmierci i lewacka zaraza. Najsłynniejsze wypowiedzi nowego metropolity krakowskiego
Komentarze (303)
Abp Jędraszewski przyjął paliusz papieski. Wśród gości purpuraci, prezydent z żoną, premier
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje