Witanie posła Kaczyńskiego przed Belwederem? "Dla prestiżu głowy państwa niewskazane"

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek sugerowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że powinien z honorami witać Jarosława Kaczyńskiego w Belwederze. Ekspert od protokołu jest innego zdania i wskazuje, że mówimy o spotkaniu głowy państwa z posłem.

Rzeczniczka PiS podkreślała, że szefowi PiS należy się szacunek. - Gdyby ode mnie to zależało i mogłabym cokolwiek doradzić, to oczywiście, że bym zachęcała do tego, żeby prezydent go witał - powiedziała Beata Mazurek

Przed piątkowym spotkaniem prezesa PiS przywitał przed Belwederem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent czekał na Kaczyńskiego w drzwiach, także tam pożegnał się z nim po zakończeniu spotkania.

 

Prestiż głowy państwa kontra szeregowy poseł

Portal natemat.pl zapytał o formę powitania eksperta od ceremoniału państwowego i protokołu dyplomatycznego. - Dla prestiżu głowy państwa nie byłoby rzeczą wskazaną, aby prezydent witał posła przed wejściem do Belwederu - podkreślił dr Janusz Sibora.

Dr Sibora powiedział w rozmowie z portalem, że nie powinniśmy mówić w tym kontekście o nazwiskach, lecz o funkcjach. - Sposób witania gości przez prezydenta to jest element ceremoniału państwowego i etykiety państwowej. Prezydent reprezentuje majestat Rzeczypospolitej - podkreślił ekspert.

Zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z sytuacją, że przewodniczący partii rządzącej składa wizytę prezydentowi. - Można by to uzasadnić formalnie precedencją stanowisk w Polsce. Wiadomo, że prezydent jest pierwszą osobą w państwie, potem są marszałkowie Sejmu, Senatu i schodzimy niżej. Zgodnie z precedencją, szefowi partii przysługuje więc stanowisko wynikające z piastowanego mandatu poselskiego - powiedział dr Sibora.

- Przywitanie gościa przez ministra Szczerskiego jest więc adekwatne do sytuacji - dodał ekspert.

* * *

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (192)
PiS domaga się, by Duda witał Kaczyńskiego przed Belwederem
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 61 razy 53

  Jak to spotkanie głowy państwa z posłem ??? Przecież Andrzej Duda nie jest żadnym posłem ...

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 33

  Jak Duduś ma przywitać pana. Pana prezesa. Wiadomo jak, siad i machać ogonkiem.

 • puuchatek

  Oceniono 36 razy 30

  "Rzeczniczka PiS Beata Mazurek sugerowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że powinien witać Jarosława Kaczyńskiego w progu Belwederu."

  Ale na stojąco?! Trochę szacunku dla Prezesa, PRZYNAJMNIEJ na jedno kolano proszę przyklęknąć!

 • elenem

  Oceniono 21 razy 19

  Mówiąc delikatnie- pani Mazurek popierdzieliło sie w głowie na amen. Kaczor coś ty tym babom z PIS "zadał" ze one takie podatne na ciebie? maślane oczy robią :))

 • popijajac_piwo

  Oceniono 17 razy 15

  "Rzeczniczka PiS podkreślała, że szefowi PiS należy się szacunek."

  Wlazła by mu w odbyt, ale już wszystkie miejsca zajęte...

 • munaciello

  Oceniono 17 razy 15

  Pani Mazurek, car Piotr już w 1708 roku określił, jak rezydent ma się zachowywać wobec prezesa.
  "Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego".
  I rezydent robi wszystko, by postępować zgodnie z tym zarządzeniem.

 • qrzysiu

  Oceniono 19 razy 15

  kopa w doopę powinien ktoś zasadzić temu dziadu...

 • niko8472

  Oceniono 16 razy 14

  "Rzeczniczka PiS Beata Mazurek sugerowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że powinien witać Jarosława Kaczyńskiego w progu Belwederu."

  Powtorze sie: solom i chlebom. Solom po oczach i mokrym chlebom w pape.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX