Zofia Romaszewska o sporze PiS-Duda ws. sądów: Poprawki partii do ustaw są nie do przyjęcia

- Poprawki PiS do prezydenckich projektów reformujących sądownictwo absolutnie nie zasługują na zaakceptowanie - mówiła w Radiu ZET doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska. Prezydent i prezes PiS mają się dziś spotkać w sprawie ustaw.

Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński po raz kolejny będą dzisiaj rozmawiać o reformie sądownictwa. To ich czwarte spotkanie w tej sprawie.

6 października, w czasie ostatniego z nich, Jarosław Kaczyński przedstawił poprawki, jakie klub PiS chce zaproponować do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanych przez prezydenta. Na dzisiejszym spotkaniu Andrzej Duda ma ustosunkować się do proponowanych zmian.

- Poprawki PiS do prezydenckich projektów reformujących sądownictwo absolutnie nie zasługują na zaakceptowanie i przyjęcie przez prezydenta. Tak, jak one są teraz zrobione, bardzo się prezydentowi nie spodobały - mówiła w Radiu ZET doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. 

Jak dodała, poprawki, które Jarosław Kaczyński przedstawił Andrzejowi Dudzie „niczego nadzwyczajnego nie robią i nie zmieniają zasadniczych elementów, na których zależało prezydentowi”. - Zostawiają stare ustawy [PiS-u - red.], które zostały zawetowane. Wracają do stanu niemalże pierwotnego. A apelacja nadzwyczajna została oskubana ze wszystkich stron. Nie wygląda tak, jak w przedłożeniu prezydenckim - twierdzi Romaszewska.

Doradczyni prezydenta podkreślała również, że prezydent Andrzej Duda „nie zgodzi się na to, by przy pomocy okrążenia go, spowodować, że jedna partia będzie na końcu wybierała KRS”.

Terminy pod znakiem zapytania

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała kilka dni temu, że na razie nie wiadomo, kiedy projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości mogą trafić pod obrady parlamentu. Podkreśliła, że decyduje o tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Beata Mazurek dodała, że "trudno jest jej powiedzieć, jaki będzie efekt spotkania prezydenta z prezesem PiS. - Poczekajmy na wynik tych rozmów - zastrzegła.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński nie chciał wyrokować, jakie stanowisko rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim zajmie Andrzej Duda. - Co prezydent powie i jak się odniesie do tych poprawek - za wcześnie mówić, one są na razie analizowane. Myślę, że najlepiej będzie, jak w piątek usłyszy to bezpośrednio pan prezes i niegrzeczne byłoby, gdybym wcześniej coś mówił o tym, co prezydent zamierza powiedzieć - mówił rzecznik.

Prezydent Andrzej Duda, zgłaszając zastrzeżenia do dwóch z trzech przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość ustaw reformujących sądownictwo, wskazał między innymi na zbyt duże uprawnienia, które otrzymywał wobec Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości, będący zarazem prokuratorem generalnym. Prezydent Andrzej Duda negatywnie ocenił też wtedy sposób wyboru członków KRS przez Sejm zwykłą większością.

***
25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Komentarze (84)
Romaszewska o sporze PiS-Duda: Poprawki partii do ustaw są nie do przyjęcia
Zaloguj się
 • parazyd

  Oceniono 29 razy 21

  Zauważmy taką ciekawostkę, że autorytety prawnicze i konstytucyjne zupełnie się w tym sporze nie liczą. Pierwsze skrzypce grają TW Balbina, kancelista partyjny i babcia emerytka.
  I kto powie, że nie nastał nowy, wspaniały świat?

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 12

  PiS chce wyprasować prezydenta na własną modłę mafijną , bardzo niemrawo się opiera bo narobił już tyle szkody naszemu krajowi że tego nie da się wyprostować np. ( odbieranie ślubowania od sędziów nocników o 2 w nocy ) to jest ten UKŁAD którego tyle lat szukał Kaczyński , społeczeństwo trzeba brać za mordę i niszczyć - Polska tylko dla PiS dzielców .

 • bacowa

  Oceniono 17 razy 11

  Co oznacza sformułowanie ,, Andrzej Duda nie ma nic przeciwko temu, żeby "stosowne osoby, które mają złą przeszłość" odeszły z Sądu Najwyższego'' p.Romaszewska?

  Pod ten paragraf można podciągnąć wszystko, przejście przez jezdnie na czerwonym świetle, przywłaszczenie kury sąsiada,

  to styl prokuratora ery stalinowskiej w ZSRR, Andriejowa Wyszyńskiego ,,Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie''

  od kiedy to organizacje z czasów PRL i sam ustój z tego okresu zostały prawnie uznane za zbrodnicze?

 • bratekpolny53

  Oceniono 15 razy 11

  a cóż to za prawniczy ekspert ? Żarty jakieś? Zaproście wreszcie wybitnych prawników , konstytucjonalistów do opracowania ustaw a nie jakaś emerytkę bez prawniczego wykształcenia

 • def11

  Oceniono 16 razy 10

  Pani Romaszewska oba projekty i PiS-u i prezydenta są niekonstytucyjne, złe i nie do przyjęcia w państwie demokratycznym, więc żadnego znaczenia dla poprawnej legislacji i prawa przestrzegania nie mają te przepychanki między oboma panami, w łamaniu konstytucji już zaprawionymi.
  Gdybym nie sądził, że to teatrzyk to obstawiłbym, że wkrótce IPN panią "poprawnie" zlustruje.

 • jady51

  Oceniono 11 razy 9

  Kurdupel żoliborski chce za wszelką cenę mieć PEŁNY wpływ na sądownictwo w Polsce. Jest świadomy tego, że jego partia wielokrotnie złamała konstytucję ustawami, dlatego kombinuje, żeby mieć w sądownictwie swoich ludzi. Gdyby po zakończeniu jego rządów, ktoś próbował wsadzić go za to do pierdla.

 • notremak

  Oceniono 10 razy 8

  Zauważcie, że pissdzielstwo jedno- i dwupłciowe ani słowem o tym, że nowelizacja jest SPRZECZNA z Konstytucją!

 • owca888

  Oceniono 20 razy 8

  Z przykrością stwierdzam, że nie wszystkim starość służy, pani Zofio.
  Nawet PROJEKT DUDY JEST NIEKONSTYTUCYJNY. I jeśli Pani tego nie widzi, to albo czas się zająć wnukami, albo to zła wola. Tak czy owak Pani opinia jest niemiarodajna i nie jest Pani żadnym autorytetem .Żadnym.

 • kali23

  Oceniono 22 razy 8

  Pytam się z jakim prezydentem ???Polska nie ma żadnego Prezydenta. Ten śmieć sam przyznaje, że jest prezydentem PiSu.
  Jakoś macie " krótką pamięć" polskie " elyty" ? Skąd ta estyma? W stosunku do pętaka?
  Jeszcze niedawno chcieliście tego PRZESTĘPCĘ postawić przed Trybunałem Stanu za ewidentne przestępstwa przeciwko Konstytucji a dzisiaj to ZERO jest Panem Prezydentem?
  Zwariowaliście kompletnie? Miejsce Dudu w pierdlu a nie w Pałacu Prezydenckim.
  PS
  Nie mam wątpliwości, że PiSowscy PRZESTĘPCY nigdy nie staną przed Trybunałem Stanu.
  Do tego potrzeba MĘŻCZYZN w opozycji a nie gó...arzy !
  Do redaktora:
  Jaka postać/ dudy/ takie słownictwo. Zanim mnie wykasujecie wykażcie gdzie KŁAMIĘ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX