Rząd mięknie przez protest rezydentów? Ten wywiad Radziwiłła daje nadzieję na poprawę sytuacji

Lekarze rezydenci walczą o 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia. Rząd do tej pory stał na stanowisku, że to możliwe, ale nie wcześniej niż w 2025 roku. Wygląda na to, że rządzący zaczynają brać sobie do serca postulaty rezydentów. 

- Na temat tego tempa (dochodzenia do 6% PKB przeznaczanych na służbę zdrowia) jeszcze się toczą dyskusje i być może będzie to nieco wcześniej niż w 2025 roku. Być może po analizach okaże się, że jest to możliwe trochę wcześniej - stwierdził w "Gościu Wydarzeń" Polsat News minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

Tymczasem protest rezydentów powoli się rozszerza i ma w najbliższych dniach objąć kolejne miasta. Rezydentów poparło ogólnopolskie Porozumienie Zawodów Medycznych. We wtorek do protestu dołączyli lekarze ze Szczecina, na razie siedmiu. Dowiedz się więcej na ten temat >>> 

Rezydenci od początku października prowadzą w Warszawie strajk głodowy. Część już musiała go przerwać, bo dalsza głodówka byłaby groźna dla ich zdrowia. 

Dlaczego rezydenci protestują?

Rząd chciał zaangażować rezydentów w prace specjalnego zespołu, który ma przeanalizować sytuację w służbie zdrowia i zaproponować rozwiązania. Rezydenci stoją jednak na stanowisku, że to politycy są odpowiedzialni za przygotowanie planu naprawczego. Przedstawili jednak swoje postulaty. Głównym jest "6,8% PKB na ochronę zdrowia do 2021 roku".

Ale młodym lekarzom chodzi też o zwrócenie uwagi na złe warunki pracy lekarzy, którzy dyżurują bez odpoczynku, ponad siły. Rezydenci chcieliby podwyżek. Zwracają też uwagę na trudny los pacjentów, którzy w długich kolejkach muszą czekać na wizyty. 

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Andrzeja Dudy, mówił w RMF FM, że prezydent mógłby włączyć się w mediacje między rezydentami a rządem, ale dopiero gdy obie strony uznają, że wyczerpały możliwości negocjacji.

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (103)
Protest lekarzy rezydentów. Radziwiłł: 6 proc. możliwe
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 14

  "rząd" ma 50% poparcie i nie będzie jak ta rura ze skeczu Dudka...
  rezydenci już przecież usłyszeli co "rzad" ma im do zaoferowania:
  JAK SIĘ NIE PODOBA TO WON, WYJAZD Z TEGO ŚWIĄTOBLIWEGO KRAJU!!!!
  uleczy nas modlitwa, głodówka, egzorcyzm i ta... no mianowicie królowa Polski Maryja zawsze dziewica

 • byrcyn11

  Oceniono 10 razy 10

  Czechom udało się; podnieść wydatki na służbę zdrowia, uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, oddzielić państwo od kościoła, ustabilizować wydatki państwa (nadwyżka budżetowa) i wiele innych rzeczy. Dlaczego polakom się nie udało; bo jesteśmy narodem wybranym, a czuwa nad tym najjaśniejsza panienka zawsze dziewica ;-)

 • niko8472

  Oceniono 12 razy 10

  "Wygląda na to, że rządzący zaczynają brać sobie do serca postulaty rezydentów. "

  Zyczynaja sobie zdawac sprawe z tego ze to moze sie skonczyc strajkiem generalnym i, czego nadprezes najbardziej sie boi, kobietami na ulicach. Wie ze jak kaze palowac protest kobiet ich mezowie juz sie z nim cackac nie beda. Co by o Polakach nie mowic tak pozytywna ceche maja;)

  Propaganda TVPis zostala obnazona i trafila w proznie, zmasowany atak trollstwa nic nie przyniosl. Edpidiaskop dyskretnie milczy czekajac na moment w ktorym wyklaruje sie kto powinien miec "moralne poparcie" pijawek Watykanskich. 80% procent spoleczenstwa albo nie popiera PiS albo mu zwisa kto rzadzi...

  Jasne ze sie im dupa trzesie;) Tylko teraz nie popuscic.

  Jak wygraja lekarze przyjda nastepne grupy zawodowe z zadaniami spelnienia obietnic wyborczych;) A juz tak fajnie bylo...

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 9

  Wygląda na to, że rządzący zaczynają brać sobie do serca postulaty rezydentów.
  =============================
  Srały muchy, będzie wiosna...
  Po prostu rządzącym zaczyna się pomału robić gorąco pod dupami... :-))

 • aron2004

  Oceniono 8 razy 8

  Bez lekarzy da się żyć. Przecież wyleczy nas inżynier Zięba, socjolog Cejrowski, anglistka Pawlikowska i germanistka Elbanowska.

 • yuo7leo9

  Oceniono 8 razy 8

  No proszę, kilka gazet wspomniało, że Radziwiłł do wymiany - i od razu stał się bardziej ugodowy. Szkoda, że kobiety nie mają tej siły, by powstrzymać projekty nakazujące przymusowo rodzić potworki

 • wolak_pospolity

  Oceniono 9 razy 7

  Radziwił - słoma ci z buta wystaje człowieku.

 • heepurian

  Oceniono 11 razy 7

  Bartłomiej Misiewicz nie mógł narzekać na swoje zarobki. Szef gabinetu politycznego MON, który objął tę funkcję mimo braku wymaganego wyższego wykształcenia, miesięcznie otrzymywał 6070 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1810 zł dodatku funkcyjnego oraz 4121 zł dodatku specjalnego. Łącznie ok. 12 tys. zł brutto.
  A rezydent po 6 latach studiów, 2 latach stażu - 3000 brutto.
  Są rezerwy na podwyżki, tylko trzeba poszukać.
  Ciekawe na podwyżki dla ilu rezydentów wystarczyłoby :
  - z przelotów Szydło
  - z rozbitych samochodów BOR
  - wycieczek po świecie posłów
  - dotacji państwowych dla Rydzyka
  - komisji smoleńskiej
  - itd.
  -

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX