"Fakt": Były płk SB "kadrowym" w strategicznej spółce Skarbu Państwa

"Pułkownik Piotr Wroński pracuje dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych" - donosi "Fakt". Dziennik, który prześwietlił przeszłość Wrońskiego, przypomina, że do SB trafił w 1982, gdzie na etacie rozpracowywał m.in. środowiska Radia Wolna Europa i podziemnej "Solidarności".

"Zleceniobiorca (Piotr Wroński - przyp. red.) zobowiązuje się (…) do przeprowadzenia rozmów rekrutacyjnych oraz przygotowania opinii o przydatności kandydatów do pracy" - podaje "Fakt", który dotarł do umowy podpisanej z Piotrem Wrońskim w połowie 2016 r. przez prezesa PWPW Piotra Woyciechowskiego i członka zarządu Roberta Malickiego, który od poniedziałku pełni obowiązki prezesa spółki. Według dziennika, za każdą "zweryfikowaną" osobę Wroński dostawał 400 zł.

Zobacz też: Prezes PWPW odwołany. "Sygnał, że pozycja ministra Antoniego Macierewicza słabnie"

Wroński na pytanie dziennikarzy "Faktu" o to, na czym polega praca dla PWPW,  odpowiada, że sprawdza "nowych ludzi pod kątem zagrożeń czysto kontrwywiadowczych".

Z kolei na stronie pressmania.pl, płk Wroński zastrzega, że nie chce mówić o sprawach swojej współpracy z wytwórnią a wszelkie pytania prosi kierować wyłącznie do PWPW. "O konkretnych kwestiach bezpieczeństwa Wytwórni nie dyskutuję publicznie bez upoważnienia i zgody Spółki, dla której wykonuję wyłącznie zlecenia" - mówi. 

Zapytaliśmy w PWPW o formę zatrudnienia oraz obowiązki płk Wrońskiego.

"Zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. uprzejmie informuje, że nie udziela żadnych informacji dotyczących kwestii bezpieczeństwa Spółki" - odpisał nam zespół prasowy PWPW S.A.

"Kariera" w SB

Dziennik przypomina, że płk Piotr Wroński do SB wstąpił w 1982 r. Pracował w mrocznym Wydziale XI SB, gdzie zajmował się rozpracowywaniem środowisk Radia Wolna Europa czemu Wroński zaprzecza. Pułkownik pisze na swoim profilu na FB, że "nie pracował na Wolnej Europie, bo to nie był jego kierunek". Miał też rozpracowywać podziemną "Solidarność". Był aktywnym członkiem PZPR. Po weryfikacji Wroński zgłosił się do pracy w Urzędzie Ochrony Państwa.

A tak płk Wrońskiego wspomina Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego: "P. Wroński - niby nikt. Zajmował się Solidarnością, RWE, pracownikami PWPW i moją skromną osobą. Niezastąpiony człowiek od brudnej roboty."

Od Smoleńska do Popiełuszki

Okazuje się, że płk Wroński nie tylko doradza w PWPW, ale jest też "człowiekiem renesansu", jeżeli chodzi o teorie spiskowe oraz wiedzę na temat współczesnego świata. Piotr Wroński jest m.in. stałym komentatorem w TV Republika, w której chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami. Pisze też dla tygodnika "Sieci". Paleta tematów jest imponująca: od mediów "finansowanych przez pewne państwo na "N", nazywane kiedyś NRD", poprzez katastrofę smoleńską, aferę Amber Gold, aż do "25 lat propagandy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc".

Były esbek chce też nakręcić dokument o morderstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie ostatnie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Kibice Legii mają genialny patent na motywowanie graczy! "Piłkarze dziękują i proszą o więcej" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (123)
"Fakt": Były płk SB "kadrowym" w strategicznej spółce Skarbu Państwa
Zaloguj się
 • mattor71

  Oceniono 49 razy 39

  Ciekawe czy jest z grupy dawnych pracowników SB rozpracowujących Antoniego i ma na niego kwity.

 • paprodziad666

  Oceniono 42 razy 36

  Chłopak dostał zadanie na próbę, sprawdzicie się, wykażecie, poopowiadacie trochę o zamachu, a będą konfitury.
  Kolejna Madzia Ogórek, tym razem z przeszłością a la Jasiu Pietrzak.

 • apolis

  Oceniono 38 razy 32

  Bo są dobrzy SB-cy - nawróceni na pislam lub przydatni z innych względów
  i źli SB-cy - wszyscy inni, których PiS nie potrzebuje...

 • puuchatek

  Oceniono 33 razy 27

  No, dalej, gdzie jesteście, PiSowscy propagandziści? Opowiedzcie nam o tym, jak to RPO, GW i inni są "obrońcami esebeków".

 • owca888

  Oceniono 27 razy 21

  Jak mawia mój znakomity kolega po fachu - to są jaja jak sterowce.
  Ma kwitek na twoją żonę czy na ciebie, kacapski krecie maciorą zwany?

 • Bogdan Pakoca

  Oceniono 26 razy 18

  PiSowski SBek to dobry SBek. PiSowski UBek to dobry UBek. Filozofia Kalego funkcjonuje w tej partii pełną gębą. To jest tak proste jak budowa cepa: jeśli jesteś z(a) PiS możesz być największym gnojem i mieć g..no w życiorysie ale jesteś "nasz" więc przymykamy na to oczy pod warunkiem, że teraz będziesz nam wiernie służyć. Jak pies. Tak to działa.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 18

  No widzicie..jak się zna odpowiednich ludzi i co chwilę zmienia mocodawcę to w każdym systemie człowiek się odnajdzie. A na serio to niech ich wszystkich szlag. Czekam na konferencję pani Mazurek, pewnie z uśmiechem stwierdzi, nie znam sprawy, zapoznam się a pytajcie sobie resort. Jak już była taka konferencja to sorki.

 • rpa2

  Oceniono 25 razy 17

  czewona pajęczyna oplata antoniego a on sam coż ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX