Będzie nowe święto: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Andrzej Duda podpisał ustawę

12 lipca został ustanowiony Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Stosowną ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

12 lipca 2018 roku będziemy po raz pierwszy obchodzić Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który będzie świętem państwowym. O ustanowienie tego święta zabiegało Polskie Stronnictwo Ludowe. Niedawno ustawę w tej sprawie przyjął parlament, a w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej "w hołdzie za patriotyczną postawę"

Jak czytamy w uzasadnieniu: "Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty". 

Jako przykład posłowie podali wieś Michniów w woj. świętokrzyskim. "Mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi" - napisał ustawodawca.

W piątek Andrzej Duda podpisał łącznie 6 ustaw. Ich wykaz znajdziesz na oficjalnej stronie prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (208)
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 49 razy 39

  Kończy sie II dekada XXI wieku, człowiek wybiera się ma Marsa, a u nas pełen odlot - męczeństwo, obchody, pomniki, memoriały, groby, krzyże, obrazy, ceremonie, intronizacje itd.

 • max.111

  Oceniono 31 razy 29

  Czekam jeszcze na Dzień Walki i Męczeństwa miast od 10 do 100tys. mieszkańców polskich, Dzień Walki i Męczeństwa miast powyżej 100tys mieszkańców polskich, Dzień Walki i Męczeństwa Piwoszów, Dzień Walki i Męczeństwa mieszkańców o wadze powyżej 100kg etc.

 • c.t.k

  Oceniono 32 razy 24

  Rehabilitacja za to co PIS nawywijał w Michniowie 6 lat temu?
  "W Michniowie w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi przez hitlerowców . W dniach 12-13 lipca 1943 doszło do straszliwej zbrodni, w której zginęło 204 osoby. Wszyscy zostali rozstrzelani lub spaleni żywcem. W Michniowie zginęło 47 dzieci w tym najmłodsze miało 9 dni.

  Na uroczystościach obecni byli między innymi: Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, świętokrzyscy pralamentarzyści, przedstawiciele środowisk partyzanckich oraz inni zaproszeni goście.

  Uroczystości rozpoczęły się od wystąpień okolicznościowych. Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba przypomniała, że pacyfikacja była zemstą faszystów na mieszkańcach Michniowa za aktywną współpracę z partyzantką. W swoim przemówieniu Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Adam Jarubas opowiadał o konieczności zachowania pamięci o tragedii jaka wydarzyła się w Michniowie. Mówił o tym, że Michniów to miejsce symboliczne nie tylko dla regionu świętokrzyskiego. Przemówienia wygłosiło jeszcze kilka osób - prawie wszystkie jednak były wspomnieniem ofiar, nawiązaniem do wydarzeń sprzed 68 lat.

  Napisaliśmy "prawie", bo inną formę przybrało wystąpienie poseł Marii Zuby (oficjalnie miała przemawiać w imieniu wszystkich obecnych na uroczystościach posłów PiS).

  Pani poseł postanowiła najwyraźniej na mogiłach pomordowanych rozpocząć swoją kampanię wyborczą. W mało subtelny sposób (stojąc pod "Pietą Michniowską") na początku swojego wystąpienia stwierdziła, że ... obecny rząd zmierza do legalizacji związków partnerskich i narkotyków. Po tych słowach mało kto słuchał co miała do powiedzenia później - zrobił się szum, przybyli na uroczystości zaczęli buczeć, krzyczano "Bez polityki, nie w tym miejscu!" i "Wstyd!". Posłanka jak gdyby nigdy nic swoje przemówienie skończyła.

  Niesmak pozostał, a wystąpienie Marii Zuby było szeroko komentowane później. Należy dodać, że komentarze dla pani poseł przychylne nie były. Z tych nadających się do publikacji przytoczymy wypowiedź jednej z mieszkanek Michniowa - Nie rozumiem jak można stojąc na grobach pomordowanych, wykorzystywać uroczystości rocznicowe do nachalnego politykierstwa i obrzucania się nawzajem błotem. To po prostu obrzydliwe i nie przystoi"

 • kczyna

  Oceniono 34 razy 20

  Niedługo trzeba będzie powiększyć kalendarz do 500+ dni.

 • zigzaur

  Oceniono 29 razy 19

  Pewnie będzie jakaś budżetowa inwestycja a la "Miś", na której swojaki utuczą się.

 • marywil2012

  Oceniono 22 razy 18

  połykanie PSL i zgarnianie nieufnych a niezdecydowanych chłopów przez PIS, oto tajemnica tego kolejnego wiekopomnego dzieła pisowskiego..

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 30 razy 18

  kato-pisdzielskiej sekcie tylko święta w pustych łbach,tfu!!!

 • korcia2000

  Oceniono 23 razy 17

  Święto na cześć mieszkańców wsi pomordowanych przez "żołnierzy wyklętych"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX