Protest lekarzy rezydentów wkracza w kolejną fazę. Interweniuje prezydent Duda?

PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy rezydentów z rządem. Teraz proszą o pomoc prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę.
Zwracamy się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o mediację w tym sporze pracowników ochrony zdrowia z rządem

- apelują lekarze rezydenci. Proszą też o wsparcie pierwszą damę. "Apelujemy do pani jak osoby wrażliwej na ludzkie cierpienie" - napisali. Zaprosili ją go warszawskiego szpitala, gdzie odbywa się głodówka. 

Lekarze rezydenci głodują

Lekarze rezydenci wznowili protest głodowy po tym, jak nie udało im się porozumieć z rządem w sprawie podwyżek i usprawnień w służbie zdrowia. Czytaj więcej o nocnych rozmowach >>>

- Protest zostaje odwieszony i już nie będzie zawieszany. Od teraz nie wierzymy i nie ufamy - mówią młodzi medycy.  Pojawiają się doniesienia o możliwym zaostrzeniu protestu. Póki co Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do lekarzy, by piątek (13.10) był dniem solidarności z tymi, którzy protestują.

Protest lekarzy rezydentów

Lekarze rezydenci rozpoczęli protest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM na początku października. Dlaczego protestują? Chą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu 3 lat, likwidacji kolejek do leczenia i diagnozowania, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, likwidacji zbędnej biurokracji w ochronie zdrowia oraz poprawy warunków pracy i płacy dla wszystkich zatrudnionych w ochronie zdrowia. 

Kim są lekarze rezydenci?

To po prostu młodzi lekarze, po 6 latach studiów, którzy są w trakcie specjalizacji. Skarżą się na bardzo niskie zarobki (zarabiają 14 zł za godzinę, a więc od 2100 do 2400 zł netto). Rezydentura trwa od 4 do 6 lat.

Więcej dowiecie się z poniższego filmiku przygotowanego przez samych lekarzy rezydentów. Przedstawiają w nim swoją sytuację i postulaty:

Zobacz też: "Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy

***

Popierasz strajk głodowy lekarzy? Czekamy na Twoją opinię pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Młodzi medycy prowadzą strajk głodowy. TVP pyta "Czy lekarze w Polsce klepią biedę?"

Sprawdź, czy nie mylisz tych wyrazów. Błąd może cię sporo kosztować
1/14Osoba, która została dopuszczona do matury to:
Zobacz także
Komentarze (78)
Lekarze rezydenci protestują. Napisali list do Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • tadjan

  Oceniono 14 razy 8

  ludzie, czytajcie "Klątwę" Wyspiańskiego, a tam znajdziecie wszystko o postawie księżowskiej matki Szydło...... cały dzień kłamie i oszukuje, a przy porannej kawie następnego dnia już czeka na nią rozgrzeszenie.

 • jael53

  Oceniono 11 razy 7

  Rząd nie ma własnych pieniędzy, tylko nasze. Opłaca z nich katechetów, IPN, prywatne cotygodniowe loty, propagandę w kraju i za granicą, comiesięczną ochronę drabinki, bezlik pomniczków i coraz to nowe apanaże dla swoich. I na to rząd stać, choć podatnicy nie mają z tego nic. Ale rządu nie stać, aby z społecznych pieniędzy godziwie płacić tym, których praca jest dla tego społeczeństwa niezbędna.. I rządu również nie stać, żeby zmienić największe idiotyzmy w służbie zdrowia. To może takiemu rządowi trzeba by zacząć stawiać warunki.

 • 111pln

  Oceniono 21 razy 7

  "- To niech wyjeżdżają!"
  PiS to ma gest, zwłaszcza mając swoje kliniki rządowe. Bez kolejek, bez limitów...

 • Grzegorz Lewinski

  Oceniono 10 razy 6

  Macie dla Ryzyka , miejscie dla medyka.
  VAT gonicie i sciagacie , a lekarzy w d... macie
  Rezydencie masz juz wziecie , wez swoj dyplom na Okecie.

 • tilow3

  Oceniono 11 razy 5

  I co by usłyszeli od broszki? że wprowadzane są systemowe rozwiązania i spełnia one oczekiwania wszystkich zainteresowanych! że to najlepsze rozwiązania jakie mogą zaproponować, że przecież jeszcze nikt i nigdy tak doskonałych rozwiązań nie wprowadzał.... a totalna opozycja buntuje niepotrzebnie, itd itp. A tak na serio, to wszystko wygląda tak, że dla pracowników IPN z dumą się ogłasza jak ciężko pracują i nie wprowadza się "rozwiązań systemowych" tylko daje do ręki 1 tys. miesięcznie podwyżki, dla pani Sadurskiej, Misiewiczów i podobnych, szykuje się pensje po 100 tys. miesięcznie, żeby nie głodowali. Pani premier ogłosiła kiedyś, że "wystarczy przestać kraść a kasa szybko się znajduje" pan prezydent ogłosił kiedyś, że lament podżegaczy to "chęć powrotu dojnej zmiany". No to do dzieła pisowcy - przestańcie kraść a pieniądze dla lekarzy się znajdą. Do dzieła!

 • tadjan

  Oceniono 13 razy 5

  księżowska matka od lat się szkoli w dupceniu parafian, więc nie dziwcie się rezydenci że tak was potraktowała.

 • prawdziwek89

  Oceniono 13 razy 5

  "Rząd wyleczy się sam" - parafrazując powiedzenie pewnego klasyka. Komuna wróciła.

 • junkamm

  Oceniono 8 razy 4

  żadamy my narod o natychmiastowy raport szydło i całego pisu za co odała rydzykowi 73 miliony zł z budzetu . przypominamy że w polsce emeryci i rencisci nie mają co do ust włozyc juz nie mówiąc o głodzie ogolnym . premier szydło musi sie wytłumaczyc na co i komu rozdała te 73 miliony zł . pozatym szefowie spółek np orlen sadurska biorą takie ogromne pieniadze co miesiąc przepasc miedzy bogatymi i biedakimi w polsce jest ogromna aż zal i płacz . czemu misiewicze zarabiają takie ogromne pieniadze? pis traci na sondazach . lecą na morde w duł . sami na sobie ustawili pułapkę . również morawiecki min finansów musi przedstawic w trybie natychmiastowym na co z szydło wydali 73 mi=liony zł dla rydzyka . i tak pływającego w złocie przepychu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje