Materiały ws. Tuska są już w Prokuraturze Krajowej. Przekazało je MON

#Donald Tusk w Prokuraturze Krajowej

#Donald Tusk w Prokuraturze Krajowej (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz)

Ministerstwo Obrony przekazało Prokuraturze Krajowej materiały uzupełniające w sprawie Donalda Tuska. Chodzi o złożone w marcu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej przez byłego premiera.

Zawiadomienie dotyczyło rezygnacji z umowy polsko-rosyjskiej z 1993 roku, która gwarantowała Polsce równe prawa oraz na zawarciu z Rosją umowy o badaniu katastrofy smoleńskiej w oparciu o załącznik 13. Konwencji Chicagowskiej.

W komunikacie opublikowanym na stronach internetowych MON napisano między innymi, że materiały zawierają informację o trzech rozmowach telefonicznych przeprowadzonych 10 kwietnia 2010 roku przez ówczesnego premiera Polski Donalda Tuska z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem oraz dwóch rozmów z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.

Ponadto przekazano też materiały wskazujące na "kluczową rolę premiera Donalda Tuska, ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, który wbrew ustawowemu obowiązkowi do dnia 15 kwietnia 2010 r. nie powołał Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego".

Wśród przekazanych dokumentów - jak czytamy w komunikacie MON - znalazły się też materiały dotyczące ówczesnego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, który "forsował badanie według załącznika 13", a także Edmunda Klicha, który "działając jako przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przyjął z rąk premiera Rosji Władimira Putina stanowisko członka komisji rosyjskiej".

Kolejne zarzuty MON

W komunikacie MON napisano, że z przekazanych prokuraturze materiałów można wyciągnąć wnioski o tym, że "istniała konieczność zastosowania „Porozumienia między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej w sprawie zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych RP i FR w przestrzeni powietrznej obu państw” z dnia 14 grudnia 1993 r."

Według ministerstwa umowa gwarantowała Polsce równość stron i współpracę przy badaniu przyczyn. Właściwą w przedmiotowej sprawie ze strony polskiej była Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która miała współpracować z adekwatnym organem rosyjskim. Jak napisano w komunikacie, "porozumienie zapewniało dostęp do niezbędnych dokumentów i jego zastosowanie wykluczałoby na przykład odmowę zrealizowania wniosku dowodowego. Zrezygnowano z tego rozwiązania, oddając to kluczowe postępowanie Rosji".

Jak czytamy w komunikacie MON, przedstawione fakty dowodzą, że "decyzja została podjęta w pierwszych dniach, prawdopodobnie już 10 kwietnia 2010 r., bez koniecznej analizy przepisów oraz uwzględnienia interesu RP".

Przesłuchanie Donalda Tuska

W sierpniu były premier Donald Tusk przez osiem godzin zeznawał w Prokuraturze Krajowej w Warszawie jako świadek w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Kiedy wchodziłem tutaj do prokuratury, powiedzieliście mi, że prezes Kaczyński oświadczył, że Tusk ma się czego bać. Otóż nie mam się czego bać i prezes Kaczyński mnie nie przestraszy, niezależnie od tego, w jak zaciekły sposób będzie starał się mnie dopaść - mówił wówczas Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

- Atmosfera i działania ustrojowe, których jesteśmy świadkami, nie pozostawiają wątpliwości, że w intencji dzisiaj rządzących wymiar sprawiedliwości ma służyć jako narzędzie przeciwko konkurentom, opozycji i ludziom, których się nie lubi. Obawiam się, że należę do tego grona - dodał. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Kiedyś codzienność, a dzisiaj to już wspomnienia. Pamiętasz te absurdy PRL-u?
1/12Który dzień został ustanowiony dniem bezmięsnym?
Zobacz także
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
Komentarze (150)
Materiały ws. Tuska są już w Prokuraturze Krajowej. Przekazało je MON
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 42 razy 34

  Szalenstwo jakie ich opetalo na tle ZADZY ZEMSTY NA TUSKU, przebralo juz dawno, wszelkie granice.

 • plastikpiokio

  Oceniono 36 razy 30

  takie polskie ZOO ---ten na kaczych łapach------szuka jelenia.

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 23

  Ministerstwo, które w żywe oczy łże, że nie zatrudnia byłego esbeka, mimo że ten posługuje się pieczątką z nazwą formacji podległej ministerstwu. Ministerstwo, które ma za szefa gościa bredzącego o mistralach, oszukującego, że już za chwilę będzie jakiś śmigłowiec. No wiarygodność tej instytucji jest cholernie wysoka. O podkomisji smoleńskiej słuch zaginął. Misiowi wybito medal a powinno się wybić z głowy udawanie ministra i przyjmowanie salutów od oficerów. Akurat ktoś im uwierzy, że mają dokumenty potwierdzające jakieś niedociągnięcia ze strony Tuska. Jest wrażenie, że raczej ludzie podlegli MON są w fazie produkcji tego rodzajów papierów na zamówienie prezesa.

 • cezar85

  Oceniono 26 razy 20

  rozmowę bliźniaków też przekazano, czy akurat tam 'kamera nie sięgała'?

 • zbysio47

  Oceniono 22 razy 20

  Czy tylko mnie sie wydaje ze to jakas dziwna zbierznosc tych dwoch faktow ,,, tajemniczych slow jaroslawa nie Wielkiego o tym ze nie dadza rady dojsc do prawdy a zlozeniem kwitow przez MON w prokuraturze

 • probono1210

  Oceniono 24 razy 20

  To pan Macierewicz ma sie czego bac.

 • marchwianka.0

  Oceniono 19 razy 15

  Najwyższy czas , żeby rozliczyć pana Macierewicza!!! Kiedy prokuratura zbada zarzuty wobec ministra i coś ogłosi społeczeństwu. Tego, że Macierewicz uciekł ze Smoleńska nie muszą badać. Wszyscy to widzieli!!!

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 15

  Tymczasem okazuje sie w 90 miesiacu drabinistych wystepow, ze zaczyna szaleniec sygnalizowac PRAWDE, ale NIE TE PRAWDE O KTOREJ WIESCIL 90 MISIECY, TYLKO TE AUTENTYCZNA PRAWDE I TE AUTENTYCZNE CELE I DAZENIA:

  • ZEMSTA NA TUSKU

  • NIE BYŁOBY TEGO, CO JEST DZISIAJ, BEZ LECHA KACZYŃSKIEGO.

  • Chodzi o to, CO ZROBIŁ W SOLIDARNOŚCI, co umożliwiło przejęcie tygodnika, który jako pierwszy z poważnej prasy pisał prawdę o Polsce, co umożliwiło założenie Porozumienia Centrum, partii, która poprzedziła Prawo i Sprawiedliwość.

  • To on otworzył nam drogę do zwycięstwa, mówił prawdę o Polsce, odbudowywał Polskę, świadomość narodową i polską godność.

  • POWINNIŚMY MIEĆ POMNIKI NIEDALEKO STĄD, POWINNIŚMY TEŻ MIEĆ OSTATECZNE RAPORTY TYCH, KTÓRZY DZISIAJ DĄŻĄ DO TEGO, BY USTALIĆ PRAWDĘ.

  Jak sie ma do tego wszystkiego powyzej to ponizej:

  • PRAWDA ALBO STWIERDZENIE, ŻE DZISIAJ, W TYCH OKOLICZNOŚCIACH, KTÓRE MAMY, TEJ PRAWDY DO KOŃCA USTALIĆ SIĘ NIE DA.

  Wg mnie, zaczyna do niego wreszcie docierac, ze juz dluzej LGARSTWEM NIE ZAJEDZIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje