Gowin tworzy nową partię. Jesienią kongres. "Wzmacniam obóz Zjednoczonej Prawicy"

JAKUB WŁODEK

Wicepremier Jarosław Gowin zaskoczył poranną deklaracją w TVN24. Zapowiedział, że koalicja rządowa wkrótce poszerzy się o kolejne środowiska, a jego Polska Razem powoła nowe ugrupowanie.

- Wkrótce koalicja rządowa się poszerzy. Poszerzy się o kolejne ważne środowiska. Polska Razem, wraz ze środowiskami wolnorynkowej prawicy, powoła nowe ugrupowanie. To ugrupowanie będzie częścią Zjednoczonej Prawicy - zapowiedział w TVN24 wicepremier Gowin.

Przyznał, że będzie zmiana szyldu. Nie chciał mówić, kto konkretnie dołączy do nowej formacji, ani jak będzie się nazywała, chociaż zapewnił, że nazwa już jest. Zapowiedział, że jesienią odbędzie się kongres założycielski. 

Gowin pytany czy wzmacnia w ten sposób swoją pozycję w Zjednoczonej Prawicy, odpowiedział, że "wzmacnia obóz Zjednoczonej Prawicy". Dodał, że o jego planach wiedzą niektóre osoby w PiS i są tym faktem "usatysfakcjonowane".

Pytany czy szeregi nowej partii zasili np. poseł Zbigniew Gryglas, który właśnie opuścił Nowoczesną, Gowin zapewnił, że każdy, kto zgadza się z wolnorynkowym i umiarkowanie konserwatywnym programem może dołączyć.

"Są w PiS ważniejsze funkcje od wicemarszałka"

W pierwszej części rozmowy Jarosław Gowin był pytany m.in. o to, czy poda się do dymisji, jeśli jego projekt reformy szkolnictwa wyższego zostanie odrzucony przez koalicję Zjednoczonej Prawicy. Powiedział, że nie ma takich obaw, mimo ostrej krytyki ze strony m.in. wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

Jak mówił, środowisko akademickie czeka na tę ustawę, a Terlecki krytykował nie znając projektu, co - jak podkreślił - nie jest dobrym zwyczajem.

- Funkcja wicemarszałka Sejmu jest ważna, ale są w PiS ważniejsze funkcje - powiedział Gowin. Dodał, że zapoznał Jarosława Kaczyńskiego ze swoim projektem reformy i - jak mówił - miał wrażenie, że szef PiS jest do niego przekonany.

Gowin był w ostatnim czasie krytykowany przez Terleckiego za przedstawienie kandydatury Jadwigi Emilewicz na prezydenta Krakowa. Po deklaracji Gowina wicemarszałek Sejmu skomentował na Twitterze, że to nie jest kandydatura uzgodniona z PiS.

Polityczne transfery Gowina

W latach 90. Jarosław Gowin był związany ze środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2005 roku zdobył mandat senatora z poparciem PO. Dwa lata później został członkiem partii, z pierwszego miejsca na liście w Krakowie wszedł do Sejmu. Do 2010 roku był także w zarządzie PO.

W 2011 roku ponownie dostał się do Sejmu z list Platformy. Od 2011 do 2013 roku był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku ubiegał się o stanowisko szefa PO. Przegrał z Tuskiem, uzyskując 20 proc. głosów. Wkrótce potem opuścił Platformę i założył partię Polska Razem Jarosława Gowina.

W ostatnich wyborach startował z ostatniego miejsca krakowskiej listy PiS. W rządzie Beaty Szydło został wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.  

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Sprawdź, czy wiesz, kto ma pierwszeństwo i jak trzeba zachować się na drodze. Wasza średnia to tylko 12/17
1/17Na tym skrzyżowaniu kierujący pojazdem 1:
Zobacz także
Komentarze (125)
Jarosław Gowin tworzy nową partię. Jesienią kongres
Zaloguj się
 • tyfus.wolski

  Oceniono 38 razy 30

  Cała europejska tzw. "Prawica", partie nacjonalistyczne, "narodowe", antyimigracyjne to grupy opłacane przez KREML. Trwa nowoczesna wojna hybrydowa. Rosja maczała swoje łapska w wyborach w wielu krajach - dlaczego miałaby "odpuścić" Polsce? Kacapom zależy na tym, aby Polska była marginalizowana i samotna w Europie. Afera "taśmowa:, przez którą upadł proeuropejski rząd to ewidentnie dzieło agentów Rosji. Kto na tym skorzystał? ... No kto?

 • elinstal

  Oceniono 22 razy 16

  Trzymam za niego kciuki. Za Ziobrę i Dudę też. Jedyna w nich nadzieja, że rozwalą od środka PiSdu.

 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 16

  Tylko po co..Wydaje się, że już jest wystarczająca ilość darmozjadów w polityce.

 • play100cen

  Oceniono 15 razy 13

  Środowisko myszy postanowiło powołać nowe Stowarzyszenie Przyjaciół Kotów.

 • st.bareja

  Oceniono 16 razy 12

  Ch rześcijańska
  U nia
  J edności

 • marywil2012

  Oceniono 9 razy 9

  ale niech uważa, żeby mu właściwe osoby doradzały powodowane duchem świętym...proponuję różaniec za naszą wolnorynkową, bo przecież nie liberalną, tfu, tfu, prawicę

 • puuchatek

  Oceniono 11 razy 9

  "Polska Razem powoła nowe ugrupowanie."

  Informuję, że moja partia założy nową partię. A wtedy razem - moja partia i założona przez nią nowa partia - będą mogły stworzyć partię, która pokona inne partie i stanie się PPPP (Pierwszą Polską Partią Powszechną). Howgh.

 • minkat

  Oceniono 13 razy 9

  naziole sie do nich przylacza? w koncu od narodowych komuchow pisich niewiele ich rozni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje