"Dobrej zmianie" grozi podział? Prezes PiS stawia sobie wyraźną granicę w relacjach z Dudą

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda (fot. Dawid Zuchowicz/AG)

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda (fot. Dawid Zuchowicz/AG) (Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda (fot. Dawid Zuchowicz/AG))

Zrobimy wszystko, by utrzymać jedność, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Nie możemy i nie zgodzimy się na zmiany pozorne, szczególnie w sferach, w których zmiany są możliwe bardzo rzadko - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W rozmowie z tygodnikiem prezes PiS - w odpowiedzi na wątpliwości prezydenta - dobrze ocenił pracę Ministerstwa Sprawiedliwości, a napięcia na linii Andrzej Duda - Zbigniew Ziobro nazwał "sporem pokoleniowym między czterdziestolatkami, którym nie chce się zajmować".

W kontekście trwającej dyskusji o reformie sądownictwa padło też pytanie, czy obozowi "dobrej zmiany" grozi dziś podział. Przypomnijmy, dwa miesiące temu Andrzej Duda zawetował dwie ustawy autorstwa PiS, kilka dni temu przedstawił zaś własne propozycje.

Jesteśmy zdeterminowani, by do tego nie dopuścić. Zrobimy wszystko, by utrzymać jedność, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Nie możemy i nie zgodzimy się na zmiany pozorne, szczególnie w sferach, w których zmiany są możliwe bardzo rzadko

- mówi Kaczyński. Zapowiedział też, że w "niedalekiej przyszłości" partia rozpocznie z prezydentem negocjacje dotyczące ewentualnej korekty jego sądowych ustaw.

Prezes PiS ocenił m.in., że zaproponowany przez Andrzeja Dudę tzw. drugi krok w wyborze sędziów do KRS metodą "jeden poseł - jeden głos" jest niezgodna z konstytucją.

Zobacz też: KRS trafi w ręce PiS, a wybory skontroluje nowa izba. Pomysły prezydenta w kilku punktach

"Nie" dla systemu prezydenckiego

W wywiadzie stwierdził też, że jest przeciwnikiem wzmocnienia władzy prezydenta w polskim systemie politycznym, co otwarcie od jakiegoś czasu postulują współpracownicy Andrzeja Dudy.

(System prezydencki) zawsze tworzy ryzyko, iż osoba bez odpowiedniego doświadczenia politycznego, bez umiejętności, a czasem - może się tak zdarzyć, tylko proszę tego nie odnosić do pana Andrzeja Dudy - człowiek złej woli uzyska bardzo dużą władzę, i to bez realnej kontroli

- powiedział prezes PiS, który w przeszłości był zwolennikiem systemu prezydenckiego, kiedy głową państwa był Lech Kaczyński.

Tłumaczymy, jak działa ruch "Stop NOP". "Bierzemy filmy z Nicolasem Cage'em..." [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Zobacz także
Komentarze (139)
Jarosław Kaczyński. Wywiad dla "Gazety Polskiej" o Andrzeju Dudzie
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 36 razy 26

  Kurdupel ma typowo wschodnią mentalność przejawiającą się jakimś dziwolągowatym patriarchalizmem, pogardą dla młodszych, którzy powinni czapkować przed byle głupcem tylko dlatego że ma parę lat więcej i rzecz jasna przejawiającą się w pogardzie dla prawa pisanego. Ważne jest klanowe i prawo boskie - naturalne. Są to typowe cechy rosyjskiego czy ukraińskiego chłopa przez które te spolecznosci od wieków żyją w zacofaniu cywilizacyjnym i ubóstwie

 • wujekdolf

  Oceniono 21 razy 17

  kaczyński jest już stary - nie życzę mu źle ale bycie mendą społeczną pewnie odciska znaczne piętno na jego stanie zdrowia. Będzie starym, schorowanym, nieudacznikiem ? zamiast drzewa, domu, i dziecka zostawi po sobie smród i kocią kuwetę?

 • jeszw

  Oceniono 21 razy 15

  "Człowiek bez kompetencji oraz o złej woli może dojść do władzy nie podlegającej realnej kontroli" - nie ma to jak pokazanie problemu na własnym przykładzie.

 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 14

  Ten 'pan i wladca' calej Polski ( nie tylko wlasnych 'zniewolonych'), podzialu Polski juz dokonal, pracujac nad tym 'jak dzik' od momentu, gdy przegral wybory prezydenckie w 2010.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 20 razy 14

  "W wywiadzie stwierdził też, że jest przeciwnikiem wzmocnienia władzy prezydenta w polskim systemie politycznym"
  Co innego jakbym to Ja był prezydentem. Lektyka, hołdy, czczenie, spanie do południa..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje