Kaczyński nie chce systemu prezydenckiego. "Ryzyko, że człowiek złej woli uzyska dużą władzę"

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda (fot. Dawid Zuchowicz/AG)

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda (fot. Dawid Zuchowicz/AG) (Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda (fot. Dawid Zuchowicz/AG))

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdradza w rozmowie z "Gazetą Polską", co powiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas ostatniego spotkania, do którego doszło tydzień temu.

W najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska" ukaże się wywiad z szefem PiS, który mówi m.in. o swoich rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą.

Portal niezalezna.pl publikuje jeden, bardzo ciekawy fragment:

Zupełnie otwarcie powiedziałem panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż nie widzę żadnych przesłanek, przy ustabilizowanym systemie politycznym, do tego, by wprowadzić w Polsce system prezydencki, który zawsze tworzy ryzyko, iż osoba bez odpowiedniego doświadczenia politycznego, bez umiejętności, a czasem – może się tak zdarzyć, tylko proszę nie odnosić tego do pana Andrzeja Dudy – człowiek złej woli uzyska bardzo dużą władzę, i to bez realnej kontroli

– mówi prezes PiS.

Cały wywiad ma ukazać się w środę.

Kaczyński zwolennikiem systemu prezydenckiego?

Jarosław Kaczyński, jak wynika z powyższej wypowiedzi, jest przeciwnikiem systemu prezydenckiego. Innego zdania był w 2014 roku, gdy mówił w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego":

Być może należałoby się odwołać do referendum konstytucyjnego – zapytać Polaków, czy chcą mieć system prezydencki, oczywiście w cywilizowanym wydaniu, czyli z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. W Europie system amerykański się nie sprawdzi. To byłoby nadmierne wzmocnienie władzy wykonawczej. Być może jednak Polacy będą chcieli mieć system kanclerski

Teraz szef PiS najwyraźniej nie ma już takich zamiarów. Nie do końca też wiadomo, jak interpretować słowa Kaczyńskiego o ryzyku, że "osoba bez odpowiedniego doświadczenia politycznego, bez umiejętności, a czasem (...) złej woli, uzyska bardzo dużą władzę". 

Faktem jest, że na linii Pałac Prezydencki-Nowogrodzka iskrzy już od dłuższego czasu. A dokładnie od momentu, gdy prezydent Duda zapowiedział weta do pisowskich ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. 

Czołowi politycy rządzącej partii otwarcie krytykowali Dudę. Najmocniej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który przy okazji przypominał, że to on wprowadził Dudę do polityki. Szef MON Antoni Macierewicz w kontekście wet mówił nawet o "wojnie hybrydowej".

Z kolei przed tygodniem Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci" pytał: "Czy prezydent jest z nami?"

Tegoroczne Opole obejrzało 5 mld osób! "Prezes Kurski sam wszystkich liczył" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Zobacz także
Komentarze (240)
Jarosław Kaczyński zdradza, co powiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 65 razy 63

  System prezydencki nie jest fajny, choć prezydenta wybierają Polacy w wyborach powszechnych - bo przecież kto to może wiedzieć, kogo wyborcy wybiorą... ?
  Ale za to fajny jest system z jakimś nieformalnym Ojcem Chrzestnym, którego na takie stanowisko NIKT nie wybrał, którego dobrej ani złej woli nikt nie skontroluje, który wszystkim zakulisowo rządzi, ale za nic nie odpowiada ... ?
  No to dopiero jest super-system....
  Ustrój państwa, który proponuje Kaczyński to nawet nie jest państwo teoretyczne. To jest państwo mafijne, w którym on jest szefem mafii.
  ps.
  A Polaków/Naród/Suwerena to Kaczyński ma naprawdę bardzo głęboko w dupie, taki jest wniosek z jego słów.

 • black.blue

  Oceniono 49 razy 45

  "człowiek złej woli uzyska bardzo dużą władzę, i to bez realnej kontroli" - doskonały opis tego, co się w Polsce właśnie dzieje.

  Dziwi mnie tylko, dlaczego nikt jasno nie powie, na jakiej drodze jesteśmy. Że obecne działania nazistów są tylko środkiem, a nie celem. Wszyscy komentatorzy, którzy oburzają się łamaniem konstytucji i naruszaniem zasad, ograniczają się do opisywania tego, co się już stało.
  Być może wszystkim nam brakuje wyobraźni, żeby nią objąć wizję fuhrera, ale wyraźnie widać, że przejęcie kontroli nad sądami ma posłużyć:
  - odwróceniu wszystkich niekorzystnych dla piSS wyroków i orzeczeń z ostatnich 20 lat,
  - pozbawieniu praw wyborczych konkurentów,
  - skazywanie niepokornych komentatorów i dziennikarzy,
  - zastraszenie społeczeństwa, aby nie protestowało.

  To już nie jest "drugi Budapeszt", to druga Ankara i Moskwa.

  PS. A gdyby fuhrer miał jakiekolwiek szanse w wyborach prezydenckich, to nie widziałby najmniejszego problemu w zbyt dużych prerogatywach głowy państwa.

 • justas32

  Oceniono 44 razy 40

  Gej na czele partii antygejowskiej, komuch na czele partii anty-komunistycznej, niewierzący na czele partii pro-kościelnej, dyktator na czele partii demokratycznej, kłamca na czele ruchu odnowy w prawdzie, ruski agent na czele rządu narodowego - takie rzeczy tylko w Polsce ...

 • kotylia5

  Oceniono 36 razy 36

  Nie ma co roztrząsać słów J.K. Dzisiaj mówi jedno, za miesiąc czy rok powie coś innego. Podejrzewam tylko, że gdyby żył jego brat, to byłby gorącym zwolennikiem systemu prezydenckiego.

 • guarnica

  Oceniono 34 razy 30

  Ale że bez doświadczenia politycznego i bez umiejętności to jż nie zastrzegł Kaczyński by nie odnosić do Dudy. Jak bardzo trzeba być bez odrobiny osobistej dumy by pozwolić by ktoś tak w oczy, w bezpośredniej rozmowie obraził. Jak Duda może spojrzeć w oczy żonie, córce i rodzicom ? Przecież po rodzicach ma nazwisko i to nazwisko dał żonie i córce. Nie znam nikogo innego kto by się na coś takiego godził. Wstyd straszny !!!!

 • atyczarownico

  Oceniono 24 razy 24

  Ryzyko, że człowiek złej woli uzyska dużą władzę jest również bez systemu prezydenckiego - czyż nie, ty obrzydliwy, psychopatyczny karle?

 • mjs05

  Oceniono 24 razy 24

  To dokładnie tak samo jak obecnie w partiokracji. Człowiek złej woli uzyskał nieograniczoną władzę, nie ponosząc przy tym żadnej odpowiedzialności.

 • wiarus25

  Oceniono 26 razy 24

  Hmm.....już uzyskał......nazywa się Kaczyński.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje