Spotkanie Kaczyńskiego i Dudy. Prezes PiS zdradza: "Jestem pełen optymizmu"

Spotkanie Duda - Kaczyński

Spotkanie Duda - Kaczyński (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

W Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ten drugi miał przedstawić postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie.

- Rozmowa ma dotyczyć reformy sądownictwa - podała rzecznika PiS Beata Mazurek. Mazurek powiedziała też, że do spotkania doszło z inicjatywy prezydenta.

Więcej zdradził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w TVN24. Zdaniem Andrzeja Dudy spotkanie było merytoryczne i przebiegło w dobrej atmosferze. Kaczyński miał przedstawić "pewne postulaty PiS dotyczące ustaw". 

- Prezydent powiedział, że oczywiście pochyli się nad tymi postulatami i będzie je z prawnikami analizował. W toku dyskusji partie zgłaszały swoje postulaty, więc tak samo największa partia w Sejmie zgłosiła swoje, już na piśmie. Można się już pochylić nad konkretami - wyjaśniał Łapiński. 

Podkreślał, że prezydent "nie po to wetował poprzednie ustawy w związku z kilkoma zapisami, żeby ponowić takie zapisy w ustawach". Wśród tych zapisów wymienił nadawanie regulaminu Sadu Najwyższego przez ministra sprawiedliwości i jego uprawnienia do decydowanie, kto ma zasiadać w SN. 

Kaczyński "pełen optymizmu"

Z kolei sam Kaczyński powiedział TVP Info po spotkaniu z Dudą, że "droga do porozumienia jest otwarta" oraz, że "nie wydaje się, żeby była specjalnie trudna do przebycia".

- Finiszować będziemy podczas uchwalania ustaw. Natomiast jestem pełen optymizmu - powiedział Kaczyński, pytany o etap tej drogi.

Ustawy prezydenckie

W najbliższych dniach prezydent ma zaprezentować własne projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym. Dwie ustawy o KRS i SN, autorstwa klubu PiS, uchwalone przez parlament, Andrzej Duda zawetował w lipcu. Wówczas zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne propozycje.

Prezydent i prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkali się w tej sprawie już 8 września, także w Belwederze.

Sprawdź, na jakim poziomie jest twoja wiedza - gimnazjum czy studiów? [QUIZ]
1/13Co zasłania Słońce, gdy z domu oglądasz zaćmienie Słońca?
Zobacz także
Komentarze (69)
Spotkanie Kaczyńskiego i Dudy. Prezes PiS zdradza: "Jestem pełen optymizmu"
Zaloguj się
 • jack_flash

  Oceniono 36 razy 30

  "...O czym tym razem rozmawiali w Belwederze?..." dlaczego masło droższe od ośmiorniczek?

 • ks.pedofil

  Oceniono 34 razy 28

  TW Balbina i Maliniak wypili po lampce wina z okazji zrobienia narodu w ch.ja. Zaslona dymna z Krolikowskim dziala. Ci, co mysleli, ze beda nowe ustawy, sie niepomylili. Z tym tylko, ze takie same jak poprzednio. W miejsce gdzie wystepuje Zero w ustawie wstawi sie Maliniaka i bedzie ok. TO BEDA TE ZMIANY.

 • calmy

  Oceniono 41 razy 27

  To przecież normalne że prezydent zapyta o pozwolenie i poprosi o błogosławieństwo człowieka, który rządzi Polską. Nie róbcie z tego sensacji, to w systemach naczelnikowskich normalne że o wszystkim decyduje duce.

 • montagnes44

  Oceniono 27 razy 25

  Spotkania ojca chrzestnego pisowskiej mafii z żołnierzem, który podskoczyl.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 24 razy 22

  "Spotkanie Kaczyńskiego i Dudy."

  Ciepłe Yayco przekazał moskiewskie instrukcje, żeby lokaj dalej udawał niepokornego...

 • def11

  Oceniono 28 razy 20

  Najwyższy korektor i redaktor naczelny przyjechał zatwierdzić tekst ustawy..

 • mr_gm

  Oceniono 26 razy 18

  O czym była rozmowa? O niczym, bo to była zwykła wizyta serwisowa, czyli regulacja sznurków, a konkretnie chodziło o ich skrócenie.

 • ziggybum

  Oceniono 23 razy 17

  Kim przyjechał na inspekcję swojej fabryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje