Prezydent Andrzej Duda udziela amnestii. I to w Stanach Zjednoczonych. Euforia ułaskawionych

Prezydent Andrzej Duda w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych odwiedził słynną uczelnię wojskową West Point. Spotkał się z kadetami, którym - zgodnie z wieloletnią tradycją - udzielił amnestii. Dzięki temu unikną kar dyscyplinarnych, co przyjęli z ogromnym entuzjazmem.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z rektorem Akademii Wojskowej West Point gen. broni Robertem L. Caslenem, otworzył ekspozycję poświęconą Ryszardowi Kuklińskiemu oraz złożył wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wygłosił także wykład dla kadetów. 

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że to pierwszy wykład polskiego prezydenta w West Point. Jak mówił, jego tematem była "wspólna historia polsko-amerykańska, oparta o biografię Kościuszki, ale także współczesne wyzwania bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczność utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego".

Prezydent mówił, że amerykańskie przywództwo jest dziś tak samo potrzebne, jak w czasie dwóch wojen światowych i zimnej wojny. Mówił także o Rosji, która „eksportuje polityczną korupcję” i łamie normy międzynarodowe. W tym kontekście przypomniał o inwazji na Gruzję i Ukrainę.

Amnestia dla kadetów

Najciekawszy, i zarazem najbardziej wyczekiwany przez kadetów, był moment, gdy prezydent, zgodnie z wieloletnią tradycją, udzielił im amnestii od wszelkich kar regulaminowych. Kadeci przyjęli słowa Andrzeja Dudy z ogromnym entuzjazmem. W tłumie widać było kadeta z biało-czerwoną kartką "Amnesty proszę! Kocham Polskę!". 

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA Z WEST POINT<<<

>>>ORAZ WIDEO<<< 

West Point mieści się w byłym forcie wojsk lądowych USA. Akademia jest położona w mieście West Point, kilkadziesiąt kilometrów od Nowego Jorku. Miejsce na fort wybrał George Washington, a fortyfikacje zaprojektował Tadeusz Kościuszko.

Skandale tygodnia: w Żaganiu okradli armię USA, europoseł zjadł tort młodego Wałęsy [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Zobacz także
Komentarze (82)
Prezydent Andrzej Duda udzielił amnestii kadetom West Point
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 23

  "Jest moim przywilejem jako prezydenta obcego państwa poprosić władze uczelni o amnestię" – te słowa Bronisława Komorowskiego wypowiedziane we wtorek w Akademii Wojskowej w West Point w stanie Nowy Jork wywołały prawdziwy entuzjazm 4400 zgromadzonych na wspólnym lunchu kadetów. Wrzesień 2012 rok.

 • Łukasz L

  Oceniono 26 razy 18

  Chłop ma praktykę z ułaskawianiem.

 • grzegorz49

  Oceniono 26 razy 14

  niech udzieli amnestii sam sobie ,bo czeka go odsiadka

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 13

  a to tak samo jaj w Polsce ... tez ułaskawiał jednego swojego kolesia i to jeszcze przed wyrokiem skazującym :-)

 • dociekliwy maz

  Oceniono 18 razy 12

  ma dużę doświadczenie w ułaskawieniach bo razem lechem kaczyńskim mieli spółdzielnie ułaskawień apotem nagle zgineły akta

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 11

  Nie ma co. Światowiec. Specjalista od amnestii. Z amnezją.

 • bornintheusa

  Oceniono 16 razy 10

  Bardzo fajnie Andrzej ale jak ci sie prezydntura skończy to Trybunału Stanu i tak nie unikniesz!

 • sl1234

  Oceniono 11 razy 9

  Pani / Panie "Dzienikarzu a jakie dokladnie "przestepstwa czy wykroczenia" popelnili kadeci West Point aby "Prezydent Polski" musial udzielac "amnestii" ??? Wstyd !!!

 • niezalany

  Oceniono 12 razy 8

  oj tak, na tym się zna, ułaskawia jak leci - skazanych, nieskazanych, winnych, niewinnych, nocą, wieczorami... i najchętniej swoich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje