Skarbówka zajęła 12 tys. złotych na koncie Gronkiewicz-Waltz. Za unikanie komisji weryfikacyjnej

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Urząd skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. złotych - ustaliła PAP. To cztery grzywny, wraz z odsetkami, nałożone na prezydent Warszawy przez komisję weryfikacyjną.

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji nałożyła kary na prezydent Warszawy za to, że ta ani razu nie stawiła się na jej rozprawach, pomimo wezwań. Hanna Gronkiewicz-Waltz została dotąd ukarana w sumie sześć razy. Za każdym razem była to grzywna w wysokości 3 tys. złotych.

Na początku miesiąca komisja pracująca pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego nie zgodziła się na to, by uchylić decyzje o nałożeniu czterech ze wspomnianych sześciu grzywien.

W czwartek rano PAP podała, że urząd skarbowy dokonał egzekucji wspomnianych należności. W sumie ma to być ponad 12 tys. złotych, pochodzących z prywatnego konta bankowego prezydent Warszawy.

Jestem zaskoczona, bo to działania polityczne. Pan Patryk Jaki spieszy się do fotela prezydenta (miasta - red.], chce pokazać że jest szeryfem i działa ponad prawem

- powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Gronkiewicz-Waltz. "Zajmowanie rachunku w związku z grzywną, której zaskarżenia nie rozpatrzył jeszcze sąd, to nie 'skuteczność' - to bezprawie" - napisała później na Twitterze, gdzie załączyła hasło "PRL-bis".

Doniesienia te skomentował też m.in. wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki, pytany, czy urząd podjął decyzję na jego polecenie.

Chcemy żyć w państwie, gdzie tak samo karze się winy bardzo bogatych i bardzo ustosunkowanych osób, jak i normalnych zjadaczy chleba. I pewnie w tym przypadku miał miejsce taki automatyzm

- mówił w TVN24 Morawiecki.

"Komisja jest niekonstytucyjna"

Hanna Gronkiewicz-Waltz odmawia stawienia się przed komisją od początku jej powstania, twierdząc, że jest ona niekonstytucyjna. Odwołała się już w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Gronkiewicz-Waltz złożyła ponadto siedem wniosków do Naczelnego Sądu Administracyjnego o to, by ten rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy jej urzędem a komisją. NSA ma zająć się trzema pierwszymi wnioskami 5 października.

Komisja weryfikacyjna nie zgadza się z argumentacją prezydent stolicy.

Dziwne billboardy "promują" Polskę w... Polsce. 9 minut grillowania polskiej Fundacji Narodowej [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Dzisiejsza młodzież pewnie nie zrozumie. A ty? Pamiętasz te słowa?
1/11Dziadek wysyła cię na cepeen. Gdzie pójdziesz?
Zobacz także
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
Komentarze (307)
Hanna Gronkiewicz-Waltz. Urząd skarbowy zajął grzywny na jej koncie
Zaloguj się
 • single_malt

  Oceniono 82 razy 32

  skarbowka moze bez prawomocnego wyroku i tytulu egzekucyjnego tak po prostu wejsc na prywatne konto ? Ciekawy kraj.

 • biesczad1

  Oceniono 57 razy 25

  Odszkodowania za "Raport Macierewicza" kosztowały nas/podatników 1 mln zł - czy skarbówka też ściągnęła tę kwotę z konta Antoniego???...

 • niko8472

  Oceniono 48 razy 18

  "Chcemy żyć w państwie, gdzie tak samo karze się winy bardzo bogatych i bardzo ustosunkowanych osób, jak i normalnych zjadaczy chleba. I pewnie w tym przypadku miał miejsce taki automatyzm"

  Dokladnie. Edziu juz sprawozdanie finansowe zlozyl? Tez juz Edziowi skarbowka prywatne konto, pewnie wspolne z premiera, zajela na poczet dotacji do zwrotu poniewaz otrzymanych w okresie kiedy nawet nie zglosil w sadzie dzialalnosci? Jak to bylo panie Morawieckim z tym rownym traktowaniam?

 • gangut

  Oceniono 30 razy 14

  Nie rozumiem histerii. Jak mi wlepią mandat za parkowanie, to jak nie zapłacę, też mi komornik wejdzie na konto bez żadnego wyroku sądu.
  Gronkiewicz-Waltz może się odwoływać.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 14

  Gdyby tak szybko wyciągali pieniądze alimenciarzom z ich prywatnych kont. Albo zabrali Porsche Dubienickiemu, bo ukradł parę milionów. Ale ludzie lubią bezprawie, nie dostrzegając, że tworzy się państwo się państwo prawa jednej kliki.

 • droch

  Oceniono 47 razy 13

  Hej, Mateusz, a zabezpieczyłeś już automatycznie konto Szyszki na poczet grzywny z UE?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 51 razy 13

  No i TVPis ma dzisiaj dniówkę z głowy. Maglowanie niusa będzie do północy

 • stachkaz47

  Oceniono 50 razy 10

  Grilowanie OPOZYCJI trwa w najlepsze.
  DAJCIE TYM FASZYSTOM SĄDY!!!!!!
  OD karania takimi wysokimi grzywnami są SĄDY a nie POLITYCZNE KOMISJE.
  Kiedy zaczną działać PiS owskie trójki obywatelskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje