Fundacja od billboardów miała "zdobywać świat". Dziennikarz dzwoni i pyta po angielsku. Jest kłopot

Beata Szydło i jeden z billboardów Polskiej Fundacji Narodowej

Beata Szydło i jeden z billboardów Polskiej Fundacji Narodowej (Fot. Sławomir Kamiński i Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Chcemy zdobywać świat - tak premier Beata Szydło zapowiadała ponad rok temu powstanie Polskiej Fundacji Narodowej. Dziś organizacja zajmuje się głównie promowaniem polityki PiS. Jak wypada promocja za granicą?

W środę wieczorem TVN24 w jednym ze swoich materiałów przypomniała kulisy utworzenia Polskiej Fundacji Narodowej. Premier Beata Szydło ogłosiła jej powstanie z wielką pompą w lipcu 2016 roku w budynku Giełdy Papierów Wartościowych. W towarzystwie szefów spółek Skarbu Państwa - fundatorów PFN - tak wówczas opisywała zadania, jakie ma spełniać nowo powstała organizacja:

- Chcemy zdobywać świat, chcemy zdobywać rynki. Jesteśmy do tego przygotowani i teraz czas zrobić ten kolejny krok, którym jest właśnie Polska Fundacja Narodowa.

Ponad rok później PFN na życzenie rządu zainicjowała kampanię "Sprawiedliwe sądy". Seria billboardów i spotów ma w założeniu przekonać Polaków do sądowej rewolucji PiS. Z tej okazji TVN24 postanowiła sprawdzić, jak jeszcze fundacja "zdobywa świat", zgodnie z zapowiedziami szefowej rządu.

Rozmowa była krótka

Okazało się, że strona internetowa Polskiej Fundacji Narodowej - powołanej do promowania naszego kraju za granicą - ma tylko jedną wersję językową. Polską. Mimo to reporter stacji nie poddawał się i postanowił do fundacji zadzwonić, wcielając się w zagranicznego dziennikarza. W trakcie rozmowy posługiwał się tylko językiem angielskim. Oto cały jej przebieg:

- Polska Fundacja Narodowa, dzień dobry.

- (w języku angielskim) Dzień dobry, tutaj Piotr. Mam pytanie. Chciałbym przygotować materiał o waszej fundacji. Czy macie jakieś informacje w języku angielskim?

- Yyyyy...

- (ang.) Przepraszam? Przepraszam, jest tam ktoś?

Po tych słowach przedstawiciel Polskiej Fundacji Narodowej po prostu się... rozłączył. Tu możecie posłuchać fragmentu materiału.

Afera billboardowa

Cała kampania pod hasłem "Sprawiedliwe sądy" ma pochłonąć w sumie 10 mln złotych, pochodzących z zysków spółek Skarbu Państwa.

Opozycja mówi wprost o aferze billboardowej - jej zdaniem PiS za publiczne pieniądze prowadzi partyjną kampanię. PiS z kolei przez kilka dni przekonywał, że ani partia, ani rząd nie mają z akcją nic wspólnego. Ostatecznie przyznano, że kampania powstała "na prośbę" rządu.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła, że nie ma żadnych instrumentów, by zbadać, czy kampania "Sprawiedliwe sądy" w jakikolwiek sposób narusza zasady finansowania partii politycznych.

W międzyczasie kancelaria premiera złożyła wniosek, by CBA sprawdziła działalność spółki Solvere, która jest odpowiedzialna za kampanię. Założycielami spółki są byli współpracownicy premier Beaty Szydło, którzy powołali do życia swoją firmę w czasie, gdy byli jeszcze urzędnikami KPRM.

Premier o kontrowersjach wokół kampanii billboardowej: Polska Fundacja Narodowa realizuje swoje statutowe cele

Dzisiejsza młodzież pewnie nie zrozumie. A ty? Pamiętasz te słowa?
1/11Dziadek wysyła cię na cepeen. Gdzie pójdziesz?
Zobacz także
Komentarze (396)
Polska Fundacja Narodowa. TVN24 dzwoni i pyta po angielsku
Zaloguj się
 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 90 razy 82

  Po angielsku to błąd. Trzeba było zapytać po rosyjsku, czyli w języku przyszłości pisobolszewików.

 • main_coon

  Oceniono 95 razy 81

  Następnym razem się przygotują i nauczą się "yes", "yes, we do", "yes, of course". Ale wtedy trzeba zmienić zestaw pytań i pójść tym tropem:

  -Czy fundacja jest przeżarta korupcją?
  - Yes.
  - Czy państwo napychacie kieszenie kolesiom?
  - Yes, we do.
  - Czy p. premier osobiście zachęca was do korupcji, nepotyzmu i kumoterstwa?
  - Yes, of course.

 • szats69

  Oceniono 77 razy 77

  Strona www po polsku, billboardy po polsku i na terenie Polski, kontakt telefoniczny tylko po polsku, ale promujemy się za granicą. Jak mniemam bardzo skutecznie.

 • glencok

  Oceniono 76 razy 64

  i co z tego? pisiewicze żrą kwicząc przy korycie a ich wyborcom wystarcza że na konto wpada 500,a tą całą Polskę mogą sobie ich idole z pisu rozkraść do końca. Zacznie im przeszkadzać jak już gospodarka nie wytrzyma debilnego 500+ bez ładu i kontroli rozdawanego na prawo i lewo ( nawet bardzo bogatym) i padnie na pysk. A teraz - rozkradajcie , co ich obchodzi jakaś gó..na polska ważne że 500 jest

 • bkiton

  Oceniono 68 razy 60

  Oglądałem ha ha. Po prostu zaorali matołów.
  To jest jeden wielki szwindel i służy jedynie wyprowadzaniu kasy.
  Przypominam, docelowo spółki mają przekazać 500 000 000 zł do tego wora (pół miliarda).

 • feurig59

  Oceniono 55 razy 53

  wstaliśmy ze skolan.
  niech siem tera inni uczom polskiego - bo to światowy jenzyk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje