"Szwadron jastrzębi" z PiS chciałby odwołać Adama Bodnara. Ale liczby są bezwzględne

Jacek Gądek
RPO Adam Bodnar i prezes PiS Jarosław Kaczyński

RPO Adam Bodnar i prezes PiS Jarosław Kaczyński (Agencja Gazeta)

Mimo ostrej krytyki dr. Adama Bodnara przez PiS, partia ta nie podejmie próby jego odwołania. Jeden z posłów PiS zapewnia, że w klubie jest "szwadron jastrzębi", gdy chodzi o krytykę RPO, ale na zebranie 3/5 Sejmu szanse są jedynie teoretyczne.

Poseł Robert Winnicki - narodowiec, który wszedł do Sejmu razem z Kukiz’15, ale potem opuścił klub - już zbiera podpisy w sprawie odwołania Adama Bodnara. Pod jego wnioskiem szybko podpisał się inny renegat, ale tym razem z obozu PiS: Jan Klawiter - członek Prawicy Rzeczypospolitej.

Zdaniem Klawitera szansa na zgromadzenie 35 podpisów - czyli minimum, by uchwała trafiła do laski marszałkowskiej - jest nikła. Teraz jest ich 12 - żadnego z PiS. Zbiera je Winnicki, który liczy na polityków z klubu Kukiz’15. A tych dziś jest w sumie 32, więc od nich zależy, czy uchwała trafi pod obrady Sejmu. Póki co podpisało się czterech kukizowców.

Winnicki zapewnia, że jeszcze nie zgłosił się do PiS z prośbą o podpisy pod wnioskiem, a i tam liczy na autografy. Jeśli zbierze ich co najmniej 35, to w Sejmie wniosek o odwołanie RPO musiałby zgromadzić aż 3/5 głosów - przy pełnej frekwencji to 276. Głosowanie ws. Adama Bodnara zmobilizowałoby wówczas parlamentarzystów. Teoretycznie PiS mogłoby taką większość zbudować, ale pod warunkiem pozyskania klubu Kukiz’15, posłów niezrzeszonych i koła Kornela Morawieckiego.

Klawiter się podpisał, ale nie ma złudzeń: - PiS nie ma interesu, żeby wzniecać nową burzę.

Potwierdza to w rozmowie z Gazeta.pl jeden z posłów partii rządzącej. - Serce by chciało - mówi. I dodaje: - Ale jeżeli podejmiemy się próby odwołania RPO, to musi się to zakończyć sukcesem. Nieudane podejście jedynie by go wykreowało, a do tego nie możemy dopuścić.

- Zwycięstwo albo nic. Wszystko albo nic - mówi nam jeden z polityków partii rządzącej.

W jego ocenie część posłów Kukiz’15 jest tak chwiejna, że na podstawie porozumienia z nimi nie można niczego budować albo kogoś odwoływać. - Osobiście na razie czekam na decyzję klubu, choć widzę, że nie ma wystarczającego zaplecza do odwołania RPO, a muszę mieć absolutną pewność, że dysponujemy wystarczającą większością. Jeżeli będzie choć cień wątpliwości, to nie powinniśmy się w to angażować - nie kryje.

Krytycy Adam Bodnara wskazują, że naraził się wieloma rzeczami. Między innymi wypowiedzią, że naród polski współuczestniczył w Holokauście - za te słowa później przeprosił. A także obroną fundacji LGBT, której drukarz w Łodzi odmówił wydrukowania materiałów promocyjnych. Do tego mocno krytykował forsowane przez PiS zmiany w Trybunale Konstytucyjnym czy sądownictwie.

Zobacz także. "Czterystu sześćdziesięciu" - mamy zwiastun ulubionego serialu wszystkich Polaków [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Dzisiejsza młodzież pewnie nie zrozumie. A ty? Pamiętasz te słowa?
1/11Dziadek wysyła cię na cepeen. Gdzie pójdziesz?
Zobacz także
 • Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyńskii Jarosław Gowin Czy PiS utrąci reformę? "Będzie trochę hamletyzowania w wykonaniu Gowina"
 • Liroy: jestem gotów wystartować na prezydenta Kielc i te wybory wygrać
 • Sprawozdanie z działalności Rzecznika Praw Obywatelskich Ta debata pokazała, jak posłowie szanują prawa obywateli. W 5 minut prawie wszyscy wyszli z sali
Komentarze (85)
PiS chciałoby odwołać Bodnara, ale nie ma szans na zebranie 3/5
Zaloguj się
 • ewa5.0

  Oceniono 23 razy 15

  Jest jeszcze w Polsce paru porządnych ludzi na stanowiskach którzy są solą w oku pisowskim oszołomom i całe szczęście bo inaczej już dawno by było po nas!!!!!

 • kazek100

  Oceniono 22 razy 14

  Wpieram Bodnara. Winnickiego i posłów PiS uważam za głupków. Nie, to nie są słowa mogące być podstawą do oskarżenia o zniesławienie. Mnie członkowie PiS wyzywali od komunistów i złodziei, mimo że nie wierze w walką klas i nigdy niczego nie ukradłem. Więc określenie pisowca "głupkiem" to bardzo spolegliwy sposób mówienia.

 • malalyna

  Oceniono 17 razy 11

  może sqrwysyny od razu go rozstrzelacie co ??? pis dy bezmózgie

 • yosemitesam

  Oceniono 17 razy 11

  PiS 'wygasi' funkcję RPO i powoła do życia Rzecznika Spraw Pisowskich.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 19 razy 11

  Podpiszecie, przegłosujecie - zginiecie.
  Kłamczor doskonale zdaje sobie z tego sprawę, Bodnar jeszcze nie zdążył się zeszmacić i odwołanie go wywoła lawinę.

 • def11

  Oceniono 20 razy 10

  << "Szwadron jastrzębi" z PiS chciałby.. >>

  szwadron czego ?! tam nie ma jastrzębi, co najwyżej wrony, kury i strusie, a całością zawiaduje kaczor :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje