W TVP trwa utajony spór o Wojciecha Cejrowskiego. Kluczem jest tu jednak oglądalność

Jacek Gądek
Wojciech Cejrowski jest stałym komentatorem w TVP Info. W stacji ścierają się jednak opinie, czy co tydzień powinien występować podróżnik, który Szczecin chciałby oddać Niemcom, a na antenie mówi, że Donald Tusk "kocha Polskę, ale od tyłu, jak rolnik krowę, żeby ją wydoić".

Dlaczego Wojciech Cejrowski jest obecny co tydzień w programie "Minęła Dwudziesta" na antenie TVP Info? Nasi rozmówcy wskazują na oglądalność - słupki wtedy najzwyczajniej szybują.

Różnice zdań w TVP

Władze TVP nie myślą o zdejmowaniu Cejrowskiego - mimo kolejnych kontrowersji wokół jego wypowiedzi. Zresztą już nawet próba temperowania Cejrowskiego, to ryzyko - a wręcz pewność - kontry z jego strony, że oto jest cenzurowany.

Nie jest jednak tak, że wszyscy mu przyklaskują. Już w samym TVP Info Cejrowski ma krytyków, którzy woleliby, aby nie oddawać mu anteny na 15-20 minut. - Ludzie w TVP generalnie jednak boją się cokolwiek mówić. Boją się o pracę - podkreśla jeden z pracowników telewizji publicznej.

Cejrowski i Rachoń

Ale podróżnik mówiący o polityce ma też i zwolenników w TVP Info. Na żywo albo w nagranej wcześniej rozmowie z Michałem Rachoniem Cejrowski zawsze - mówiąc potocznie - "dokłada do pieca". I tak jest co tydzień. Sam Rachoń nie chciał z nami rozmawiać o tym, dlaczego akurat Cejrowski jest gwoździem jego programu w czwartki.

Akurat dla Cejrowskiego nie ma trudnych pytań, a podróżnik może mówić bez skrępowania. A głównym zwolennikiem obecności Cejrowskiego jest właśnie Michał Rachoń. Cejrowski zaczął się najpierw często,a potem już regularnie pojawiać w jego programie za sprawą dziennikarza.

Prowadzący "Minęła dwudziesta" nie chce rozmawiać i odsyła na antenę. Ale to, co na niej jest, mówi samo za siebie. Na wykresie oglądalności udostępnionym przez dziennikarzy TVP Info widać, jaką różnicę robi Cejrowski.

TVP z Cejrowskim szybuje

Sam Rachoń chwali się wykresami oglądalności programów z Cejrowskim. O godz. 20:40, gdy na antenie pojawia się Wojciech Cejrowski, czerwona linia (TVP Info) zaczyna się wspinać, a niebieska (TVN24) - spadać. Z godziną 21 oglądalność kanału informacyjnego wraca na kurs spadkowy.

"Komik przedsiębiorca, zamieszkały w Arizonie" - jak zwykł go przedstawiać prowadzący "Minęła dwudziesta" - Wojciech Cejrowski wita się "szczęść Boże", potem zaczyna się publicystyczna wolnoamerykanka o "tak zwanej wolnej Polsce, III RP" i świecie, bo podróżnik na każdy temat ma coś do powiedzenia.

Cejrowski zapewnia show

Cejrowski to szczwana, medialna bestia i wie, jak przyciągać widzów. Gdy więc Jarosław Kaczyński zarzucił opozycji zamordowanie brata, to Cejrowski orzekł, że prezes PiS wyraził się "w sposób bardzo stonowany mówiąc o kanaliach i zdradzieckich mordach". A to jedynie drobny przykład. Inny: według niego Donald Tusk "kocha Polskę, ale od tyłu, jak rolnik krowę, żeby ją wydoić".

Podróżnik tak sam wyłożył swoją filozofię: - Nawet program publicystyczny czy polityczny, to nadal ma być show, bo to jest telewizja, a przed telewizją jest publiczność. Telewizja ma być rozrywkowa w swojej formie nawet, gdy to jest program edukacyjny, publicystyczny, czy "zwykłe" wiadomości. Kto tego nie rozumie, nie będzie miał w TV sukcesu.

Cejrowski jest idolem dużej części prawicy. Sam nawet angażował się w kampanię Andrzeja Dudy w 2015 r. Ale przede wszystkim jest podróżnikiem, osobowością telewizyjną i biznesmenem. Publiczne ekscesy to dla niego sposób na promocję. Bo w TVP występuje w międzyczasie: albo jest w podróży, albo daje występy (obecnie w Polsce można go zobaczyć za 65 zł), pisze kolejne książki, nagrywa audycje dla radia (właśnie wrócił do "Trójki"), ma swój sklep internetowy i serwis z poradami prawnymi na telefon.

Oddać Szczecin

Najgłośniejszym echem w ostatnich dniach odbiły się słowa Cejrowskiego, które wypowiedział w rozmowie z niemieckim dziennikarzem. - Szczecin trzeba oddać z powrotem Niemcom, ale wy zapłaćcie kontrybucje za II wojnę światową do Polski - ocenił. To wywołało krytykę także wśród polityków PiS.

Cejrowski tłumaczył się później w rozmowie z Radiem Szczecin, że była to jego celowa zagrywka. - W ogóle bym go [Szczecina - red.] nie oddał, bo on [dziennikarz z Niemiec - red.] chwilę później mówi: "ale my nie chcemy Szczecina". Ja to wiem, że oni nie chcą i powiedziałem: dobra, jak nie chcecie, to ja go zatrzymam - wyjaśniał Cejrowski.

Początki kariery

Cejrowski to rocznik 1964. Pochodzi z Elbląga. O wszystkim, co robi, pisze tak: - Mnie w życiu chodzi przede wszystkim o zbawienie duszy. Moje podstawowe motywacje we wszystkim, czym się zajmuję są… religijne. Moje motywacje w polityce są religijne, w pisaniu książek są religijne, w robieniu "Boso…" są religijne.

Zaczynał w programie "Non Stop Kolor" w TVP u boku Wojciecha Manna w latach 1992-94. Miał swój kącik w kultowym "MdM". Ale dużą popularność przyniósł mu "WC kwadrans", gdzie sednem były jego konserwatywne poglądu. Od 2007 roku nagrywał kolejne programy podróżnicze z "Boso przez świat" na czele.

Zobacz także. "Czterystu sześćdziesięciu" - mamy zwiastun ulubionego serialu wszystkich Polaków [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (103)
Wojciech Cejrowski już nawet w TVP budzi krytykę. Ale kluczem jest oglądalność
Zaloguj się
 • rggg

  Oceniono 31 razy 25

  Niestety Cejrowski jest uosobieniem dużej części naszego społeczeństwa...Lata świetlne dzielą nas jeszcze od normalnej, cywilizowanej Europy...

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 27 razy 23

  Milion telewidzów chce co tydzień zobaczyć jak facet robi kupę ustami. To jest bezpieczniejsze niż na żywo, bo przez telewizor jego kupa nie śmierdzi.

  Pamiętajmy, że nie wszyscy lubią takie "rozrywki".

 • def11

  Oceniono 27 razy 21

  Rozmawia Rachoń z Cejrowskim, jak "człowiek penis" z ".... ,yyy jak równy z równym :)

 • grzegbaaaa

  Oceniono 14 razy 14

  cejrowski pierdzieli co mu pasuje w danym momencie zeby tylko zrobić szoł.
  w jednym z odcinków piredzieli jakie to dziecinne jak ktos sie jara samym przepływem na tratwie kiedy to jest tylko środek transportu do jakiegoś miejsca.
  a w innym odcinku poświeca cały jego czas na to jak to wspanale jest płynąc na statku pełnym hamaków.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 12

  Wzięcie mają ci którzy mówią dziwne rzeczy. Mikke. Rozpie... Brukselę i kasuje tam forsę. Kukiz chciał rozpie...ć system i kasuje tam forsę. Cejrowski to bełkot ale za to kasuje forsę.

 • wtop.ek

  Oceniono 11 razy 11

  wg wuceta krowy się doi od tyłu? chyba w San Escobar

  i.ytimg.com/vi/1CrBZ3Sv3zI/maxresdefault.jpg

  no chyba, że wucetowi wszystko kojarzy się "od tyłu" :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX