Europoseł PiS napisał wiersz o żubrze. "Całą Polskę przemierzył. Przeszedł Odrę nie przeżył"

Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski (MARCIN WOJCIECHOWSKI / Agencja Gazeta/ Twitter.com)

Żubr przeszedł przez Odrę, zastrzelili go niemieccy myśliwi. Ministerstwo Środowiska nie skomentowało sprawy, jednak głos zabrał europoseł PiS. Napisał wiersz.

Żubr od blisko trzech lat żył sobie w województwie lubuskim. Zwierzę przechadzało się po okolicznych lasach i drogach. Gdy 13 września pojawiło się w Kostrzynie, rozgorzała dyskusja na temat tego, czy przekroczy granicę polsko-niemiecką. Jednak w okolicy niemieckiej miejscowości Lebus żubr niemal od razu został zabity. Zezwolenie na odstrzał miał dać niemiecki weterynarz. 

Wszystko wskazuje na to, że zwierzę odwiedziło stronę niemiecką pierwszy (i ostatni) raz. Moment ten postanowił opisać europoseł PiS Janusz Wojciechowski. 

Fragmenty swojej twórczości polityk opublikował na Twitterze. A oto cały tekst, który opublikowano w serwisie wpolityce.pl.

Ech, żubrze, gdybyś w polskim mateczniku siedział. Nigdy by obcy strzelec o tobie nie wiedział. Nikt by tutaj do ciebie nie walił z gwintówki. (No chyba, że pogromca żubrów z Kalinówki)

– napisał europoseł poeta.

Czy tam ciebie zwabiła łąk za Odrą wonność. Czy żeś do demokracji tamtej poczuł skłonność. Wyszedłeś na brzeg rzeki, gdzie las się przerzedził. A tam zaraz leśniczy bytność twą wyśledził. I ogłosił, żeś groźny zwierz dla otoczenia. I nie ma innej opcji oprócz zastrzelenia 

- czytamy dalej. 

I na nic dyrektywy, traktat, trybunały. Nic ochrona natury i dobrostan cały. Nic, że byłeś łagodny i świata ciekawy. Cel, pal i kula w łeb twój, wielki, kędzierzawy. I choć żeś Polskę całą w pokoju przemierzył. Toś wolności za Odrą ani dnia nie przeżył

- podsumowuje. 

Janusz Wojciechowski jest prawnikiem. W PRL należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, które po 1989 roku przekształciło się w PSL, był m.in. wicemarszałkiem Sejmu i prezesem NIK. Do Prawa i Sprawiedliwości należy od siedmiu lat. 

Zobacz także
 • Demonstracja pracowników budżetówki, nauczycieli, związkowców w Warszawie "Usługi publiczne są w śmierci klinicznej". Ulicami Warszawy przeszła demonstracja. Związkowcy domagają się podwyżek
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
Komentarze (162)
Europoseł PiS napisał wiersz o zastrzelonym żubrze
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 50 razy 36

  Ależ ci mój drogi (p)ośle,
  Żubr sam opowie wszystko,
  Musiał wiać gdzie pieprz rośnie,
  Bo mu dom wyrżnął Szyszko.

 • upupaepops3103

  Oceniono 37 razy 25

  Czy ludzie już zapomnieli o kilkudziesięciu żubrach, które zostały przeznaczone do odstrzału przez Lasy Państwowe na początku tego roku?

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 21

  Żubr do Niemiec po azyl bieży
  Bo spierdziela z Białowieży
  Gdzie szyszka ze swą zgrają,
  do bażantów strzelają.
  Gdzie chytrość nie starcza już lisia,
  bo kapelan udusi i rysia
  A skórę zedrze z niego
  Tajemnicza „córka leśniczego”

 • berek-oberek

  Oceniono 21 razy 19

  Dopiszemy żubra do kwoty reparacyjnej.

 • brrrr73rrrr

  Oceniono 22 razy 18

  Biedny żubr. Uciekał przed Szyszką, myślał, że za granicą będzie bezpieczny :(

 • bacowa

  Oceniono 34 razy 18

  Jak Szyszko wyrżnie co do pnia Puszczę Białowieską tamtejsze żubry udadzą się za chlebem za zachodnia granicę.

  na wschodzie co rusz manewry wojskowe, tak sie udać to strach sie bać

 • kralik111

  Oceniono 19 razy 17

  Panie PiS-poeto, ten polski zubr sp...lal przez cala Polske do Niemiec, bo Polacy mu puszcze wycieli i biedny nie mial gdzie mieszkac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje