Odpowiada za kampanię ws. sądów, był gościem RMF. Nie wytrzymał. Dziennikarz: Proszę mnie nie obrażać!

Robert Mazurek

Robert Mazurek (Fot. Screen z YouTube.com via RMF FM)

Maciej Świrski jest wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej, która odpowiada za kontrowersyjne billboardy o reformie sądownictwa. Dociekliwe pytania dziennikarza RMF FM, którego był gościem, wyprowadziły go z równowagi.

- Panie prezesie, mieliście promować Polskę za granicą, tymczasem promujecie reformę sądownictwa według PiS w kraju. Dlaczego? - dziennikarz stacji Robert Mazurek nie odpuszczał od pierwszych chwil programu.

- Pan promuje wizerunek Polski mówiąc o sędziach, którzy kradną spodnie, kradną kiełbasę i części do wiertarek. W ten sposób wizerunek Polski... - dodał w odpowiedzi na tłumaczenie Świrskiego, że celem statutowym fundacji jest promowanie wizerunku Polski nie tylko za granicą, ale także w kraju.

- Zaczynamy od Polski dlatego, że jej wizerunek na skutek nieodpowiedzialnych działań pewnych mediów został naderwany przede wszystkim w oczach obywateli. Stąd akcja, która teraz się toczy - mówił.

Dziennikarz nie odpuszczał; w kolejnych pytaniach dociskał wiceprezesa, dlaczego na propagandę partyjną są wydawane pieniądze spółek państwowych, czemu fundacja działa inaczej niż zapowiedziała premier Beata Szydło, a na trzech członków zarządu wszyscy trzej są kojarzeni z jedną partią - z Prawem i Sprawiedliwością.

W pewnym momencie Świrski nie wytrzymał. - Ale pan wybiera z kontekstu - jak zwykle zresztą - części komunikatów! Ustawia to w takim sosie, żeby było tak, jak pan uważa, że powinno być, a ja mówię co innego! - oburzył się.

- Proszę się nie denerwować i proszę mnie nie obrażać, bo ja się tak łatwo nie dam obrazić - spokojnie odpowiedział Mazurek. Dziennikarz nie rzucał słów na wiatr - w dalszej części rozmowy nie odpuścił wiceprezesowi.

Całość rozmowy można przeczytać tutaj >>>

 

Afera billboardowa

Premier Szydło zapowiadała w ubiegłym roku, że powołana w 2017 roku fundacja będzie pokazywać "Polskę piękną, przyjazną i ambitną, w której są możliwości, wspaniali ludzie i pomysły". Pomysłodawcą powołania PFN był ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz, a jej celem miała być budowa silnej polskiej marki, promocja naszej gospodarki, przy wykorzystaniu "siły i energii państwowych spółek”.

Na razie skończyło się tzw. aferą billboardową - zainaugurowana kilka dni temu akcja ma przekonać Polaków do sądowej rewolucji w wykonaniu PiS. A Polska Fundacja Narodowa, która za akcję odpowiada, jest finansowana z zysków spółek Skarbu Państwa. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Według posła Adama Szłapki (Nowoczesna), członkowie rady fundacji, zasiadający jednocześnie w organach zarządzających dziewięciu spółek Skarbu Państwa, mogli umyślnie działać na szkodę tych spółek, przekazując fundacji około 100 milionów złotych. Szłapka zwraca uwagę, że "kampania billboardowa finansowana przez Fundację w kwocie około 19 milionów złotych ma na celu wyłącznie przedstawienie stanowiska politycznego partii Prawo i Sprawiedliwość, dotyczącego kontrowersyjnych projektów zmian w wymiarze sprawiedliwości".

Wniosek o zbadanie kampanii do CBA złożyła już Platforma Obywatelska.

Kim jest wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej?

Maciej Świrski, obecnie wiceprzewodniczący rady nadzorczej PAP, a w latach 2006-2009 wiceprezes agencji, jest szerzej znany jako założyciel Reduty Dobrego Imienia. Reduta wyszukuje nieprawdziwe informacje o Polsce w zagranicznych mediach (np. „polskie obozy”) i domaga się sprostowań. 

Świrski interweniował także w sprawie oscarowej "Idy", która jego zdaniem „mogła wywołać w widzach fałszywe przeświadczenie, że to Polacy wymordowali europejskich Żydów”. Chciał także pobawienia historyka Jana Tomasza Grossa Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", Świrski pisał na Twitterze o telewizji ZDF  „Niemiaszki”, o „Deutche Welle” – „ośrodek dezinformacji”, o polskim „Fakcie”: „Niemiecka prasa w Polsce to jest jednak siedlisko zwykłego sk@#$%&!”.

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Tych polskich słów większość z was nawet nie słyszała. Sprawdź, czy je znasz. Litera ’B’
1/15Bakałarz to dawna nazwa:
Zobacz także
Komentarze (226)
Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej był gościem RMF. Nie wytrzymał. Dziennikarz: Proszę mnie nie obrażać!
Zaloguj się
 • 1kamien

  Oceniono 87 razy 81

  Koleś się po prostu boi, że jak powie prawdę to go odspawają od państwowego koryta!

 • antropoid

  Oceniono 77 razy 67

  PiSuary nie lubią dociekliwych pytań - zawsze wyprowadzają ich z równowagi.

  Nawet najświętszy ze świętych dostawał wtedy pomroczności jasnej i mógł zwyzywać od małp, albo grozić, że wykończy...

 • Black Swan

  Oceniono 68 razy 58

  ale robią tez dobre rzeczy... Z dobrego źródła wiem, że planuja nową proekologiczną kampanię społeczną, której myślą przewodnią jest hasło; "Chcecie mieć las? Posadźcie szyszkę...."

 • atibalo

  Oceniono 57 razy 57

  W reklamie ... sędzia po przestępstwie pokazuje immunitet i odchodzi , czy tego dalej chcecie .
  A w rzeczywistości ... zostaje przez PIS mianowany sędzią Trybunału Konstytucyjnego ...
  CZY TEGO DALEJ CHCECIE .

 • antropoid

  Oceniono 61 razy 55

  PiSsiarstwo można zapraszać tylko pod budkę z piwem.
  Wszędzie indziej obniża poziom.

 • bkiton

  Oceniono 53 razy 47

  A mógł powiedzieć, tak jak Pawłowicz:
  ,,No i co z tego" - to taki pisowski standard odpowiadania na pytania.

 • orlecki

  Oceniono 54 razy 46

  Ten śmieszny facecik to typowa PISowska gnida. Fałszywa, kłamliwa, parszywa gnida.

 • jpy1

  Oceniono 49 razy 39

  Żenada. Cholerni koryciarze. Twoja pensja darmozjadzie Świrski to moje podatki. Ja muszę ciężko zapieprzać na swoją pensję. A ty darmozjadzie dostajesz pensję za nic-nierobienie. I twoim psim obowiązkiem jest przynajmniej wytłumaczenie dlaczego okradacie Polaków z ich ciężko zarobionych pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje