Europarlament za przyjęciem konwencji zwalczającej przemoc wobec kobiet. A prawica straszy gender

Parlament Europejski opowiedział się za przystąpieniem Unii Europejskiej do konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Sprzeciwiali się temu europosłowie PiS, a prawicowe media straszą ideologią gender.

Za przystąpieniem do konwencji głosowało 489 europosłów, 114 było przeciwnych, a 69 wstrzymało się.

PE wezwał te państwa UE, które nie przystąpiły do tzw. konwencji stambulskiej, aby przyspieszyły działania w tym kierunku. Według Komisji Europejskiej dzięki przystąpieniu do konwencji łatwiej będzie zbierać dane o przypadkach przemocy wobec kobiet w całej UE.

Decyzji przeciwni byli europosłowie PiS. W debacie przed głosowaniem mówili, że przystąpienie do konwencji będzie "tragiczną pomyłką UE".

W prawicowych mediach zawrzało po głosowaniu w europarlamencie. wPolityce pisze, że PE  "odmowę prawa do zabicia dziecka w łonie matki uznaje za formę przemocy wobec kobiet", a przystąpienie do konwencji będzie m.in. oznaczać finansowanie polityki genderowej.

Konwencja stambulska

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, czyli tzw. konwencja stambulska, tworzy ramy dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim. 

Konwencja uznaje strukturalny charakter przemocy wobec kobiet za przemoc ze względu na płeć, oraz że przemoc wobec kobiet stanowi jeden z podstawowych mechanizmów społecznych, za pomocą którego kobiety są spychane na podległą wobec mężczyzn pozycję. 

Państwa, które ją ratyfikują, są zobowiązane m.in. do zmiany prawa, tak by definicja przemocy seksualnej opierała się na braku zgody osoby pokrzywdzonej, zagwarantowania, że prawo jest stosowane wobec przestępców seksualnych również wtedy, gdy pokrzywdzonymi są ich obecne lub byłe partnerki, zapewnienia ochrony i pomocy prawnej ofiarom na każdym etapie postępowania karnego .

Konwencja do tej pory została podpisana przez 36 państw, a ratyfikowana (więc formalnie obowiązuje) przez 16, w tym Polskę.

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (74)
PE za konwencją o zwalczaniu przemocy wobec kobiet
Zaloguj się
 • mopsek

  Oceniono 21 razy 19

  Bo w Polsce mozna kobiety maltretowac i bic, samce moga sie wyzyc, prawica jest przeciw, bo kobieta jezeli by przegrala przed PiS-kim sadem, moglaby skorzystac z prwa i pojsc do Strassburga a tego sady kaczorow nie chca, bo by musieli placic odszkodowanie i oto idzie.

 • bogucjusz

  Oceniono 19 razy 17

  No kufa raczej! Nie będzie nam tu żaden giender czy inszy żydolewak dyktował, jak Prawdziwy Polak Katolik ma traktować własną żonę. A jak traktuje, to nam radny PiS, Rafał Piasecki pokazał.

 • jonaszewski

  Oceniono 16 razy 14

  Panowie się wystraszyli, że to, co niektórzy robią małżonkom w zaciszu domowym, będzie teraz nieładnie zdefiniowane prawnie. I zabronione. Jak pewien pan, którego żona nagrała. Oficjalnie wielki katolik.

 • iwonazetka

  Oceniono 16 razy 14

  Ba! Nic dziwnego, że są przeciwni. Ziobro musiałby wsadzać do mamra prawych i sprawiedliwych mężów lejących swoje żony dla ich zdrowotności. Poza tym w małżeństwie nie ma mowy o gwałcie - seks to obowiązek małżeński, a obowiązki należy sumiennie wypełniać.

 • 174pit

  Oceniono 15 razy 13

  Nigdy! Maltretowanie kobiet to nasza polska i katolicka tradycja.

 • niko8472

  Oceniono 21 razy 13

  A ci dalej sa przeciwni temu co juz Jezus glosil. Chrzescijanie niedorobieni;)

 • def11

  Oceniono 15 razy 11

  Nikt tak jak "PiS" pań w rączkę nie całuje, ale w domu "guma i wąskie drzwi"

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 11

  Niech chociaż jednego tego gendera pani Wiśniewska nam pokaże. Bo od lat straszą i nie wiem czym.

 • antekpociecha

  Oceniono 10 razy 10

  Na logikę to kobiety powinny przestać głosować na PiS ale powtarzam na logikę....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX