Kto ratował z kłopotów szkolnych Jarosława Kaczyńskiego? Wraca sprawa z przeszłości szefa PiS

Jarosław Kaczyński, 1990 rok

Jarosław Kaczyński, 1990 rok (PIOTR WÓJCIK/ Agencja Gazeta)

Andrzej Jaczewski, który przez lata pracował w warszawskim liceum im. Lelewela, opisał problemy szkolne Jarosława Kaczyńskiego, z których ratował go późniejszy członek KC PZPR i minister. Sama sprawa nowa nie jest, bo opowiadał o niej sam Kaczyński.

Jaczewski napisał na Facebooku o "kuriozalnych okolicznościach", w jakich bracia Lech i Jarosław  Kaczyńscy odeszli z "Lelewela". "Zwłaszcza Jarosław, którego losem pokierował ważny działacz komunistycznej partii" - napisał.

Przytoczył historię z 1966 roku, gdy stołecznym kuratorem był Jerzy Kuberski (później członek KC PZPR i minister oświaty). Przypomniał, że Lech Kaczyński zdał z X do XI, maturalnej klasy, natomiast jego brat nie. Decyzją rady pedagogicznej Jarosław miał powtarzać klasę.

Kurator interweniuje w sprawie Kaczyńskiego

"Wtedy do dyrektora »Lelewela« pana Nikodema Księżopolskiego - pedagoga bezpartyjnego i niespotykanie praworządnego (czasem aż do przesady) - zatelefonował Kuberski. I mówi: »Dyrektorze, tam u was jednego z bliźniaków nie promowaliście. Ja ich znam. To są bardzo dobrzy chłopcy. Proszę to naprawić i drugiego też promować«" - napisał Jaczewski.

Według jego relacji dyrektor odpowiedział, że nie ma przepisu, który by go upoważniał do zmiany decyzji rady pedagogicznej. Na to kurator miał zażądać zwołania na kolejny dzień rady, na którą sam przybył. Jaczewski napisał, że nauczyciele, wśród nich późniejsza senator Anna Radziwiłł, nie ulegli i decyzji nie zmienili.

"Kuberski zbaraniał i odszedł z niczym. »Załatwił« Jarosławowi przeniesienie do innego liceum i... promocję. Z niemałym zdumieniem dowiedzieliśmy się po wakacjach, że - mimo ocen niedostatecznych - kontynuuje on naukę w klasie maturalnej. Rodzice zabrali z »Lelewela« także Lecha, ale w jego przypadku nie było nic zdrożnego" - napisał  Andrzej Jaczewski.

"Zastanawialiśmy się później w szkole z jakiego powodu kurator i ważny działacz PZPR mocno nadwyrężył swój autorytet w sprawie promocji Jarosława" - napisał. 

Burza w szklance wody?

Wpis zaczął żyć własnym życiem. Portale podchwytują go, pisząc w sensacyjnym tonie, że "wywołał burzę". Fakty są jednak takie, że Jarosław Kaczyński o tym epizodzie już opowiadał.

Moje czasy szkolne kryją pewną tajemnicę. Otóż zdarzyło mi się nie zdać z 10. do 11. klasy i mimo to wylądowałem w ostatniej klasie, a następnie po odkręceniu tego znalazłem się w liceum na Woli

– pisał w książce „Polska naszych marzeń” Jarosław Kaczyński

Z kolei w "Alfabecie braci Kaczyńskich" opowiadał o przykrych okolicznościach odejścia z "Lelewela":

Niewiele brakowało, a nie zdałbym z dziesiątej do jedenastej klasy. Postawiono mi dwóje z polskiego, angielskiego (...) i przysposobienia wojskowego. (...) Wyraźnie chciano, żebym nie zdał. Rodzice się odwołali do kuratora - był nim późniejszy minister Jerzy Kuberski.
Ale los tego odwołania zależał ostatecznie od rady pedagogicznej. I rada pedagogiczna głosowała za oblaniem mnie. A mimo to Kuberski spowodował, że klasy nie powtarzałem. Chyba zorientował się, że trzymanie mnie dłużej w tej szkole nie ma sensu. Tyle że wysłano mnie do kolejnej szkoły: Mikołaja Kopernika na Woli, gdzie zdałem egzaminy.
Nie wiem, jak on to zrobił, bo teoretycznie nie miał do tego prawa

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

To pestka nawet dla dzieci z podstawówki. A Ty, poradzisz sobie z ortografią? [QUIZ]
1/15Zacznijmy od czegoś naprawdę łatwego. Uzupełnij wyraz o brakujące litery: p_enica
Zobacz także
 • Zaginieni Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
 • Przegląd tygodników Durczok na okładce "Wprost". Tygodnik chwali się wygranym procesem [W TYGODNIKACH]
Komentarze (786)
Wraca sprawa kłopotów szkolnych Jarosława Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • natemat22

  Oceniono 128 razy 122

  W jakim trybie w 1966 roku Komitet Dzielnicowy PZPR Warszawa-Zoliborz pomagał w zdaniu z klasy do klasy temu bananowemu licealiście ?

 • tacx

  Oceniono 111 razy 103

  Niech dziennikarze lepiej pogrzebią w historii przyjecia tych dwóch niedołęgów na studia w UW. Niech się popytają kolegów z młodości jak to wyglądało. Dwóch Napojlonów Żoliborza a trzeba było ich... ekhm... tego.. wicie rozumicie...

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 109 razy 99

  No cholera.
  Mało, że niedointernowana dziewica.
  Mało, że drabinkowy wiecznie dochodzący zbawca "narodu" (sam o sobie tak powiedział, to nie moje, prawa autorskie zachowuję).
  Mało, ze ani to drzewa nie posadziło (tylko ścina), ani domu nie zbudowało (tylko dostało od komuchów, ciekawe za co...) ani syna nie spłodziło (no bo jak to zrobić...)
  To do kompletu jeszcze matoł.
  A to sobie suweren "ałtorytet" wybrał.

 • justas32

  Oceniono 89 razy 83

  Zębosław Kłamczyński to komuch, wywodzący się z komuszej rodziny, otaczający się komunistycznymi marionetkami i reprezentujący komunistyczne interesy w Polsce. Dla kamuflażu posługuje się retoryką antykomunistyczną, aby skłócić Polskę ze wszystkimi sąsiadami. Czy coś pominąłem ?

 • munaciello

  Oceniono 73 razy 71

  Nie da się ukryć: prezes od początku był człowiekiem promowanym przez komunistyczny układ.
  Od uzyskania przez rodzinę Kaczyńskich domu na Żoliborzu dzięki kuzynowi babki, prokuratorowi Wilhelmowi Świątkowskiemu, i również dzięki temu wujowi załatwionej pracy dla taty, jako wykładowcy dla uczestników kursów marksizmu-leninizmu na PW, poprzez występ w komunistycznym (było, nie było) filmie, "cud" kuratora Kuberskiego, doktorat - z gruntu komunistyczny, bo wsparty klasykami marksizmu-leninizmu - o kolektywnym zarządzaniu wyższą uczelnią, po nieinternowanie w stanie wojennym i świadome (ze strony Kaczyńskiego) oparcie swej politycznej kariery na rzekomym (dla Kaczyńskiego prawdziwym) komunistycznym agencie Bolku, po wsparcie dawnych komunistów w działalności partyjnej (Piotrowicz, Kryże, Jasiński, Łopiński itd.) i - co najważniejsze - po uwłaszczenie się na komunistycznym majątku.
  Podsumowując: prezes to prawdziwe resortowe i układowe dziecię - czerwony bachor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje