Adamowicz przed komisją śledczą ds. Amber Gold. "Dobra robota operacyjna" posła Suskiego

Na drugim posiedzeniu po wakacyjnej przerwie komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz zaprzeczał, by utrzymywał jakiekolwiek kontakty z szefem firmy. Podkreślał, że Marcin P. kłamał mówiąc, że go zna. Tradycyjnie błysnął poseł Marek Suski.

Na początku przesłuchania Adamowicz skorzystał z prawa do swobodnej wypowiedzi. Tłumaczył m.in. okoliczności powstania fotografii z przeciąganiem samolotu, finansowania przez Amber Gold gdańskiego zoo oraz filmu o Lechu Wałęsie.

Adamowicz podkreślał, że nie kontaktował się z prezesem Amber Gold. Zapewniał, że gdyby wiosną 2012 roku miał pełną wiedzę o Marcinie P., nie byłoby żadnych umów, ani rozmów m.in. na temat finansowania filmu Andrzeja Wajdy.

"Dobra robota operacyjna"

W czasie przesłuchania poseł PiS Marek Suski pytał Adamowicza o zdjęcie, na którym prezydent Gdańska ciągnął samolot podczas otwarcia lotniska. - Ja tu mam takie zdjęcie, tu są te osoby i zdaje się jest tu pan - powiedział Suski. Podszedł do Adamowicza, by pokazać mu fotografię. 

- Tak, to ja - potwierdził Adamowicz. - A pan ponumerował ładnie, świetne rozeznanie. Dobra robota operacyjna - dodał Adamowicz.

- Dziękuję za uznanie. W końcu jesteśmy komisją śledczą - odpowiedział Suski.

Poseł PiS powiedział, że zdjęcie potwierdza wsparcie pomorskiej PO dla spółek Marcina P. Adamowicz zwrócił uwagę na logo na samolocie. - To Jet Air. Wtedy nie było OLT Express - podkreślił Adamowicz. Dodał, że sprawa stała się polityczna, gdy o zdjęciu zaczął mówić Antoni Macierewicz, twierdząc, że to samolot OLT Express, co nie było prawdą. 

- Pompujecie ten temat i chcecie wmówić Polakom, że to była jakaś reklama. To nieprawda, czyste kłamstwo. To była zwykła uroczystość związana z oddaniem do użytku - powiedział prezydent Gdańska.

- To była ta firma, dokładnie ta firma, tylko po prostu zmieniała nazwę w międzyczasie - mówiła szefowa komisji Małgorzata Wassermann.

Pieniądze na "Wałęsę"

Wassermann pytała także o to, w jakich okolicznościach spółka Amber Gold stała się sponsorem filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". - Moi pracownicy wnioskowali z kampanii reklamowej, że dysponuje dużymi środkami - tłumaczył Adamowicz. 

Podkreślał jednocześnie, że w 2011 i 2012 nikt nie dysponował wiedzą o źródłach finansowania Amber Gold. Dodał, że weryfikowanie zdolności finansowej firm nie jest rolą prezydenta miasta, a jemu zależało na wsparciu produkcji filmu Andrzeja Wajdy. 

Wassermann pytała czy to moralne, że przestępca wspierał taki film. Adamowicz podkreślił, że P. nie siedział w więzieniu.

Ostatecznie producent filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy zwrócił ponad 3 mln zł uzyskane od Amber Gold.

Amber Gold miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując przy tym oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. Okazała się piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukanych zostało niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.

Myślisz, że dobrze pamiętasz te kultowe filmy komediowe PRL-u?
1/12Co musiały zrobić krasnoludki, żeby zostać w KINGSAJZIE?
Zobacz także
Komentarze (120)
Paweł Adamowicz przed komisją śledczą ds. Amber Gold
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 69 razy 61

  "Wassermann pytała czy to moralne, że przestępca wspierał taki film."

  Niech sie Wasserman zastanowi czy moralnym jest branie pieniedzy od podatnika za zasiadanie w komisji ktorej jedynym celem jest polityczna nagonka na przeciwnikow politycznych sily przewodniej narodu;) Wasserman ma sie do moralnosci jak PiS do prawa i sprawiedliwosci;)

 • remo29

  Oceniono 62 razy 58

  Jak się Suski kapnie, że Orlen to był wcześniej CPN, to zostanie szefem wywiadu.

 • tilow3

  Oceniono 53 razy 47

  I to jest poczciwość polityków PO, wzięli 3 mln. na film a gdy się dowiedzieli, że to nieuczciwa kasa, to oddali. Towarzysze z PiS wzieli kasę ze SKOK-ów, od PCK ..... i nigdy niczego nie rozliczyli, krzycząc że to inni kradną.

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 42

  Wassermann pytała czy to moralne, że przestępca wspierał taki film..No jak Masa wspiera PiS to jest rzeczywiście to autorytet na skalę światową..Pan Ziobro ma doskonałego wielbiciela.

 • lipaca

  Oceniono 42 razy 40

  A co z PiSSdzianymi SKOK-ami?! Czy ktos sie w koncu zajmie ta afera, ktora jest N razy wieksza, niz pryszcz na dupie, jakim jest Amber Gold?!

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 32 razy 30

  No, nie ma co gadać. Suski staje się mózgiem PiS-u. Już jest lepszy od Wassermann.
  Niech Kaczyński dobrze pilnuje swojego stołka partyjnego.

 • sylvek100

  Oceniono 30 razy 26

  A ojciec dyrektor zbierał cegiełki na stocznie. Rozliczył te pieniądze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje