Komisja Europejska nie odpuszcza. Drugie upomnienie ws. sądów. Kolejny etap to Trybunał

Timmermans i Ziobro

Timmermans i Ziobro (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Komisja Europejska wysłała do Polski drugie upomnienie w związku z forsowanymi przez PiS zmianami w sądownictwie. Tym samym przeszła do drugiego etapu postępowania o naruszenie unijnego prawa.

Rząd Beaty Szydło będzie musiał odnieść się zarzutów Komisji. Jeśli Bruksela uzna, że odpowiedź z Warszawy nie jest przekonująca, skieruje pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Pod koniec lipca KE rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa w związku z przyjętą ustawą o sądach powszechnych. Bruksela zakwestionowała zbyt duże uprawnienia ministra sprawiedliwości do odwoływania i powoływania sędziów. Wskazywała także na dyskryminujące różnicowanie wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć. 

W liście do Brukseli przed kilkunastoma dniami rząd wyjaśnił, że odmienny wiek jest zgodny z ustawą o wieku emerytalnym, która wejdzie w życie w październiku. Ponadto, polskie władze argumentują, że przywilej sprawowania urzędu sędziowskiego ponad wynikający z ustawy wiek za zgodą ministra sprawiedliwości nie jest zagrożeniem dla niezawisłości i niezależności sądów.

MSZ wytknął KE nieścisłości

Pod koniec lipca pierwszy wiceszef KE Frans Timmermans wyraził swoje zaniepokojenie planowaną w Polsce sądową rewolucją PiS. Dał polski władzom miesiąc na uporządkowanie sytuacji wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości. W przeciwnym razie zagroził uruchomieniem słynnego art. 7 Traktatu UE, który przewiduje wprowadzenie sankcji wobec państwa członkowskiego.

W odpowiedzi szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o "wyjaśnienie i doprecyzowanie niektórych kwestii". Chciał m.in. wskazania "konkretnych aktów prawa UE, w oparciu o które Komisja ocenia wprowadzaną w Polsce reformę sądownictwa".

Ziobro: "pogróżki nie robią na nas wrażenia"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie przebierał w słowach. Pod koniec lipca mówił, że żądania KE są nieuprawnione. - Sprawy wymiaru sprawiedliwości mieszczą się w zakresie wewnętrznych uprawnień państwa. Będziemy korzystać z demokratycznego mandatu, nie ulegając jakiejkolwiek presji, naciskom, pogróżkom czy groźbom - podkreślał.

- Żadne pogróżki nie zrobią na nas wrażenia, raczej utwierdzają nas w przekonaniu, że postępujemy słusznie - mówił.

Pytany o formalną odpowiedź dla KE, Ziobro powiedział, że rząd ją rozważy. - Machanie palcem jest całkowicie nieskuteczne - podkreślił.

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Myślisz, że dobrze pamiętasz te kultowe filmy komediowe PRL-u?
1/12Co musiały zrobić krasnoludki, żeby zostać w KINGSAJZIE?
Zobacz także
 • Witold Waszczykowski Waszczykowski zwleka z rzeczową odpowiedzią dla KE. I wytyka Timmermansowi "nieścisłości"
 • Timmermans i Ziobro KE stawia warunki, rząd odpowiada. "Pogróżki i machanie palcem nie robią na nas wrażenia"
 • KE stawia ultimatum w sprawie sądów. Daje Polsce miesiąc. Grozi "opcją atomową"
Komentarze (316)
Komisja Europejska znów upomina Polskę ws. sądów
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 57 razy 43

  Zupełnie jak za Hitlera. Jego sekta i wierni otrząsnęli się dopiero w maju 1945 gdy Adolf palnął sobie w łeb a Niemcy były kompletnej ruinie i też zwolennicy i rządzący za nic mieli wcześniej opinie całego świata

 • bosman64

  Oceniono 40 razy 28

  Tak trzymać za nie długo granice Niemiec będziemy przekraczać z paszportami w zębach. Oczywiście jeżeli na wydanie nam tego paszportu wyrazi zgodę nasze miejscowe biuro PIS a potwierdzi to ksiądz proboszcz. Polexit blisko coraz bliżej!!!

 • niko8472

  Oceniono 34 razy 24

  Teraz zacznie PiS kwiczec jaka ta Europa podla, ze wolnosc i prawo do samostanowienia, ale ani slowa o wystapieniu z tej wrednej organizacji nie wykrztusi;)

 • niko8472

  Oceniono 32 razy 22

  A BOR i ZW nadal woza tylki patryjotow z PiS limuzynami z RFN do ktorej podobno UE nalezy. Wstyd. Kiedy wymienia na pojazdy rodzimej produkcji?

 • vanad48

  Oceniono 23 razy 21

  PiS bolszewicy czekają na kolejne instrukcje z Kremla....Ziobro gdy wróci normalność będziesz miał wyrok dożywocia, więc już spieprzaj do Moskwy....

 • mikejar

  Oceniono 19 razy 19

  Temu GNOJOWI ( ZIOBRO ) to nie trzeba palcem machac tylko odrazu dac w MORDE ZDRADZIECKA Inaczej ta SZUJA nie zrozumie ze dziala na szkode Polski
  Pisowska polityka to jest taka aby SKLOCIC WSZYSTKICH , NAROBIC DLUGOW , a nastepna ekipa ktora bedzie rzadzic BEDZIE KRYTYKOWANA ZA NIEUDOLNOSC.

 • remo29

  Oceniono 28 razy 18

  Potem będzie trzeci etap, czwarty etap, jazda indywidualne na czas i kryterium uliczne, jak powiedział Smoleń.

 • prinsik

  Oceniono 23 razy 15

  Najbardziej czekam dnia jak ta banda pisslamska, z solidarnego zera i gowinowego przydupasa znajdzie się po prostu w wiezieniu. Będzie to uczciwa nauczka dla obecnego szajsu, jak i przestroga dla ewentualnych późniejszych gwałcicieli prawa i Konstytucji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje