"Odwołanie prezesa sądu byłoby decyzją czysto polityczną". Sędziowie stawiają się Ziobrze

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Adam Stępień / Agencja Gazeta / Sąd Okręgowy w Łodzi (www.lodz.so.gov.pl))

Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi sprzeciwiają się planom odwołania ich prezesa. Ministrowi Zbigniewowi Ziobrze umożliwia to jedyna z trzech ustaw dotyczących sądownictwa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Chodzi o nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, dzięki której minister sprawiedliwości może odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów.

Ustawa wymienia konkretne przypadki, kiedy mogą być oni odwoływani (m.in. rażące niewywiązywanie się z obowiązków służbowych, niska efektywność czy złożenie rezygnacji).

Nieograniczona władza Ziobry

Jest jednak furtka, a mianowicie przepisy przejściowe, dzięki którym minister może przez pół roku odwoływać prezesów i wiceprezesów bez konieczności powoływania się na artykuły ustawy.

Właśnie ta nieograniczona władza ministra była jednym z głównych argumentów przeciwników tej ustawy. Przypomnijmy, dwie pozostałe - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - prezydent zawetował.

Sędziowie z Łodzi mówią "nie"

Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi 7 września podjęło uchwałę, w której grono wyraziło pozytywną opinię o dotychczasowym sposobie sprawowania funkcji prezesa sądu przez Krzysztofa Kacprzaka. Powodem miały być docierające do sędziów sygnały, że resort chce wymienić prezesa.

W uchwale podkreślono, że Sąd Okręgowy w Łodzi jest sprawnie zarządzany, jest wola dobrej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, podejmowane są działania w celu usprawnienia pracy, przyspieszenia rozpoznawania spraw oraz poprawy komunikacji z obywatelami.

Dalej sędziowie piszą mocno:

Odwołanie prezesa Krzysztofa Kacprzaka przed połową kadencji, na podstawie art. 17 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ustroju sądów powszechnych byłoby, w naszej ocenie, decyzją czysto polityczną, mającą za jedyny cel wymienienie prezesa niezależnego na prezesa bardziej dyspozycyjnego.  Powołując się na art. 10 i art. 173 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz działając zgodnie ze ślubowaniem, które każdy z nas obejmując obowiązki sędziego składał, niniejszym wyrażamy nasz głęboki sprzeciw wobec obsadzania w takim trybie i z taką intencją funkcji prezesa naszego Sądu.

Jak podaje TVN24, powołując się na rozmowy z sędziami, do resortu wzywani byli sędziowie, którym proponowano objęcie stanowiska po prezesie Kacprzaku. Dlatego postanowili wyrazić swoje zdanie.

Uchwałę poparło 68 z 70 sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi. Dwa głosy były nieważne, głosowanie było tajne. 

PiS chce reparacji od Niemiec. "Hej, zabiłeś mi dziadka, gdzie mój milion dolarów?" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 2]

Trzy słowa, jedna kategoria: państwo. Odgadniesz wszystkie?
1/16meble, prom, król
Zobacz także
Komentarze (84)
Sędziowie z Łodzi mówią "nie" Zbigniewowi Ziobrze
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 32 razy 30

  No to się bolszewik Ziobro naciął. Zresztą pamiętam, jak toto falsetem nadawało w Alejach Ujazdowskich lata temu. Żałosny widok to był.

 • 270203mk

  Oceniono 22 razy 20

  Duda zostawił Ziobrze jedną, ale jak destrukcyjną zabawkę.

 • justas32

  Oceniono 21 razy 17

  Zbyszek - ty się nie łam. Chłopaki w pierdlu już się ciebie nie mogą doczekać ...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 17

  Żyć albo nie żyć w EU. Oto jest pytanie.
  ten dylemat powinny przyszłe wybory rozstrzygnąć. Tymczasem żyjąc w 2017 roku, trudno uwierzyć że Polską dzisiaj, jak sugeruje PiS rządzą ludzie Stalina. Problemem jest jednak że obecna partia chce rządzić jak on. To jest problem!

 • zbych21

  Oceniono 20 razy 16

  Pół roku testowania i grilowania prezesów sądów. Mają być dyspozycyjni, bo nie znają dnia ani godziny. Nie będą dyspozycyjni, to nie będą prezesami.

 • emadox1327

  Oceniono 16 razy 14

  Stawiać się zeru ile się da.
  Wszak zero to tylko zero!!!

 • norman67

  Oceniono 18 razy 14

  Bo tyś jest nieskończone Ziobro, którego nie opiszą słowa,
  więc nas od nienawiści obroń i od pogardy nas zachowaj.

  Ministrowi z życzeniami znalezienia dobrego terapeuty - w Krakowie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje