Posłowie chcą skończyć z przestawianiem zegarków. Mają projekt, jak pozbyć się zmiany czasu

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy (pixabay.com)

PSL chce, by w Polsce na stałe obowiązywał czas letni środkowoeuropejski - informuje "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, ludowcy mają w tej sprawie gotowy projekt ustawy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. W tym roku związane z tym zamieszanie czeka nas już w nocy z 28 na 29 października. Warto zapamiętać, że to właśnie wtedy cofniemy zegarki o godzinę. A to oznacza, że będziemy spali o godzinę dłużej - pod warunkiem, że nie będziemy wtedy np. w pracy.

PSL twierdzi, że przeprowadzana dwa razy do roku zmiana czasu "nie ma sensu". I w związku z tym chcą pozostawić w Polsce czas letni środkowoeuropejski na stałe - informuje "Rzeczpospolita". Posłowie przygotowali nawet w tej sprawie projekt odpowiedniej ustawy.

W rozmowie z "Rz" ludowcy argumentują, że w polskich warunkach jesień po zmianie czasu "staje się koszmarna". "Większość z nas kończy wtedy pracę po zmroku" - uzasadnia Marek Sawicki. Jego zdaniem nie powinno być przeszkodą to, że dziś czas zmienia solidarnie dwa razy do roku cała Unia Europejska.

Projekt ustawy ma zostać złożony w Sejmie we wtorek.

Zmiana czasu. Skąd się wzięła?

Pomysł ze zmianą czasu sięga początków XX wieku. W trakcie I wojny światowej rozwiązanie to wprowadzili u siebie Niemcy oraz sojusznicze Austro-Węgry. Potem zastosowali je u siebie Brytyjczycy, a następnie Amerykanie. Zmianę czasu w Polsce przeprowadzono pierwszy raz - i wówczas ostatni - w 1919 roku. Później wrócono do tego rozwiązania w czasach PRL. Od 1977 roku zmiana czasu jest przeprowadzana w Polsce regularnie.

Czemu służy zmiana czasu

Zgodnie z pierwotnymi założeniami zmiana czasu miała skutkować bardziej efektywnym wykorzystywaniem światła słonecznego, a co za tym idzie - oszczędnościami w zużyciu energii. Współcześnie jednak wielu przeciwników tego rozwiązania argumentuje, że wywołuje ono jedynie zamieszanie - w komunikacji czy w działaniu systemów komputerowych. Zdaniem niektórych naukowców zmiana czasu ma też niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie.

Trzy słowa, jedna kategoria: państwo. Odgadniesz wszystkie?
1/16meble, prom, król
Zobacz także
Komentarze (263)
Zmiana czasu z letniego na zimowy. Projekt PSL, jak z tym skończyć
Zaloguj się
 • ndiz

  Oceniono 41 razy 31

  Czyzby PSL po raz pierwszy przydal sie do czegokolwiek?

 • milarama

  Oceniono 43 razy 27

  Jestem za⏰

 • irishrem

  Oceniono 34 razy 24

  Ważniejsze jest w tej chwili pozbyć się pisiorstwa. Raz na zawsze. Potem będziemy sobie układać życie. Precz z pisiorami !!!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 24

  Czas i tak się zatrzymał w Polsce. Co tu pomoże akceptacja czasu letniego czy dezaprobacja...

 • wolak007

  Oceniono 41 razy 17

  Proponuję przestawić czas na moskiewski. Nie będzie problemów z terminowością składania raportów?!

 • smlsml

  Oceniono 30 razy 16

  Całkowicie jestem za. Wolę 100 razy wstawać do pracy w nocy (6 rano) i mieć w zimie 2 godziny słońca po powrocie z pracy. Popieram.

 • kastoripollux

  Oceniono 21 razy 13

  Świetny pomysł, ale niestety nie wyszedł od PiSu, więc pójdzie w PiS-du.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje