Paszport bez Ostrej Bramy i cmentarza Orląt. Błaszczak ustępuje i usuwa grafiki z projektu

Choć Ostra Brama i Cmentarz Orląt początkowo trafił do projektu nowego paszportu, teraz MSWiA zdecydowało się ze zastąpić innymi symbolami. Ich pojawienie się było krytykowane przez władze Litwy i Ukrainy.

MSWiA zamierza zmienić szatę graficzną polskiego paszportu. Na stulecie niepodległości Polski wybrano 13 symboli Niepodległej, m.in. Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Order Virtuti Militari.

Internauci mogli wybrać 6 kolejnych ilustracji spośród 13 grafik zaprezentowanych na stronie internetowej zaprojektujpaszport.gov.pl. Głosowanie trwało do 10 września. Wśród motywów znalazły się dwie grafiki - z symbolami Cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie - które wywołały spore kontrowersje na Litwie i Ukrainie.

Litewskie MSZ wezwało zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień. Według Litwy projekt jest nie do przyjęcia, bo Ostra Brama znajduje się na terytorium kraju i jej wizerunek nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa. Strona ukraińska określiła propozycję jako "gest nieprzyjaźni". Ukraiński resort dyplomacji wręczył ambasadorowi Rzeczpospolitej na Ukrainie notę protestacyjną w tej sprawie. 

Także polscy eksperci krytykowali wybranie takich symboli do projektu. MSWiA nie usunęło grafik z konkursu, zaś wiceminister Jarosław Zieliński obarczał winą... media, gdyż to przez medialne publikacje sąsiedzi mieli zareagować na sytuację. 

Jednak ostatecznie grafiki nie trafią do nowego paszportu, o czym minister Mariusz Błaszczak poinformował na konferencji.

"Grób matki i serce syna"

- W związku z uwagami, które wpływały do ministerstwa oraz opiniami zespołu ekspertów w sprawach, podjąłem następującą decyzję: symbol Cmentarzu Orląt Lwowskich będzie zastąpiony postacią Antosia Petrykiewicza. W miejsce Ostrej Bramy zostanie zawarta inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej - powiedział Błaszczak.

Antoś Petrykiewicz to najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari, 13-latek pochowany na cmentarzu Orląt. Wspomniana inskrypcja brzmi: "Grób matki i serce syna". - To przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci tak, aby pamiętały o Polskie, o tradycji i kulturze. Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które doprowadziło do odzyskania niepodległości - wyjaśnił Błaszczak.

Więcej o:
Komentarze (72)
Paszport bez Ostrej Bramy i cmentarza Orląt. Błaszczak ustępuje i usuwa grafiki z projektu
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 15 razy 15

  Widać sami stwierdzili że zrobili z siebie kretynów

 • polakadam

  Oceniono 20 razy 14

  Jak zwykle chore wizje Błaszczaka, no może doczepić mini wrak tupolewa albo mini pomnik katastrofy smoleńskiej, to ma być normalny dokument, powinien zawierać dane potrzebne do pokonania granicy jakiegoś państwa oraz napis Rzeczypospolita Polska ,orzeł w koronie, i tyle ...........

 • tom_aszek

  Oceniono 15 razy 13

  Wszystkie macki opadają...

  "W miejsce Ostrej Bramy zostanie zawarta inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej - powiedział Błaszczak."

  Tyle że ten grób znajduje się na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie; czyli w tym samym mieście, co Ostra Brama...

  " Wspomniana inskrypcja brzmi: "Grób matki i serce syna". "

  O ile pamiętam, to wspomniana inskrypcja brzmi dokładnie: "Matka i serce syna".

  Wszystkie macki opadają...

 • kiloamper

  Oceniono 15 razy 13

  Błaszczak ustępuje" Łaskawca. Może mu ktoś uzmysłowił, że następne w kolejce mogą być niemieckie paszporty z Breslau albo stettin

 • antropoid

  Oceniono 11 razy 11

  Coś musi się za tym kryć... Prawdopodobnie szykują "lepszą" grafikę - z kurduplem.

 • my_kroolik

  Oceniono 10 razy 10

  Grzebanie się w przeszłości i używanie jej do skłócania Polaków ze sobą i kraju z sąsiadami. Cały PIS!

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 12 razy 10

  piSSowskie głupki... pytanie
  czy jak mi jakaś ambasada zaklei wizerunek Piłsudskiego VIZĄ, to już będzie obraza uczuć i szarganie symboli czy można sobie na marszałka przyklejać cokolwiek?

 • antropoid

  Oceniono 15 razy 9

  A co z napisem Unia Europejska - zostawią tego szatana na okładce?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX