Ultimatum KE i groźba kolejnego pozwu. Chodzi o przyjmowanie uchodźców. Szydło niewzruszona

KE dała Polsce, Węgrom i Czechom kilka tygodni na wywiązanie się ze zobowiązań w sprawie przyjmowania uchodźców. Jednocześnie zagroziła pozwem do Trybunału Sprawiedliwości. Nie zrobiło to wrażenia na premier Beacie Szydło.

Kilka tygodni temu Bruksela rozpoczęła przeciwko Polsce drugi etap postępowania o naruszenie unijnego prawa.

W środę komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos powiedział, że jeśli Polska nie przyjmie w najbliższym czasie uchodźców z obozów w Grecji i we Włoszech, Komisja przejdzie do trzeciego etapu, czyli pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Unijny komisarz wyraził zadowolenie z dzisiejszego wyroku sędziów z Luksemburga, którzy odrzucili skargi Węgier i Słowacji na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców. Awramopulos powiedział, że ten wyrok potwierdza, że Komisja miała rację, że sytuacja była nadzwyczajna i że podjęte środki były adekwatne do sytuacji. - To bardzo dobra wiadomość - skomentował komisarz. 

Szydło: stanowisko rządu niezmienne

- Polskie stanowisko w sprawie uchodźców nie zmienia się - powiedziała premier Beata Szydło, pytana o orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Szydło powiedziała, że rząd spodziewał się takiego wyroku. Dodała, że polityka migracyjna musi być bezpieczna i skuteczna, aby pomagać tym uchodźcom, którzy naprawdę potrzebują pomocy.

Władze Słowacji i Węgier również zapowiedziały, że nie zmienią polityki wobec uchodźców.

O co chodzi w sporze o relokację?

Władze w Budapeszcie i Bratysławie kwestionowały decyzję z września 2015 roku dotyczącą obowiązkowego przyjęcia migrantów przebywających w obozach w Grecji i we Włoszech. Skargi poparła Polska.

Sędziowie z Luksemburga uznali, że nie doszło do złamania procedur. To orzeczenie nie oznacza jednak, że Polska musi przyjąć wyznaczoną jej liczbę uchodźców, bo w tej sprawie toczy się osobne postępowanie Komisji przeciwko Polsce. Jeśli i tego sporu nie uda się rozwiązać, sprawa również trafi do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Największe zaskoczenie od czasu odpadnięcia Gulczasa z "Big Brothera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (274)
Ultimatum Komisji Europejskiej ws. uchodźców, rząd nie boi się pozwu do Trybunału
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 38 razy 14

  Polska PiS jako pierwszy kraj w historii nie uznał i nie zastosował się do zabezpieczającego orzeczenia Trybunału ( ws Puszczy Białowieskiej ) Precedens jest i zgodnie z linią partii, że takie wyroki to kolesie przy kawach i ciastkach, można kontynuacji oczekiwać.
  Za łamanie prawa przez PiS zapłacą obywatele.

 • grobelozaur

  Oceniono 39 razy 9

  "Szydło niewzruszona"
  oj tam zaraz "niewzruszona", po prostu nie wgrali jej jeszcze nowego programu ¯\_(ツ)_/¯

 • emadox1327

  Oceniono 59 razy 9

  "Szydło niewzruszona".
  Normalka, marionetka się nie ruszają bez pociągnięcia za sznurki!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 50 razy 8

  nie wiem po co tak męczymy się w tej organizacji zwanej szumnie Unia Europejska, skoro jesteśmy tam tylko prześladowani, ośmieszani (27:1) i wykorzystywani?
  dajmy "se spokój z Europa", jeżeli nie potrafimy funkcjonować jako Europejczycy... czyż nie było by pięknie żyć w kraju, białych, szczęśliwych ludzi bez edukacji, kultury i za zamkniętymi granicami jak Mołdawia czy Białoruś

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 15 razy 7

  kiedy kary i ultimatum za nieprzestrzeganie traktatów unijnych dot. ochrony granic wspólnoty?

 • polsilver100

  Oceniono 27 razy 7

  Jeszcze parę lat i klub krajów arabskich zostanie rozszerzony o parę europejskich

 • polsilver100

  Oceniono 37 razy 7

  Sami nobliści przyjechali z tej Arabii do Europy!Allah akbar!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX