"6 mln wymordowanych Polaków wyparowało". Szef MON upomina UE, Merkel i Macrona

- Polskie miasta i miejscowości, które były niszczone i pacyfikowane podczas II wojny światowej, mają prawo do rekompensaty finansowej - powiedział Antoni Macierewicz w Sulejowie.

Minister obrony narodowej wziął udział w obchodach 78. rocznicy miasta.

- Po 78 latach to straszliwe cierpienie, którego udziałem były wydarzenia jakie wy przeżywaliście, wasi rodzice, dziadowie, gdzieś w historii Europy, Niemiec, historii innych państw nie istnieją. Nie ma ich. Sześć milionów wymordowanych Polaków wyparowało, zostało wyeliminowanych nie tylko z ich własnego doświadczenia i życia, ale także z pamięci narodów europejskich - stwierdził Macierewicz.

Jak mówił szef MON, wszystkie miasta i wsie zniszczone podczas wojny, mają prawo do reparacji od Niemiec. 

- Polska, Sulejów, Warszawa, Wizna oraz wsie Zamojszczyzny, a także ziemi piotrkowskiej, które były pacyfikowane, niszczone, mają prawo do rekompensaty finansowej. Ale nie ma też cienia wątpliwości, że żadna rekompensata finansowa nie odtworzy, nie odbuduje tego życia, które zostało zniszczone - podkreślił Antoni Macierewicz.

Szef MON powiedział, że zniszczone w czasie II wojny światowej wsie i miasta oraz naród polski mają prawo do prawdy o tym, jak wyglądała obrona Europy i wartości europejskich w 1939 roku oraz o tym, kto ich naprawdę bronił, a kto je niszczył. Przypomniał o tym prawie urzędnikom Unii Europejskiej, kanclerz Angeli Merkel oraz prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.

Jak stwierdził minister - tym wszystkim, którzy chcą wytrzeć z pamięci historycznej dramat Polski i Polaków.

Prawo to - jak powiedział szef MON - jest potrzebne do tego, aby "żyć w prawdzie i budować jedną Europę. Chcemy, aby ta Europa była zdolna do obrony swoich wartości, z których powstała. A powstała i była zbudowana na wartościach chrześcijańskich". Jak dodał Antoni Macierewicz, "one jedynie gwarantowały współpracę, pokój i przyjaźń między narodami. Gdy postanowiono je zakwestionować, gdy Niemcy i Rosja postanowiły je odrzucić i zniszczyć, zaczął się straszliwy pochód barbarzyństwa, którego cienie czasami powracają i zbierają się znowu nad Europą".

4. września1939 roku, w pierwszych dniach II wojny światowej, trzy naloty Luftwaffe zniszczyły Sulejów. Zginęło wówczas 80 procent ludności miasta. Zniszczeniu uległo także 80 procent zabudowy.

Do sprawy podnoszonych przez PiS reparacji wojennych niedawno odniósł się wiceprzewodniczący Bundestagu. Johannes Singhammer z CSU powiedział, że "polskie żądania reparacji, skazane z prawnego punktu widzenia z góry na niepowodzenie, są zaprzeczeniem wspólnego, skierowanego w przyszłość projektu między Niemcami a Polską, a wręcz przeciwnie mogą spowodować niebezpieczne skutki".

Więcej o:
Komentarze (541)
"6 mln wymordowanych Polaków wyparowało". Szef MON upomina UE, Merkel i Macrona
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 103 razy 75

  Kiedy pan minister wystąpi z żądaniem reparacji od Rosji i Ukrainy? Poza tym proszę nie zapominać, że wśród tych 6. milionów połowa to obywatele, których od samego początku II RP nie chciano za obywateli uznać. proszę więc nie wyrządzać im pośmiertnego honoru nabijania statystyki - tego samego, którym tak ochoczo szermowano w epoce Gomułki.

 • polakadam

  Oceniono 79 razy 61

  O ofiarach nikt nie zapomniał, ale cały swiat (w odróżnieniu od pisowskiej Polski) jest ponad 70 lat po wojnie. Niemcy sa naszym sąsiadem. Jaki cel albo sens ma szczucie na Niemców? To w tej chwili inny naród.
  Czyżby PiS-owi bardzo zależało na dalszym pogarszaniu stosunków z Niemcami - widzę ciemność - wracamy do stanu z 1939 roku i wrogów na wschodzie i zachodzie. Przy aktualnym stanie dowództwa i uzbrojenia polskiej armii ostanie nam tylko wiara i modlitwa.

 • chateau

  Oceniono 55 razy 43

  Jak już sięga pan do historii panie ministrze to proszę nie zapominać o Wojnie Trzydziestoletniej.
  Takiej na wskroś chrześcijańskiej awanturce między braćmi i siostrami.

 • Wolw Gang

  Oceniono 51 razy 37

  Niemcy dadzą nam odszkodowania i upomną się o dolnośląskie, lubuskie, byłe szczecińskie....Tak?
  Dawno temu był taki jeden co to się o wszystko upominał....niejaki Adolf. Niezły bigos wtedy wyszedł. No i rozumiem, że już rozmowy z Ukrainą, Białorusią i Litwą są na końcówce......w kwestii zwrotu ziem im nienależnych oczywiście, a Władimir już bierze kredyt w banku światowym, by oddać nam za fabryki ukradzione, dewastację kraju i zabitych...?
  I tak na marginesie....Ten TU 154 to już w kraju jest? ;-)

 • siekieraaxe

  Oceniono 60 razy 36

  Pochodze z poniemickiej miejscowosci Strassburg.
  Dzis jest to polska wioska nad srodkowa Odrą.
  W 1945 Niemcy zostawili nam tam. m.in:
  1 stacje kolejową
  2 przystanki autobusowe
  1 cmentarz
  1 wikliniarnię
  1 urząd gminny
  1 urzad pocztowy
  1 posterunek polcji
  1 przychdnie zdrowia
  1 przedszkole
  1 piekarnie gazową
  1 rzeznię
  1 punkt skupu
  1 sklep żelazny
  2 restauracje
  2 swietlice wiejskie
  1 przychodnie wterynarjjną
  2 stacje paliw......
  TO WSZYSKO ZNISZCżYLISMY MY -POLACY. Bez udziału mitycznych ruskich.
  Czy mieszkancy mojej wioski beda oddawc pieniądze Niemcom?

 • fakiba

  Oceniono 52 razy 32

  Doprowadzą pisie łajzy do tego , że Niemcy zaczną na poważnie żądać zagarniętych po wojnie swoich ziem i wypłaty odszkodowań dla wypędzonych

 • taka_sprawa

  Oceniono 47 razy 31

  Jedyne co nieudolne pisuarczyki potrafią to niszczyć przyszłość i żyć przeszłością. No, dobra, jeszcze potrafią utrudniać teraźniejszość.

 • antropoid

  Oceniono 43 razy 29

  Nie ma rady - TRZEBA KONIECZNIE wznowić II Wojnę Światową - i poprowadzić ją tak, żeby tym razem "nasi" wygrali.
  Koszty nie grają roli...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX