Ziobro zlecił prześwietlenie Lecha Wałęsy. Jest postępowanie karne. IPN bada niejedną sprawę

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa.

Postępowanie dotyczy złożenia przez Lecha Wałęsę nieprawdziwych zeznań, mających służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym dotyczącym dokumentów z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek" znalezionej w domu Czesława Kiszczaka.

Lech Wałęsa sprawdzany na wniosek Ziobry

Postępowanie, które zostało wszczęte 29 czerwca, prokuratorom IPN zlecił Prokurator Generalny. Do Zbigniewa Ziobry wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezydenta.

Podczas okazywania byłemu prezydentowi dokumentów TW "Bolek" twierdził on, że nie zostały one przez niego napisane, ani podpisane. W związku z tym prokuratorzy IPN sprawdzali, czy funkcjonariusze SB podrabiali dokumenty z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek". Pod koniec czerwca na podstawie opinii Instytutu Ekspertyz Sądowych imienia Jana Sehna w Krakowie oraz zeznań świadków, w tym byłych funkcjonariuszy SB, prokuratorzy IPN uznali, że ponad 50 dokumentów z lat 1970-1976, w tym zobowiązanie do współpracy ze SB, doniesienia i pokwitowania odbioru pieniędzy są autentyczne, czyli zostały wytworzone lub podpisane przez Lecha Wałęsę.

Szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że postępowanie dotyczy też innych spraw, w których zeznawał były prezydent, podczas których twierdził, że nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, nie pobierał za to wynagrodzeń czy nie pisał donosów.

Duda na Święcie Wojska Polskiego: To nie jest armia prywatna!

Więcej o:
Komentarze (481)
IPN sprawdza, czy Lech Wałęsa składał fałszywe zeznania
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 136 razy 108

  Bolszewikom Wałęsa zawsze doskwierał, nie dali mu rady bolszewicy z PZPR to teraz próbują bolszewicy z PiS...

 • fakiba

  Oceniono 101 razy 79

  To postępowanie to jeszcze jeden dowód na to , że IPN to pisowska wytwórnia haków i pomówień i nadaje się tylko do likwidacji

 • krynolinka

  Oceniono 86 razy 70

  Prawie dwa miesiące czekali ze wszczęciem. To teraz się przykryje nieudolność rządu po nawałnicy.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 73 razy 57

  Najgorsze co zrobił szaleniec rządzący obecnie naszym krajem, to podział Polaków na dwa zupełnie obce narody i zrobił to bez żadnego rozsądnego powodu poza własnym szaleństwem. Takiego czegoś nie było nawet za komuny, kiedy to niemalże wszyscy wiedzieli jakim komuna jest kretynizmem, a tylko niewielu sowieckich pachołków dla własnej korzyści zdradzało Polskę.
  Teraz niestety komuna wróciła i to nieporównywalnie bardziej zakłamana, podła, pełna nienawiści. Swoistym chichotem historii jest fakt robienia tego pod hasłem walki z komuną, a spowodowany tym podział narodu jest nieporównywalnie głębszy niż było to kiedykolwiek w historii i trwać będzie dziesięciolecia zatruwając Polskę i Polaków. Pewne jest też, że jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do podporządkowania sobie również władzy sądowniczej i korzystając z pełni władzy podporządkuje sobie media, mając do tego za przystawkę Kościół hojnie przekupiony budżetowymi pieniędzmi i gruntami ukradzionymi rolnikom oraz "patriotycznych" kiboli pełniących w macierewiczowskich Wojskach Obrony Terytorialnej podobną rolę co SA za Hitlera, to zabetonowanie sceny politycznej jest całkowite i na wiele lat. Władza absolutna kłamiąc w sposób perfekcyjnie bezczelny i działając w sposób przestępczy degeneruje się absolutnie i walczy z wszelką opozycją i rzecz jasna z Lechem Wałęsą, przy pomocy całej potęgi aparatu państwowego, bo wie że w przypadku utraty władzy stanie przed sądem. A po eliminacji opozycji, pod dowolnym pretekstem ( korupcja, lunt Jedności Narodu. Zmierzamy krótką drogą do standardów Korei Północnej, a w najlepszym przypadku PRL-u. Również gospodarka rządzona centralnie przez kompletnie niekompetentnych popaprańców mających bolszewickie pomysły, padnie na pewno, jak to było zawsze w wypadku takich rządów.

 • kanawalia

  Oceniono 67 razy 55

  Arcybiskup Życiński dobrze powiedział, że gdyby IPN prowadził dochodzenie w sprawie cudu w Kanie Galilejskiej, to zająłby się tym, dlaczego wina zabrakło, kto był odpowiedzialny za jego dostawę, który z apostołów wypił najwięcej i czy czasem czegoś nie chlapnął po pijaku.

 • boshary

  Oceniono 65 razy 49

  kto na świecie wie cokolwiek o Ziobrze, Ipn , nikt.
  Na temat Pana Wałęsy cały świat.

 • pysio62

  Oceniono 54 razy 44

  Walesa, to mimo jego wad i slabosci, i kiepskiej prezydentury, to wielka, historyczna postac o swiatowym wymiarze. To, ze IPN, PIS_owska przybudowka, na polecenie Ziobro, wszczal postepowanie karne w sprawie zeznan Walesy jest po prostu skandalem. Nadal jest obowiazujacy wyrok sadu, ktory stwierdza, ze Walesa nie byl wspolpracownikiem SB. To co aktualnie robi IPN, to jest tak jakby kogos prawomocnie uniewiniono za popelnienie jakiegos przestepstwa, a pozniej chciano go skazac za to, ze mowi, ze jest niewinny w sprawie w ktorej go uniewiniono. Takich i podobnych spraw bedzie teraz coraz wiecej, za to wszystko w przyszlosci PIS-owcy zostana rozliczeni. Inna sprawa, ze Walesa mogby w koncu jasno i wyraznie powiedziec jak wygladala ta jego gra z SB, wynik dzialalnosci Walesy wykazuje jasno, ze to byla gra, ale przydalyby sie konkrety. Tak nawiasem mowiac to te donosy nie mogly byc napisane przez Walese, to nie jest jezyk jaki uzywal Walesa na poczatku lat 1970-tych, a i ortografia jest calkowicie w porzadku.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 49 razy 41

  Krótki konus z Żoliborza nigdy nie popuści w zemście za to, że Wałęsa ich wypieprzył jak tylko się zorientował, że Jacek i Placek nie potrafią nic poza niszczeniem wszystkiego wokół.

 • biesczad1

  Oceniono 55 razy 41

  Wałęsa wyprowadził sowieckie wojska z Polski, więc mszczą się bolszewicy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX