Chcą dymisji szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. "Zajmuje się inwigilacją, a nie bezpieczeństwem"

Nowoczesna domaga się dymisji ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Ma to związek z nowymi informacjami nt. inwigilowania opozycji.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" opisała, jak specjalna komórka wywiadowcza policji inwigilowała Obywateli RP, członków KOD i posłów opozycji w czasie protestów w obronie sądów. Według gazety wywiadowcy używali samochodów obserwacyjnych i pięciodniowych podsłuchów, na które nie potrzeba zgody sądu.

Nowoczesna: Błaszczak do dymisji

Katarzyna Lubnauer i Adam Szłapka z Nowoczesnej poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie, że złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Podobnie zrobił szef partii Ryszard Petru.

Poseł Szłapka podkreślił, że dziś pojawiły się kolejne, jeszcze bardziej niepokojące informacje. - Tłumaczenie, że chciano zapewnić nam bezpieczeństwo, jest aroganckie i nieprawdziwe. To absolutnie skandalicznie sytuacja - powiedział.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła o "bezczelnym śledzeniu opozycji".

Oczekujemy dymisji Błaszczaka, który powinien honorowo podać się do dymisji

"Błaszczak zajmuje się inwigilacją"

- Błaszczak nie ma moralnego prawa, by mówić o zabezpieczaniu nas. On nie zajmuje się bezpieczeństwem, on zajmuje się inwigilacją - powiedział Szłapka.

Podkreślał, że wyjaśnieniem sprawy nie jest zainteresowany komendant główny policji.

Szłapka mówił, że to sytuacja niedopuszczalna w krajach demokratycznych. - W USA prezydent Richard Nixon podał się do dymisji po aferze Watergate - to dobry przykład wzięcia odpowiedzialności - mówił.

W normalnym kraju Błaszczak powinien wylecieć natychmiast. Inwigilowanie partii opozycyjnej w Wielkiej Brytanii, Niemczech Hiszpanii, czy we Włoszech doprowadziłoby do upadku rządu

Petru: jestem okradany z prywatności, to państwo policyjne

Mam wrażenie, że codziennie jestem okradany z prywatności. Mamy do czynienia z państwem policyjnym. To nie jest państwo demokratyczne

- powiedział na briefingu szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Poinformował, że wystąpił do sądu o zabezpieczenie materiału dowodowego i udostępnienie nazwisk inwigilujących go funkcjonariuszy.

"Gazeta": policyjni tajniacy, wozy obserwacyjne, podsłuchy

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" opisuje, jak do inwigilowania opozycji wykorzystywano specjalną komórkę wywiadowczą policji. Gazeta rozmawiała z funkcjonariuszem stołecznej policji, który od połowy lipca brał udział w rozpracowywaniu działaczy i posłów opozycji protestujących w obronie sądów.

Już pod koniec lipca „Wyborcza” ujawniła nagranie rozmów dowódcy akcji z wywiadowcami, którzy 21 lipca śledzili działaczy Obywateli RP, KOD i szefa Nowoczesnej. Policja tłumaczyła wtedy, że chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa.

– Bzdura. Gdyby tak było, nie użyto by policjantów operacyjnych do tajnych zadań. Prawda jest taka, że chodziliśmy za figurantami, odbieraliśmy ich spod domu, byliśmy z nimi przez cały dzień, aż położyli się spać. To była pełna obserwacja z użyciem samochodów i wywiadowców „na patykach” (pieszych) – powiedział informator "Gazety".

Mariusz Błaszczak rośnie w siłę

Więcej o:
Komentarze (122)
Nowoczesna chce dymisji Mariusza Błaszczaka
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 29 razy 25

  Płaszczak sam z siebie nie kazał śledzić opozycji , on tylko polecenie szefa wykonał co nie znaczy , że kop w kuper mu się nie należy

 • laszczyny

  Oceniono 30 razy 22

  Cała Europa z was się śmieje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 22

  Ubekistan całą gębą , opozycja szpiegowana i podsłuchiwana , a szczurek Kamiński z kolesiami już pewnie jakieś prowokacje produkuje , wprawę ma i wyrok za te działania też

 • hp77

  Oceniono 21 razy 19

  przecież oni nic innego nie potrafia , nie umieją inaczej rządzić RP niz w ten sposób ...

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 19

  Przed sądem towarzysz Błaszczak będzie się tłumaczył , że on tylko polecenia wykonywał , to już było

 • stanislaw50

  Oceniono 15 razy 15

  Plaszcak się załamał.
  Jest oszołomiony.
  Do jego małej mózgownicy dotarło, że drugi sort go przerósł !!!
  One tego nie ogarnia.
  A tu jeszcze sprawa potłuczonej BROCHY w Oświęcimiu !!!
  Jak spędzić w słoneczku przy boskim trunku wakacje, kiedy suweren dupe zawraca, zamiast sam się brać do roboty i posprzątać !!!
  Jak żyć ????
  Odpowiedź; "DAĆ MU KOPA W ŻYĆ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • szaja25

  Oceniono 19 razy 15

  Już pomijając czym on się zajmuje, ale to największy nieudacznik w tym rządzie, a konkurencję ma mocną. Mariuszek nauczył się jednej formułki , "To wina koalicji PO i PSL..." i tak od 8 lat.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 15

  Czepiacie się Błaszczaka , on kazał tylko śledzić i pewnie podsłuchiwać opozycję żeby "bezpieczeństwo" im zapewnić , taka pisia opieka jak za PRL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX