"Newsweek": Mariusz Kamiński w Trybunale przeglądał teczkę żony sędziego, który go skazał

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński (SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AG)

Tygodnik "Newsweek" opisuje wizytę sędziów TK w siedzibie PiS oraz spotkania polityków tej partii w Trybunale. Podczas jednego z nich miała pojawić się teczka pracującej w TK żony sędziego, który w 2015 r. skazał Mariusza Kamińskiego.

Jak ustalił "Newsweek", sędziowie TK: Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński w 2016 r. odwiedzili siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Co ciekawe, według tygodnika, korzystali z tylnego wejścia, podobnie jak szef partii Jarosław Kaczyński. TK już wydał oświadczenie w tej sprawie.

"Newsweek" przypomina, że wtedy prezesem Trybunału był jeszcze prof. Andrzej Rzepliński, ale Przyłębska już była dopuszczona do orzekania. 

Muszyński status ten uzyskał w grudniu 2016 roku, a więc już po wizycie w siedzibie PiS. Autorzy artykułu próbowali dowiedzieć się, kto ze strony PiS uczestniczył w spotkaniu na Nowogrodzkiej, ale zespół prasowy TK nie miał takich informacji, a Muszyński rzucił słuchawką.

Rewizyty w al. Szucha 

Z kolei sędziowie Trybunału Konstytucyjnego przyjmowali ludzi PiS w siedzibie przy al. Szucha. Portal oko.press pisał kilka dni temu o wizytach koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w siedzibie TK. Wzbudziło to kontrowersje, bo TK miał badać konstytucyjność ustawy antyterrorystycznej i zasad stosowania kontroli operacyjnej, a także sprawę samego Kamińskiego. 

Sędzia w stanie spoczynku, do niedawna wiceprezes TK, Stanisław Biernat powiedział "Newsweekowi", że wizyty polityków PiS w al. Szucha są normą. Dodał, że widział posła Arkadiusza Mularczyka oraz wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, którzy odwiedzali pokoje zajmowane przez Przyłębską i Muszyńskiego.

Teczka żony sędziego Łączewskiego

Rozmówca z TK powiedział „Newsweekowi”, że powszechną wiedzą wśród urzędników jest to, że podczas jednej z wizyt Kamińskiego do sekretariatu Muszyńskiego przyniesiona została teczka personalna Iwony Łączewskiej, która pracuje w Trybunale, a prywatnie jest żoną sędziego Wojciecha Łączewskiego. To sędzia, który w 2015 roku skazał Kamińskiego na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień przy operacji CBA w ramach tzw. afery gruntowej.

Według tygodnika Łączewska do dziś pracuje w biurze TK. 

Trybunał odpowiada

W związku z materiałem "Newsweeka" oświadczenia wydał Trybunał Konstytucyjny. W pierwszym "z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata zawierającą nieuprawnione sugestie i interpretacje".

"Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny przypomina, że współdziałanie i komunikowanie się konstytucyjnych organów władzy stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa, co explicite wynika z preambuły Konstytucji RP" - napisał TK.

W drugim oświadczył, że "zapowiadana na stronie internetowej newsweek.pl publikacja redaktorów Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli zawiera nieprawdziwe informacje i nieuprawnione interpretacje. Stanowi próbę zdyskredytowania Trybunału Konstytucyjnego".

Czy po "naprawie" TK przyszedł czas na Sąd Najwyższy? PiS chce unieważnić wybór Prezes SN

14 faktów z czasów PRL, których wstyd nie znać! [QUIZ]
1/14Które igrzyska olimpijskie zbojkotowała Polska w 1984r.?
Zobacz także
Komentarze (266)
"Newsweek": Przyłębska i Muszyński na Nowogrodzkiej, a ludzie PiS w TK
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 123 razy 109

  Autentycznie rzygać mi się chce, jak z w miarę stabilnego kraju zrobili chlew w każdej dziedzinie której dotkną tymi bolszewickimi łapami. Przecież to klasyczny układ mafijny. I pomyśleć, że zafundowaliśmy sobie ten motłoch na własne życzenie, siedząc w domu zamiast stać przy urnach.

 • fakiba

  Oceniono 94 razy 76

  Przecież taki gamoń jak Przyłębska sama niczego nie zrobi , musi dostać wytyczne od swojego dobroczyńcy prezia

 • krynolinka

  Oceniono 73 razy 61

  "Stanowi próbę zdyskredytowania Trybunału Konstytucyjnego" Chyba ktoś tu sobie kpi. Już bardziej niż pani Przyłębska to nikt nie może zdyskredytować TK..

 • polakadam

  Oceniono 67 razy 55

  Sędzia Biernat to człowiek i sędzia poważny , tak że jemu należy wierzyć co mówi, natomiast TK pod kierownictwem Przyłębskiej to fasada trybunału, podległa Kaczyńskiemu i jego klakerom, jak Ziobro, Kamiński, Błaszczakitd.itp. Teraz już wiadomo , że ten ,,trybunał" to nie Trybunał Konstytucyjny, tylko pseudo trybunał wykonujcy życzenia i polecenia partii rządzącej jest sterowany i zależny od JK. Orzeczenia tego trybunał nadaja się tylko a/kosz.

 • fakiba

  Oceniono 64 razy 50

  To dopiero początek , teraz szefowie wszystkich sądów mianowani przez zero będą latać po wytyczne na Nowogrodzką

 • lina555

  Oceniono 55 razy 45

  Rozumiem, że według mgr Przyłębskiej problemem nie jest wizyta pisowców, tylko to że sędzia Biernat o tym powiedział!

 • tomtg123

  Oceniono 51 razy 41

  Zwyczajna mafia. Bolszewicka mafia. Jarosław Kaczyński sqrwił własną Matkę - Polskę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje