Szydło interweniuje w sporze Duda - Macierewicz. Pisze o animozjach i nadmiernych emocjach

Antoni Macierewicz i Beata Szydło

Antoni Macierewicz i Beata Szydło (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

"Wszyscy ci, którym Polacy zaufali i powierzyli ster nad polskim sprawami, winni zapomnieć o wzajemnych animozjach" - tak Beata Szydło komentuje obecny spór między prezydentem a szefem MON.

Andrzej Duda - zwierzchnik sił zbrojnych - oraz Antoni Macierewicz - minister obrony - mają ściśle powiązane ze sobą kompetencje w zarządzaniu armią. Jednak ta współpraca nie układa się idealnie, o czym wiadomo od jakiegoś czasu.

MON ignoruje kolejne listy z zapytaniami prezydenta, a SKW sprawdza jednego z członków prezydenckiego BBN, uniemożliwiając mu dostęp do informacji niejawnych.

Nowym epizodem sporu jest odmowa prezydenta dokonania nominacji generalskich w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Antoni Macierewicz chciał, by prezydent kilkanaście nominacji generalskich i admiralskich. Jednak Andrzej Duda nie zamierza tego zrobić i stawia warunki dot. tworzenia strategii kierowania armią.

Teraz w sporze zainterweniowała premier Beata Szydło. Na stronie KPRM ukazał się komunikat z jej stanowiskiem.

"Premier wysłuchała zastrzeżeń Prezydenta"

Z komunikatu dowiadujemy się, że kilkanaście dni temu Szydło rozmawiała z prezydentem o  nowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi oraz o awansach generalskich. "Premier wysłuchała zastrzeżeń Prezydenta, a następnie poprosiła o wyjaśnienia Ministra Obrony Narodowej" - czytamy.

Prezes Rady Ministrów oczekuje, że instytucje pracujące nad stworzeniem nowego systemu dowodzenia – Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - będą pracować w duchu konsensusu i odpowiedzialności za rozwój naszej armii oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa. (...) W tak ważnej kwestii, instytucje nie mogą działać pod presją czasu, ani w atmosferze nadmiernych emocji.

"Zmiany w armii muszą być dokonywane spokojnie i z rozmysłem" - ocenia Szydło i przy okazji krytykuje poprzednią reformę. 

"Premier Beata Szydło stoi na stanowisku, że wszyscy ci, którym Polacy zaufali i powierzyli ster nad polskim sprawami, winni zapomnieć o wzajemnych animozjach, a kierować się wyłącznie odpowiedzialnością za teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny" - brzmi koniec komunikatu.

Rok temu Duda mianował 8 generałów

Dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że do 10 sierpnia Minister Obrony Narodowej przedstawił Prezydentowi RP 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy, a także kolejne stopnie generalskie.

W ubiegłym roku 15 sierpnia, czyli w uroczystość w święto Wojska Polskiego Andrzej Duda na stopnie generalskie mianował łącznie 8 osób: dwie na stopień generała broni i po trzy na stopień generała dywizji i na stopień generała brygady.

Czy rozpoznasz tę rasę psa po zdjęciu?
1/14Tę znasz? Zdjęcie przedstawia:
Zobacz także
Komentarze (93)
Szydło interweniuje w sporze Duda - Macierewicz. Pisze o animozjach i nadmiernych emocjach
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 39 razy 37

  Becia, szefowa Antka, udowadnia poraz kolejny ze jest niekompetetnym popychadlem kurdupla plujacego. Zamiast

  - wywalic Antka i zainstalowac MON ktory sie z prezydentem w ramach konstytucj/ustaw dogada albo
  - polecic Antkowi wypelnic w ustawie zawarte obowiazki w stosunku do prezydenta NATYCHMIAST albo
  - powiedziec prezydentowi zeby sie od jej MON odwalil i zajal swoimi obowiazkami

  Becia pitoli bez sensu. To ma byc premier 38 milionowego, suwerennego i demokratycznego, panstwa? Smiech na sali. Niech juz lepiej jakas decyzje "podejmie"..., kiedy Edziu okna ma umyc dla przykladu;)

  Kabaret jest swietny, tak trzymac. Ten spor kompetencyjny obnaza absurdalnosc aktualnej wladzy. Rowniez ulomnosc konstytucji.

 • jackanapes

  Oceniono 36 razy 34

  Opinia tej pani ma niewielkie znaczenie - jest to osoba znajdująca się na samym końcu łańcucha pokarmowego.

 • jael53

  Oceniono 32 razy 24

  Pani Szydło albo zapomniała, albo nie wie, że prezydent może znaleźć dogodny powód do skrócenia kadencji parlamentu i rozpisania nowych wyborów. A teraz dostaje taki powód na tacy.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 28 razy 24

  Kurom niech podsypie!
  Świnkom podrzuci!
  Krówki wydoi!

  Nie pitoli!

 • u_corsu

  Oceniono 26 razy 24

  Uff...!!! Nareszczie mamy potwierdzenie z samego naczelstwa PiSu, ze usadowili na czele MON goscia, ktory nie jest zdolny do panowania nad swoimi stanami psychicznymi.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 23 razy 21

  "Pani" się już nie tyle nie da słuchać, co komentować...
  Kim "pani" jest?
  Prócz bycia "politycznym nikim".

 • antropoid

  Oceniono 25 razy 21

  "Nadmierne emocje"
  ---------------------------

  Oprócz głupoty, podłości i łgarstwa to czwarty z filarów działalności PiS.

 • antropoid

  Oceniono 22 razy 20

  Niedługo Beci tylko to pozostanie - rozpaczliwe próby rozdzielenia skaczących sobie do oczu i gardeł partyjnych koleżków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje