BBN: 15 sierpnia bez wręczenia nominacji generalskich. Duda stawia MON warunek w ich sprawie

"Wypracowane rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia" jest warunkiem, jaki prezydent stawia Antoniemu Macierewiczowi ws. nominacji generalskich. Prezydent odmówił wręczenia nominacji na święcie wojska 15 sierpnia.

Do 10 sierpnia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Dotyczą one awansów na pierwszy, a także kolejne stopnie generalskie. BBN przekazał, że intencją prezydenta jest, aby zmiany w wojsku realizowane były w ramach "racjonalnego procesu uzgodnień".

Zgodnie z tym w lutym prezydent uznał reformę dowodzenia za jeden z głównych priorytetów rozwoju wojska. Rekomendacje w tym zakresie Andrzej Duda przedstawił 12 kwietnia. Zostały one również omówione podczas zorganizowanych przez prezydenta konsultacji między BBN a MON. W ich trakcie BBN przedstawiło własne propozycje zmian.

Dodatkowo 27 czerwca przesłało uwagi do przygotowanego przez MON projektu ustawy. "Prezydent RP oczekuje na szybkie zakończenie prac nad projektem reformy, uwzględniającym rekomendacje zgłaszane w czasie konsultacji" - czytamy w komunikacie.

Kilka dni temu BBN poinformowało, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP.

A oto poprzedni komunikat BBN w tej sprawie:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia br. nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP.
W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich. 
Prezydent oczekuje, że w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych.
Więcej o:
Komentarze (45)
BBN: 15 sierpnia bez wręczenia nominacji generalskich. Duda stawia MON warunek w ich sprawie
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 18 razy 14

  Ha ha ha , mundurki obszyte nowymi stopniami , wprasowane wiszą w szafach a tu taka KASZANA .
  Minister wojny chciał zrobić w UJA prezydenta , to ten mu w szczęką z lewego sierpowego , minister padł , leży i kwiczy , ubaw po pachy dla całego kraju .
  Panie prezydencie tak trzymać i nie popuszczać - duża większość SUWERENA jest z panem .

 • def11

  Oceniono 18 razy 12

  << "Wypracowane rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia" jest warunkiem,.. >>

  Antoni M. musi teraz skonsultować z Moskwą ...

 • remo29

  Oceniono 10 razy 10

  Antek tego nie popuści, zobaczymy do czego zmusi wodza drabiniastego.

 • antropoid

  Oceniono 9 razy 9

  WRĘCZY się i tak - po cichu, nocą, w domu publicznym na Nowogrodzkiej.
  Albo na wycieraczce domu "Balbiny".

 • Jan Janicki

  Oceniono 11 razy 7

  Mała burza w szklance wody,dwa pionki kurdupla się pokłócili kto ważniejszy,a cała Polska podniecona jaki to nagle charakter ma pierwszy długopis RPNic z tych rzeczy.Jak demontują państwo tak będą to robić dalej.Szefa mają jednego.

 • pysio62

  Oceniono 13 razy 7

  Macierewicz to osobnik w najlepszym przypadku skrajnie nieodpowiedzialny, mowi sie takze o dzialalnosci agenturalnej albo o niepoczytalnosci. Duda, ktory ma takze na swoim koncie lamanie Konstytucji i prawa, ma w tym sporze racje, a poza tym mial dosyc skrajnego lekcewazenia go przez Macierewicza. Macierewicz zniszczyl wczesniej nam zagraniczny wywiad wojskowy, teraz rozmontowywuje nam armie. W czyim interesie robi to Macierewicz, poniewaz jego dzialania na pewno nie leza w interesie Polski i Polakow.

 • niko8472

  Oceniono 9 razy 7

  Duda gada zamiast konkretne naduzycia lub zaniedbania MON do prokuratury zglosic;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX