Waszczykowski tłumaczy się w BBC. "Nadal jesteśmy demokracją. Miliony Polaków nie protestowały"

Witold Waszczykowski był gościem dziennikarki BBC Zeinab Badawi. W rozmowie z nią szef polskiej dyplomacji musiał odpowiedź na trudne pytania m.in. o sądową rewolucję PiS i masowe protesty przeciwko niej.

Wywiad z Waszczykowskim wyemitowano w programie "HARDtalk" autorstwa Zeinab Badawi. Relację z przebiegu rozmowy zamieściło dziś na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak czytamy, dziennikarka pytała szefa MSZ m.in. o niedawne demonstracje w obronie sądów, w tym Sądu Najwyższego.

Ma pani rację, że dziesiątki tysięcy protestowały na ulicach, ale miliony Polaków nie protestowały, a nasza partia i rząd są popierane przez prawie 40 procent obywateli. Mamy jasny mandat, żeby transformować oraz demokratyzować system sądownictwa

- odpowiedział Waszczykowski. Zapewniał też, że "nadal jesteśmy demokratycznym krajem", ale "chcemy demokracji bezprzymiotnikowej". Tłumaczył, że żyje wystarczająco długo i miał już do czynienia np. z demokracją socjalistyczną. Dodał, że Polska sąsiaduje dziś z krajem, który próbuje stworzyć "suwerenną demokrację".

Waszczykowski w BBC o KE i uchodźcach

Minister spraw zagranicznych przekonywał też, że nie ma powodów, by Komisja Europejska ingerowała w kwestię reformy polskiego prawa.

Zmiany są wprowadzane, część regulacji przyjętych przez parlament została jednak zablokowana przez prezydenta. Nie jest to właściwy czas na ingerowanie ze strony Komisji Europejskiej, bo reforma nie osiągnęła ostatecznego kształtu. Nie widzę żadnych prawnych uzasadnień do angażowania się Komisji

- mówił szef polskiej dyplomacji. Waszczykowski zaznaczył, że polskie władze będą odpowiadały na korespondencję płynącą z Komisji Europejskiej i jej pierwszego wiceprzewodniczącego - Fransa Timmermansa.

Waszczykowski zwleka z rzeczową odpowiedzią dla KE. I wytyka Timmermansowi "nieścisłości" >>>

Szef polskiej dyplomacji oświadczył również, że Polska nie godzi się na narzucanie przez Brukselę kwot migrantów. - Nie zgadzamy się z proponowanym przez Komisję Europejską programem relokacji ze względu na jego sprzeczność z międzynarodowymi oraz europejskimi traktatami i prawem - powiedział.

Wyrażenie "lokacja" - jak zaznaczył - "jest eufemizmem, bo w praktyce rozwiązanie polega na przechwytywaniu przez służby ludzi, którzy nie chcą być przechwyceni i nie chcą trafić na przykład do Polski". Witold Waszczykowski podkreślał, że w ciągu ostatnich lat Polska przyjęła wielu imigrantów z Ukrainy, na wschodzie której toczy się wojna.

W obronie sądów od Rzeszowa aż po Hel. Tak protestowali Polacy >>>

Więcej o:
Komentarze (140)
Waszczykowski w BBC: Miliony Polaków nie protestowały ws. sądownictwa
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 37 razy 29

  waszczakowski mówi do widzów BBC takim samym językiem jak do wolskiego ciemnego luda.
  Czy pisory naprawdę myślą że wszędzie mają do czynienia z głupkami?
  W zagranicznych mediach wypowiadają się tak jakby mówili do prezesa. Ale nie prawdę tylko to co on chce usłyszeć.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 31 razy 25

  Najgorsze co zrobił szaleniec rządzący obecnie naszym krajem, to podział Polaków na dwa zupełnie obce narody i zrobił to bez żadnego rozsądnego powodu poza własnym szaleństwem. Takiego czegoś nie było nawet za komuny, kiedy to niemalże wszyscy wiedzieli jakim komuna jest kretynizmem, a tylko niewielu sowieckich pachołków dla własnej korzyści zdradzało Polskę.
  Teraz niestety komuna wróciła i to nieporównywalnie bardziej zakłamana, podła, pełna nienawiści. Swoistym chichotem historii jest fakt robienia tego pod hasłem walki z komuną, a spowodowany tym podział narodu jest nieporównywalnie głębszy niż było to kiedykolwiek w historii i trwać będzie dziesięciolecia zatruwając Polskę i Polaków. Pewne jest też, że jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do podporządkowania sobie również władzy sądowniczej i korzystając z pełni władzy podporządkuje sobie media, mając do tego za przystawkę Kościół hojnie przekupiony budżetowymi pieniędzmi i gruntami ukradzionymi rolnikom oraz "patriotycznych" kiboli pełniących w macierewiczowskich Wojskach Obrony Terytorialnej podobną rolę co SA za Hitlera, to zabetonowanie sceny politycznej jest całkowite i na wiele lat. Władza absolutna kłamiąc w sposób perfekcyjnie bezczelny i działając w sposób przestępczy degeneruje się absolutnie i walczy z wszelką opozycją przy pomocy całej potęgi aparatu państwowego, bo wie że w przypadku utraty władzy stanie przed sądem. A po eliminacji opozycji, pod dowolnym pretekstem ( korupcja, lustracja, fałszywe zeznania "świadków koronnych, prowokacja, podłożenie "dowodów", zamach w Smoleńsku), przy pomocy "usłużnych" politycznych neostalinowskich prokuratorów i sędziów, może już być całkowicie bezkarna, a wybory (jeśli w ogóle będą) mogą być tylko na PiSowski Front Jedności Narodu. Zmierzamy krótką drogą do standardów Korei Północnej, a w najlepszym przypadku PRL-u. Również gospodarka rządzona centralnie przez kompletnie niekompetentnych popaprańców mających bolszewickie pomysły, padnie na pewno, jak to było zawsze w wypadku takich rządów.

 • jasiekiera

  Oceniono 24 razy 22

  I pomyslec, ze wszystko to nam sie nalezy, ze sami, bez obcej pomocy , dorobilismy sie takiego burdelu. I malo tego , brniemy dalej w to bagno ze spolecznym poparciem. Polska, polacy nie dorosli do demokracji.

 • pro.anty.k

  Oceniono 26 razy 22

  Większość czyli - miliony Prawdziwych Polaków nie głosowały na pis - nadal nie macie poparcia większości społeczeństwa - kumasz pan panie Waszczykowski ?

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 18

  Miliony to były na manifestacji poparcia dla pisich nierządów , tylko Sakiewicz , Karnowscy i Błaszczak je widzieli

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 17

  To już chyba jedynie do Boga można apelować w odpowiedzi na tak wierutne kłamstwo.
  BOŻE. TY WIDZISZ I NIE GRZMISZ ???????

 • Rafael Remza

  Oceniono 21 razy 17

  Tia... W totalitaryzmie nie protestuje nikt z obawy o własne życie i bezpieczeństwo - czy to oznacza że system totalitarny jest demokracją? Pan Waszczykowski, śledząc jego dokonania na arenie międzynarodowej, jest najgorszym z ministrów MSZ wolnej Polski. To smutne

 • 19orion87

  Oceniono 19 razy 15

  Polacy to jest jednak ciemnogród o mentalności chłopa pańszczyźnianego. Wystarczy dać trochę kasy i wszystko sprzedadzą, demokrację, własnego ojca i matkę. Ważne, żeby na kebab było i żeby net śmigał....

 • 19orion87

  Oceniono 19 razy 15

  To pisowskie PZPR powinno zdać sobie sprawę z tego, do czego doprowadzili. Jeszcze dwa lata temu nikomu nie mieściło się w głowie, że polski rząd będzie musiał przekonywać Europę, że Polska nadal jest krajem demokratycznym. To jest dramat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX