Donald Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Chodzi o śledztwo smoleńskie

Donald Tusk stawił się w warszawskiej prokuraturze na przesłuchaniu w sprawie Smoleńska. Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej. Zanim Tusk wszedł do budynku prokuratury, doszło do spięcia z dziennikarzem TVP.

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, pojawił się w prokuraturze krajowej na przesłuchaniu w sprawie śledztwa smoleńskiego. Zaczęło się ono około godziny 10.00. Towarzyszył mu Roman Giertych, pełnomocnik prawny.

- Donald Tusk przesłuchiwany jest w charakterze świadka - podała prokuratura na specjalnej konferencji prasowej. Zaznaczono, że w śledztwie chodzi o ustalenie, czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez polskich funkcjonariuszy publicznych po katastrofie w Smoleńsku. Prokuratura poinformowała, że nie udziela szerszych informacji, te "zostaną przekazane po zakończeniu przesłuchania".

Na temat tego, ile będzie trwało przesłuchanie Tuska prokuratorzy nie chcieli spekulować. Poprzednio, gdy zeznawał w śledztwie dotyczącym współpracy polskiego kontrwywiadu z rosyjską FSB, przesłuchanie trwało ponad 8 godzin.

Donald Tusk do dziennikarza: Nie ma w Polsce telewizji publicznej

Zanim Donald Tusk wszedł do budynku, na krótkiej konferencji powiedział dziennikarzom, że nie chciał protestów w czasie przesłuchania, bo sam musi się z tą sprawą "uporać". - Ja to muszę wziąć na swoje barki - podkreślił. - Nie chciałbym, aby ci, którzy protestowali w sprawach sądów, demokracji, brali to na siebie - dodał.

Mimo prośby Tuska, przed prokuraturą pojawili się jego zwolennicy. "Donald Tusk!" - krzyczeli. Jak donosi nasz reporter, przyszli też przeciwnicy.

Tusk w rozmowie z mediami stwierdził też, że "Jarosław Kaczyński marzy o takim wymiarze sprawiedliwości, który będzie wobec niego dyspozycyjny". Wcześniej na swoim Twitterze napisał: "Bronimy sądów, by niezależne były też od nas, naszych opinii i oczekiwań."

- Dlaczego zabroniliście otwierać trumien po katastrofie w Smoleńsku? - wypalił nagle dziennikarz, który przedstawił się jako Łukasz Sitek z gdańskiej TVP.

Nie ma telewizji publicznej w Polsce, także pozwoli pan, że nie będę odpowiadał na pana pytanie

- odpowiedział mu Donald Tusk. Jego rozmowy z dziennikarzami zarejestrowaliśmy w naszej relacji na żywo:

Łukasz Sitek (wcześniej TV Republika) niedawno wzbudził oburzenie materiałem, w którym wykorzystał zająknięcie się urzędniczki. Więcej na ten temat >>> 

Prezes TVP Jacek Kurski tłumaczył później dziennikarza i stwierdził, że to urzędniczka nie była przygotowana do rozmowy.

Donald Tusk zeznaje w sprawie Smoleńska

Śledztwo, w którym Donald Tusk składa zeznania jako świadek, jest prowadzone w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku. Jak napisano w komunikacie prokuratury, "obejmuje ono m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski". 

Co wykazały ekshumacje ofiar Smoleńska?

Pod koniec lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że znane są wyniki badań genetycznych 32 z 33 ofiar katastrofy smoleńskiej, które ekshumowano na jej polecenie od listopada 2016 roku. W 2 przypadkach stwierdzono zamianę ciał, a w 13 znaleziono w trumnach części ciał kilku osób.

Zamianę 6 ciał wykazały ponadto ekshumacje przeprowadzone wcześniej na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo smoleńskie w kwietniu ubiegłego roku.

"Triumfalny pochód" Tuska

W kwietniu, gdy Donald Tusk zeznawał w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa został powitany na Dworcu Centralnym (jechał z Gdańska) przez sympatyków, a następnie odprowadzony przez tłum przed budynek prokuratury. Przesłuchanie trwało wiele godzin, a mimo to wiele osób oczekiwało na jego wyjście Tuska.

Jak pisał później niemiecki "Der Spiegel", Tusk zamienił tamto przesłuchanie "w triumfalny pochód". TAK WYGLĄDAŁA DROGA DONALDA TUSKA DO PROKURATURY NA ZDJĘCIACH >>> 

Jeżeli nie żyłeś w państwie rządzonym przez PiS, nie rozwiążesz tego quizu
1/10Społeczeństwo dzielimy m.in. na grupy, klasy i...
Zobacz także
 • Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro i jego mocodawca, prezes partii Jarosław kaczyński Kaczyński o przesłuchaniu Tuska: Ma się czego obawiać. Jest obywatelem jak każdy inny
 • Spotkanie na szczycie - prezydent Duda i szef KE Donald Tusk w Brukseli Druga tura dla Dudy i Tuska. Ale ich plany może pokrzyżować trzeci kandydat [SONDAŻ]
 • Tusk apeluje o obronę sądów, by były "niezależne też od nas, naszych opinii i oczekiwań"
Komentarze (266)
Donald Tusk przesłuchiwany w prokuraturze w sprawie Smoleńska
Zaloguj się
 • oldtouareg

  Oceniono 102 razy 76

  Swietna riposta na pieniacza z tvpis :D
  Uwazam, ze dziady z pis maja dzisiaj prace tylko dlatego, ze poprzednie rzady, w tym rowniez PO pracowalo nad tym, zeby sciagnac inwestycje do Polski. Jak to pis zaprzepasci, a inwestorzy zaczna sie wycofywac to jestem pewien ze ludzie wyjda na ulice i pogonia tych psychopisiorow

 • def11

  Oceniono 79 razy 59

  - panie Zbyszku generalny, jak tam szycie ? by Tusk morda zdradziecka był ?
  - staramy się panie prezesie, yyyy łatwo nie jest, grubymi szyjemy

 • marcinsliwinski

  Oceniono 71 razy 49

  Polski rząd działa pod wpływem rosyjskich agentów wpływu. Chce rękami Polaków rozbić Unię Europejską, a następnie wciągnąć Polskę w orbitę wpływów Rosji.
  ________________________________________
  Podła zmiana won!

 • edzia1971

  Oceniono 68 razy 48

  Dokładnie. W Polsce nie ma mediów publicznych, w Polsce są stacje komercyjne i zawłaszczona przez PiSowców na ten moment upartyjniona jeszcze do niedawna telewizja państwowa.

 • zielonyludek

  Oceniono 53 razy 43

  Łukasz Sitak to specjalista od manipulacji w TVP Gdańsk. Z niem nie należy rozmawiać.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 50 razy 40

  Za Smoleńsk powinni odpowiadać Ziobro z Macierewiczem. Wszystko wskazuje na to, że do "katastrofy" doprowadziło dwóch agentów GRU.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 47 razy 35

  Polacy nie rozmawiają ze szmalcownikami z TVPiS.

 • ciesiol

  Oceniono 44 razy 34

  szanowny Panie Tusk, zycze nlepszych dni, prosze wybaczyc swiat buraka pastewnego, ktory kierowany przez psychopatycznego kurdupla wobraza sobie ze rzadzi, jest kreatura odzwierciedlajaca polskie kompleksy i nienawisci, ale pysznie jest ....

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 43 razy 33

  A idioci wieżą prezesowi ,przecież to on jest mordercą Smoleńskim .Dla zaspokojenia swoich politycznych ambicji namówił brata do tego lotu .Lot ten zgodnie z zasadami i procedurami nie powinien się odbyć .A co do ekshumacji ciał nie życzę nikomu brać udziału w zbieraniu ludzkich ciał po takiej katastrofie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje