Rząd będzie domagał się 5 bln dolarów od Niemiec? Prorządowe media docierają do ekspertyz

O reparacjach wojennych mówił szef MON Antoni Macierewicz, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk złożył nawet wniosek o przygotowanie ekspertyzy w tej sprawie. Teraz odpowiednia narracja budowana jest w mediach przychylnych rządowi.

Wniosek Mularczyka trafił do Biura Analiz Sejmowych, które ma wypowiedzieć się w kwestii możliwości otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Macierewicz mówił wprost, że Polska po wojnie nie zrzekła się reparacji.

- To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD - powiedział szef MON. 

O tym, że Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań za straty poniesione w wyniku drugiej wojny światowej mówił też na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Niemcy odpowiadają

W tej sprawie pojawił się już głos Niemiec. Rzeczniczka rządu powiedziała, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, ale - jak podkreśliła - kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana. 

- W 1953 roku Polska wiążąco (...) zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała - powiedziała Ulrike Demmer, cytowana przez portal Interia.pl.

Chodzi o 5 bln dolarów

Temat reparacji żyje w TVP i Polskim Radiu. Prezes bliskiej rządowi Reduty Dobrego Imienia Mira Wszelaka powiedziała publicznej rozgłośni, że "wstępne szacunki dotyczące niemieckich reparacji wojennych podają kwotę 5 bilionów dolarów".

Rozmówczyni Polskiego Radia chwaliła inicjatywę posła Mularczyka. - To krok oczekiwany od wielu lat - powiedziała Wszelaka.

Przypomniała, że za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie miasto obliczyło, że Niemcy dokonali zniszczeń w samej tylko stolicy na prawie 50 miliardów dolarów.

Wszelaka powiedziała, że prace obejmujące oszacowanie strat prowadzi też politolog, doktor Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. - Bardzo trudno ocenić, jak wymierzyć wartość życia ludzkiego, zwłaszcza jeśli mówimy o utracie inteligencji (...) Te wstępne szacunki, które niedawno zostały podane, opiewają na około 5 bilionów dolarów - podkreśliła prezes Reduty.

Podkreśliła, że ze wstępnych analiz wynika, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych. - Rzekomy dokument w ONZ nie istnieje, co już zostało potwierdzone. Analizy są potrzebne po to, żeby mieć stuprocentową pewność i w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań stanowczo odpowiedzieć, domagając się później określenia wielkości reparacji i wypłaty - powiedziała Mira Wszelaka.

Eksperci PiS potwierdzają

Polskie Radio podało, że dotarło do ekspertyz prawnych, z których wynika, że w stosunkach polsko-niemieckich nie istnieje żaden prawny zapis, aby polska strona zrzekła się reparacji od Niemiec.

Jeden z autorów ekspertyzy mecenas Stefan Hambura powiedział Polskiemu Radiu: - Deklaracja z 24 sierpnia 1953 roku nie dotyczyła Republiki Federalnej Niemiec, tylko dotyczyła NRD, a na pewno nie dotyczyła zjednoczonych Niemiec.

Tezę, że powyższa deklaracja nie ma zastosowania do dzisiejszej sytuacji, jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, potwierdzają także inni prawnicy związani z PiS, m.in. prof. Mariusz Muszyński (wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, do którego został wskazany przez PiS) oraz dr Karol Karski (wieloletni poseł, a obecnie europoseł PiS).

TVP Info uderza spotem

W 73. rocznicę powstania warszawskiego TVP Info wyemitowała osobliwy spot skierowany do obywateli Niemiec. Niemiecki lektor oskarża w nim: "To z waszych podatków Adolf Hitler finansował zbrodnie i mordowanie ludzi!". Spot pokazano na początku programu "Minęła 20" Michała Rachonia.

- Niemcy, to wasze firmy bogaciły się na grabieniu i mordowaniu obywateli Polski i innych państw! To wy karaliście śmiercią Polaków ratujących Żydów! To wasze państwo zbudowało obozy śmierci w okupowanej przez was Europie! - mówił lektor. 

Więcej o:
Komentarze (859)
Rząd będzie domagał się 5 bln dolarów od Niemiec? Prorządowe media docierają do ekspertyz
Zaloguj się
 • i-tyle

  Oceniono 106 razy 88

  Niemcy wpłacają kupę szmalu do Unii, więc rzucając się na nich z zębami mamy gwarantowane problemy w Unii, czyli to czego chce kaczor. Zależy mu na zrzuceniu winy na złą unię, która na Polskę się uwzięła i sprytnie manipuluje i kombinuje, żeby się jej pozbyć. Tępy lud pisowski to łyknie, bo oni nie takie rzeczy łykali. Jakiekolwiek problemy Polski w unii mają być winą Niemców i reszty "zdrajców", wtedy nawet jeśli Polska się zawali, to nie będzie to wina PISu, tylko Niemców. To też ciemnota pisowska łyknie bez problemu. A stąd juz tylko krok do spełnienia wielkiego marzenia PISu, wyprowadzenia Polski ze złej unii. Nie o tym pieją od lat wszystkie nakręcone mohery? "Łunia zdradziecka, śmiercionośna, wielka..." i tego typu brednie od kilkunastu lat nas prześladują. I wygląda na to, że przy bierności polskiego społeczeństwa, przy delikatnym postraszeniu imigrantami na wszelki wypadek, ta biedna i zawsze zdradzona Polska sama wypisze się z cywilizowanego świata. Po prostu sama się zdradzi. Głupota narodowa to nasza specjalność, daleko nie trzeba szukać, mieliśmy wczoraj rocznicę położenia na pieńku głowy narodu, by wstrząsnąć sumieniem świata.

 • maracana2010

  Oceniono 91 razy 73

  Te pieniądze są już podzielone : 3 biliony dla Ojca Pasibrzucha , 2 biliony na pomniki ...

 • remoteisland

  Oceniono 83 razy 69

  Jeśli to sowiecka kolonia o nazwie PRL zajęła tzw. Ziemie Odzyskane to chyba trzeba będzie je oddać?

 • q3000

  Oceniono 76 razy 60

  Przelew nie może być zrealizowany bo Jarosław Mściwy nie ma konta bankowego.

 • cezar85

  Oceniono 60 razy 50

  5 bilionów dolarów, 5 bilionów dolarów, 5 bilionów dolarów, 5 bilionów dolarów....

  najczęściej słyszane dzisiaj słowa w episkopacie

 • jego-wysokosc

  Oceniono 53 razy 47

  Może niech jeszcze oddadzą dwa nagie miecze i szczerbca. Chociaż nie, szczerbca mamy własnego, najlepszego sortu... To może my im oddamy naszego szczerba a oni nam miecze.

 • obeznany

  Oceniono 52 razy 44

  Rozwalają w takim tempie niemieckie limuzyny, że potrzebują kasę na nowe. Albo od razu limuzyny. A najlepiej kasę i limuzyny.

 • homo_lupus

  Oceniono 54 razy 44

  "PRL był sowiecką kolonią, więc jego zrzeczenie się odszkodowań jest nieważne":
  czyli wszystkie działania w sferze prawa dokonane przez władze PRL też są nieważne

  o takich drobiazgach jak doktorat pewnego kurdupla (nota bene sławiącego myśl Lenina) nawet się nie zająknę. Ale układ o normalizacji stosunków i uznaniu granic na Odrze i Nysie podpisany przez PRL z RFN też musi być nieważny.

  Borze iglasty !! niech to będzie prawda !! Przynajmniej Śląsk, Pomorze i Mazury pozostaną w Europie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX