To już pewne - Andrzej Duda formalnie zawetował ustawy o KRS i SN. Teraz trafią do Sejmu

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia Andrzej Duda zawetował kontrowersyjne ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. By odrzucić weto Sejm potrzebuje większości kwalifikowanej.

"Na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji, Prezydent Andrzej Duda przekazał ustawy o KRS i SN do ponownego rozpatrzenia przez Sejm" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że Duda formalnie zawetował te dwie ustawy.

Aby odrzucić prezydenckie weto Sejm musiałby poprzeć ustawy większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent zadeklarował zawetowanie ustawy w poprzedni poniedziałek, po ponad tygodniu sejmowej batalii i protestów w całej Polsce. 

Duda mówił wtedy, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgadza się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym.

Zaznaczył, że odbył liczne konsultacje z prawnikami, politykami, przede wszystkim z Zofią Romaszewską, która jak przyznał, miała decydujący wpływ nad jego decyzję.

Prezydent wyraził ubolewanie, że nie przedstawiono mu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym przed jego procedowaniem w parlamencie. Andrzej Duda zaznaczył, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, ale "reformy mądrej".

Zapowiedział także, że przygotuje - przy pomocy ekspertów - w ciągu dwóch miesięcy nowe ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS.

Ustawa o  ustroju sądów powszechnych z podpisem prezydenta

W zeszłym tygodniu Duda podpisał trzecią z pakietu ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie - ustawę o ustroju sądów powszechnych. Jest to jedna z trzech ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, które miały zreformować polskie sądownictwo.

Informację o podpisaniu ustawy przekazał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W radiowej Trójce minister mówił, że prezydent podziela przekonanie o konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości, jednak ma zastrzeżenia "co do stopnia przygotowania" zmian.

Minister w kancelarii prezydenta Andrzej Dera poinformował, że powstaje zespół ekspertów, którzy pomogą prezydentowi opracować ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Andrzej Dera, gość radiowej Jedynki, zapowiedział, że przed pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu projekty ustaw będą gotowe.

Zaznaczył , że w Kancelarii rozpoczynają się już prace nad tymi projektami. Andrzej Dera dodał, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby te projekty przeszły wcześniej drogę konsultacji, tak żeby określone środowiska mogły się na ich temat wypowiedzieć.

Więcej o:
Komentarze (28)
Andrzej Duda formalnie zawetował ustawy o KRS i SN. Teraz trafią do Sejmu
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 16 razy 12

  << Andrzej Duda zaznaczył, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, ale "reformy mądrej". >>

  Trzymamy za słowo i liczymy, że w przeciwieństwie TK, "mądrość" w ogóle się pojawi, nie wspominając o szacunku do konstytucji, przestrzeganiu prawa i poprawnej legislacji.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 12 razy 8

  projekty były zgłaszane jako POSELSKIE ale nie ma winnych ich autorstwa, czyli zwykły szwindel, bo chodziło o ;pominięcie konsultacji społecznych jak jest to projekt RZĄDOWY. Karczewski - chirurg senacki - utrudniał jak mógł senatorom zabranie głosu w tej sprawie i pilnował JEDNEJ MINUTY, a potem wyłączał mikrofon!

 • belzebub1001

  Oceniono 11 razy 7

  Sciema i tyle, to cale ku..stwo musi się zawalić!

 • stanislaw.sk

  Oceniono 8 razy 6

  . Jeśli po wecie prezydenta i ponownym rozpatrzeniu Sejm ponownie uchwali ustawę (w tym samym lub zmienionym brzmieniu) i jeśli zostanie ona uchwalona większością 3/5 głosów i przy kworum wynoszącym połowę ustawowej liczby posłów, prezydent RP będzie miał obowiązek podpisać ustawę i zarządzić ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 10 razy 6

  W projekt Adriana PiS w tracie debaty sejmowo-senackiej wrzuci swoje wersje i je przepcha. Potem Adrian jak ma uzasadnić weto w stosunku do projektu "własnego", prezydenckiego? Będzie ZA czy może PRZECIW?

 • fakiba

  Oceniono 12 razy 6

  No to niech kaczor pokaże swoją "genialną strategię" i obali weto Dudy

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy 5

  "Minister w kancelarii prezydenta Andrzej Dera poinformował, że powstaje zespół ekspertów, którzy pomogą prezydentowi opracować ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa."
  -----
  Goraco rekomenduja Dudzie przyjecie do zespolu ekspertow:

  • Wszystkich konstytucjonalistow, prawnikow, ktorzy wypowiadali sie na temat Konstytucji, TK, Sadownictwa, Trojwladzy

  • Borysa Budke i Rafala Trzaskowskiego

  Jako dowod na to, ze prezydnet wybrany przez suwerena od tej chwili jest i bedzie prezydentem suwerena - calej Polski, a nie spelniajcym misje na poczet PiS-u.

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 5

  Pisiory pewnie nie pojawią się w sejmie , wszyscy wzorem Wolfgangowej L4 przyślą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX