Szef KE chce pilnego spotkania ws. uchodźców. Trzy kraje na celowniku, w tym Polska

Szef Komisji Europejskiej chce spotkać się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Tematem spotkania ma być kwestia migracji.

Wczoraj komisarz Dimitris Awramopulos ogłosił, że Komisja Europejska kontynuuje postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców. 

KE: Polska nie przyjmuje uchodźców

Chodzi o relokację uchodźców przebywających w obozach w Grecji i we Włoszech. Decyzję o przyjęciu przez Unię 160 tysięcy osób podjęła większość krajów jesienią 2015 roku przy sprzeciwie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Awramopulos przekazał, że w czerwcu udało się relokować aż 3000 uchodźców z Grecji i Włoch. Komisarz wyraził jednak ubolewanie, że państwa z Europy Środkowej nadal nie uczestniczą w tym programie.

- Dlatego właśnie Komisja przesłała uzasadnioną opinię skierowaną do Czech, Węgier i Polski, gdzie piszemy o niespełnianiu obowiązku relokacji. To jest drugi etap procedur o naruszenie wobec tych 3 państw - podkreślił komisarz.

MSWiA w kontakcie z Węgrami i Czechami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie relokacji uchodźców. Twierdzi, że Komisja Europejska nie odpowiedziała w sposób satysfakcjonujący na argumenty Polski, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa naszym obywatelom.

"Podtrzymujemy stanowisko dotyczące mechanizmu relokacji i uważamy, że jest on błędny i zagraża bezpieczeństwu" - czytamy w komunikacie resortu.

Zdaniem MSWiA, Komisja Europejska przekracza swe traktatowe uprawnienia i ingeruje w kompetencje krajowe w zakresie bezpieczeństwa, integracji i kwestii socjalnych.

MSWiA informuje również, że pozostaje w kontakcie z czeskimi i węgierskim partnerami. "Będziemy wspólnie rozważać, jakie kroki będą w tym momencie dla nas najbardziej odpowiednie" - podaje MSWiA.

Szef KE wchodzi do gry

Szef Komisji Europejskiej poinformował w czwartek, że chce spotkać się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Jean-Claude Juncker mówił o tym po spotkaniu w Brukseli z premierem Słowacji Robertem Fico.

- Chciałbym, żeby premier Fico zaprosił kolegów z grupy V4 na spotkanie. O ile mi wiadomo, czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie przez unijny Trybunał Sprawiedliwości skargi Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców. Dlatego chcielibyśmy zaprosić na część tego spotkania premiera Włoch - powiedział szef KE.

- Słowacja pokazała wysyłając list wraz z innymi państwami do premiera Paolo Gentiloniego, że chce znaleźć kompromis w tej sprawie - stwierdził Juncker.

KE stawia ultimatum w sprawie sądów. Daje Polsce miesiąc. Grozi "opcją atomową"

Więcej o:
Komentarze (102)
Szef KE chce pilnego spotkania ws. uchodźców. Trzy kraje na celowniku, w tym Polska
Zaloguj się
 • tomek.tw22

  Oceniono 15 razy 13

  Do Polski nie trafi żaden muzułmański uchodźca. Niech w uni ten pomysł wybiją sobie z głowy.

 • Adam Kerr

  Oceniono 17 razy 11

  Chyba wiecie już dlaczego PO, Nowoczerska itp. czyli opcja liberalno-targowicka nie wygra wyborów w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat? :D

 • cccogitek

  Oceniono 11 razy 9

  Panie Junker, krotko zwiezle i na temat:

  NIE ISLAMSKIEJ DZICZY!!!!

  Dotarlo do skacowanej głowy?

 • polak019

  Oceniono 10 razy 8

  Odebrać Włoskim i Greckim rolnikom dotacje za karę że wpuszczają ludzi do strefy z Schengen bez wiz. A ludzie sami rozniosą tamtejsze 'rządy'.

 • kroolik_angor

  Oceniono 18 razy 8

  dodam jeszcze ze z pijanymi nie prowadzi sie dialogu

 • janrobin2015

  Oceniono 11 razy 7

  Piszcie prawde - Nielegalni Imigranci a nie zadni uchodzcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX