Po przyjęciu ustawy o SN PiS przejmie Państwową Komisję Wyborczą? Jest dementi Ziobry

Wiceminister sprawiedliwości oświadczył dziś, że rewolucja w SN może jednocześnie oznaczać zmiany w składzie Państwowej Komisji Wyborczej. Kilkadziesiąt minut później zaprzeczył temu jego zwierzchnik, Zbigniew Ziobro.

W czasie piątkowej debaty w Senacie nad ustawą o Sądzie Najwyższym wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przyznał, że w związku z tym, iż ustawa przenosi w stan spoczynku wszystkich sędziów SN, automatycznie dojdzie do odwołania trzech z dziewięciorga sędziów, którzy są obecnie członkami Państwowej Komisji Wyborczej.

- Ale to tylko moja opinia, trzeba to przeanalizować - zastrzegł wiceminister.

RPO alarmuje

Na tę wypowiedź szybko zwrócił uwagę rzecznik paw obywatelskich Adam Bodnar.

Dementi Ziobry

Kilkadziesiąt minut później głos w tej sprawie zabrał zwierzchnik Warchoła, Zbigniew Ziobro. Podczas konferencji prasowej zapewniał, że obecny skład PKW "nie jest zagrożony". Tłumaczył, że do Komisji tej - zgodnie z Kodeksem wyborczym - mogą dziś należeć także sędziowie przeniesieni w stan spoczynku.

My nie interesujemy się wyborami. Projektowana ustawa dotyczy Sądu Najwyższego, w zakresie jego funkcjonalności i standardów, które chcemy, aby ten sąd spełniał w polskim wymiarze sprawiedliwości

- przekonywał Ziobro. Niefortunną wypowiedź swojego zastępcy tłumaczył tym, że "nie każdy ma wszystkie ustawy w głowie", a senatorowie zasypywali Warchoła "lawiną pytań, często niezwiązanych z meritum".

Skład PKW

W skład PKW wchodzi dziś dziewięcioro sędziów, powoływanych (po trzech) przez: Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Najwyższy. Ich kadencja trwa 9 lat.

Piątkowa wypowiedź wiceministra Warchoła sugerowała, że jeśli forsowane przez PiS zmiany wejdą w życie, 2/3 składu PKW znalazłoby się wkrótce w rękach tej partii.

PKW po zmianach PiSPKW po zmianach PiS Fot. Gazeta.pl

Nie będzie żadnych zmian?

Tymczasem według informacji Instytutu Spraw Publicznych, w partii rządzącej trwają prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym.

Planuje się w nim [projekcie - red], między innymi, likwidację Państwowej Komisji Wyborczej w jej obecnym kształcie. W nowej odsłonie członków PKW mieliby wybierać posłowie, co uczyniłoby organ powołany do organizowania wyborów oraz kontrolowania partii politycznych zależnym od tych samych polityków

- twierdzi ISP. Do doniesień tych odniosła się po południu Kancelaria Sejmu. "Do marszałka Sejmu nie wpłynął żaden projekt zmian w Kodeksie wyborczym" - czytamy w krótkim oświadczeniu.

PiS chce przejąć Sąd Najwyższy, ale opozycja protestuje

Więcej o:
Komentarze (121)
Po przyjęciu ustawy o SN PiS przejmie Państwową Komisję Wyborczą? Jest dementi Ziobry
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 45 razy 31

  Jak widać nawet pisiory w sondaże nie wierzą i przygotowują się do fałszowania wyborów bez zbędnej zwłoki

 • elenem

  Oceniono 38 razy 22

  Przeciez to jasne ze PIS chodzi o sfałszowanie wyborów! Ludzie....no litosci.... obudzcie sie !

 • rabingoldblatt

  Oceniono 38 razy 22

  Januszu i Grażynko !!

  PiS obiecał was słuchać i pracować dla was i aby tego dokonać potrzebował waszego głosu.

  Kiedy wrzuciliście już głos do urny może mieć na was wyyebane.

  I jeżeli myślicie, że odpłacicie mu za takie traktowanie przy kolejnych wyborach to mam dla was przykrą wiadomość.

  To PKW organizuje wybory a Sąd Najwyższy decyduje o ich ważności.

  Krotko mówiąc - zamknijcie mordy, przestańcie myśleć i dalej żryjcie kiełbachę z grilla i chlejcie piwsko z Biedry kupione za 500+

  TO OBECNIE SĄ WASZE JEDYNE PRAWA.

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 30 razy 22

  W następnych wyborach PiS będzie miał 125% poparcia narodu. A skąd ta liczba? No przecież tak głosowali ludzie!

 • fakiba

  Oceniono 31 razy 21

  Kaczor czerpie z rad Stalina pełnymi garściami , nie jest ważne kto jak głosuje , ważne kto głosy liczy , no to wymienią pisie mendy skład komisji

 • w12121

  Oceniono 28 razy 20

  No to nowa PKW moze oglosic wyniki przyszlych wyborow juz teraz, coby nie fatygowac suwerena lazeniem po jakis tam lokalach wyborczych w przszlosci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX