Starcie Gasiuk-Pihowicz z Piotrowiczem o Sąd Najwyższy. U nas przedstawiają swoje racje

Jacek Gądek
Na nocnym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości starli się Kamila Gasiuk-Pihowicz i Stanisław Piotrowicz. W rozmowie z portalem Gazeta.pl szef komisji twierdzi, że to ludzie tajnych służb PRL protestują na ulicach. Posłanka Nowoczesnej odpowiada, że PiS łamie konstytucję.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (N): PiS łamie polską konstytucję

Walec PiS przejechał panią i całą opozycję?

PiS niszczy polskie państwo. Wszyscy w Polsce, ale także nasi przyjaciele za granicą, widzą, że PiS łamie polską konstytucję, zastrasza dziennikarzy...

...jaka jest odpowiedź opozycji?

Dziś wieczorem o godz. 20 spotykamy się przed Pałacem Prezydenckim - wszyscy, którym leży na sercu dobro Polski i dobro przyszłych pokoleń.

To na ulicy, a w samym Sejmie jaką opozycja ma odpowiedź?

W dalszym ciągu będziemy walczyć na gruncie prawa. Mimo że PiS - choćby na posiedzeniu komisji sprawiedliwości - wprowadza bezprawia i złamało cały szereg zapisów konstytucji.

Jak?

Nie dopuszczano posłów do głosu, nie dopuszczano do zgłaszania poprawek, uniemożliwiono zadawanie pytań i udziału w debacie. To złamanie podstawowych zasad pracy poselskiej.

Pani, razem z całą opozycją, apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o trzy weta wobec ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa, Sadzie Najwyższym i sądach powszechnych. Realnie patrząc, to taki scenariusz jest niemożliwy.

Ale trzeba o te weta apelować. Weta będą dowodem na polityczną siłę prezydenta. Będą dowodem na to, że prezydent Andrzej Duda potrafi z prezesem PiS i politykami tej partii rozmawiać z innej pozycji niż na kolanach. Może z nich teraz wstać.

 
***

Stanisław Piotrowicz (PiS): protestują ludzie sytuowani w PRL

Czego tak bardzo w Sejmie panu gratulował Jarosław Kaczyński? Wyrzucenia poprawek opozycji do kosza?

Dziękował mi za ciężką pracę. Tej nocy położyłem się spać o 3:30 nad ranem, a o 6 znów byłem na nogach. A to kolejna taka noc.

Taki był plan, aby ustawę o Sądzie Najwyższym przepchnąć w Sejmie jak najszybciej?

Nie jestem w kręgach decyzyjnych PiS. Czasami sam jestem zaskakiwany decyzjami. O tym, co ma być, dowiaduję się z tabletu.

Jest pan szeregowym żołnierzem, a nie generałem?

Do PiS należę od niedawna. W połowie poprzedniej kadencji chciałem odejść z polityki, wrócić do zawodu prokuratora i przejść w stan spoczynku. Wczoraj uzyskałem już wiek emerytalny.

Opozycja organizuje masowe protesty. Także przeciwko pana – jak pan mówi – „ciężkiej pracy”. Co pan na to?

Ktoś mógł myśleć, że możliwe było eleganckie i bez rozlewu krwi przekazanie władzy w 1989 r. Gdy jednak człowiek ma coraz więcej wiedzy, to widzi to inaczej. Kiedy Władysław Frasyniuk powiedział, że „pokonali komunę”, to szef SLD Włodzimierz Czarzasty odpowiedział: „wyście się dogadali”.

Władysław Frasyniuk mówi, że władza doprowadzi w końcu do rozlewu krwi. Tego chcecie?

To opozycja chciałaby ofiar. Teraz wprowadzane są istotne zmiany. Ludzie, którzy byli dobrze sytuowani w PRL, po ‘89 r. przeszli do biznesu i nie ujawniali się. Odnoszę wrażenie, że oni i byli funkcjonariusze tajnych służb pokazują się teraz na ulicach. Bo oto przyszedł moment, gdy naruszane są ich przywileje.

Pan w PRL był prokuratorem i członkiem PZPR. Potem - taki zarzut opozycja stawia - „przechrzcił” się pan na PiS?

Nigdy się nie „przechrzciłem”. Urodziłem się w PRL-u i wtedy pracowałem - już się z tego tłumaczyłem. Zawsze miałem wrogi stosunek do komunizmu, ale w tamtym systemie musiałem jakoś funkcjonować. Nikomu krzywdy nie zrobiłem.

Awantura o Sąd Najwyższy. Były krzyki, wyrywanie mikrofonu i nie tylko

Więcej o:
Komentarze (138)
Starcie Gasiuk-Pihowicz z Piotrowiczem o Sąd Najwyższy. U nas przedstawiają swoje racje
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 43 razy 35

  Komuch Piotrowicz jest przyzwyczajony do wykonywania poleceń I sekretarza , ma to we krwi

 • polakadam

  Oceniono 40 razy 34

  Piotrowicz-obrońca księży pedfili.
  piotrowicz tłumaczy, że ksiądz rzeczywiście dotykał dzieci, ale wszyscy świadkowie uznawali to za naturalne, a według księdza nie miało to podtekstu seksualnego. Na wszystko znajduje się wytłumaczenie. Dłonie duchownego na ciała dzieci trafiały ze względu na zdolności terapeutyczne. "Jeśli dziecko bolał brzuszek, to po dotknięciu przez księdza ból znikał" – twierdził polityk PiS.

  Również pocałunki i noce spędzone na plebanii według Piotrowicza nie miały nic wspólnego z pedofilią. Dzieci do księdza na noc przychodziły, bo taki jest zwyczaj w parafii, a nocleg poza domem jest dla nich atrakcją. Dzieci były tam kąpane? Wynikało to z tego, że były brudne. Ksiądz całował? Piotrowicz tłumaczy, że to na zasadzie "daj ciumka" czy "gilgotania brodą".

 • chumski

  Oceniono 21 razy 19

  Cytat " to ludzie tajnych służb PRL protestują na ulicach"
  Tyle tylko że 3/4 z nich urodziło się po upadku PRL jak pan prokurator to wyjaśni.
  Nie wiedziałem że PRL miało tylu agentów , a pan prokurator nic nie zrobił żeby ich zamknąć.
  Czy to nie jest powód do pozwu o zniesławienie???
  Brednie chorego starca!!!
  Piotrowicz to stary aparatczyk PRLowski i wie jak odwinąć kota ogonem.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 16 razy 16

  "....Protestują ludzie osadzeni w PRL." "...Pan w PRL był prokuratorem i członkiem PZPR..."
  Co tu dodać?

 • antypiss

  Oceniono 18 razy 14

  DLACZEGO POLSKĄ RZĄDZI CZŁOWIEK KTÓRY LECI NA ŚRODKACH USPOKAJAJĄCYCH !!!
  Przyjrzyjcie się dzisiejszemu zachowaniu Kaczyńskiego !!!

 • nopetopis

  Oceniono 16 razy 12

  Piotrowicz, ty prymitywny bydlaku - ja też byłem i jestem osobą protestującą przeciwko pisowi w ogólności, a przedmiotowych ustawach w szczególności i nigdy nie miałem nic wspólnego z służbami PRL. Obrażasz mnie, gnoju. Ciebie też zniszczymy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX